От известно време имам нарушения на сърдечния ритьм главно при физическо и психично напрежение. Казаха, че имам екстрасистоли. Какво представляват и опасни ли са?
Теодор Мирчев – София
Нормалният сърдечен ритъм е правилен, на еднакви интервали (синусов) с честота 60-80 удара в минута. Този ритъм може да се наруши поради различни причини и тогава се появяват аритмиите. Едно от честите нарушения е екстрасистолната аритмия.
Екстрасистолата е едно извънредно свиване на сърцето, последвано от по-дълга пауза. Субективното усещане е: „притупване, замиране на сърцето“, стягане в гърдите и шията, замиране, заглъхване на сърцето. Екстрасистолите са различни в зависимост от причината, която ги предизвиква, и мястото в сърцето, където се е зародил извънредният импулс (предсърдия, камери, нодален възел и т.н.). Така се определя дали екстрасистолите са предсърдни, камерни (от лява или дясна камера), от сърдечния връх, от основата на сърцето и т.н. При обикновен преглед има косвени белези, по които може да се определи откъде изхождат екстрасистоли- те. Например, ако паузата след „прескачането“ е дълга, вероятно то е от камерите на сърцето. Точното определяне на ексгарасистолите става чрез мониториране и електрокардиография. Има значение и каква е бройката на екстрасистолите – честотата им за една минута, дали има и поредни прескачания.
Причините за появата им са: извънсърдечни (физиологични или породени от болни органи по рефлекторен път) и сърдечни – при сърдечносъдови заболявания. Извънсърдечните причини за екстрасистолите са почести: физиологични периоди (пубертет, климакс), физическо и психично натоварване, злоупотреба с тютюнопушене и алкохол, някои медикаменти, болен зъб, жлъчка, бъбреци (стомах и т.н.).
При вас причината за екстрасистолите най-вероятно е извънсърдечна. Твърдим това, защото не съобщавате за друго, освен за физическо и психично напрежение. Препоръчваме ви:
- При поява на екстрасистоли уточнете причината и степента на натоварването, които ги предизвикват.
- Опитайте се да преброите колко екстрасистоли имате за една минута (с ръка на пулса на ръката или ако е слаб – на шията, върху сънната артерия).
- Отчетете за колко минути почивка изчезват прескачанията.
- Не се самолекувайте с препоръчани от близките ви лекарства (това ще се реши от кардиолога).
Различните видове аритмия:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!