Здравейте, предстои ми вадене на зъб, а след това и поставяне на зъбен имплант. Това е нещо ново за мен и ми се иска да получа повече информация за самата процедура, какви резултати да очаквам? Каква е трайността на тези импланти, необходимо ли е да се сменят през определено време, или са, както се казва, вечни?
Кирил Ванчев – Стара Загора
В случая с имплантите трудно може да се говори за трайност. Основните проблеми с тях идват от недобрия план за поставяне и протезиране, а също и от неспазване на показанията и противопоказанията, както и от дисциплинираността на пациента. Операцията се прави под местна упойка. Ако пациентът страда от алергия, се предприемат съответните противоалергични мероприятия преди операцията. Възстановителният период е до една седмица.
Днес поставянето на зъбни импланти е рутинна процедура за българските стоматолози. Тя е сравнително проста, но от изключителна важност е не само планирането на поставянето на импланта, но и дизайнът на последващата конструкция. Вече се използват 3xD скенери, които до голяма степен улесняват диагностиката и планирането. Възможността да се възстанови загубен зъб, без да се засягат двата съседни, както е при класическото протезиране, е основно преимущество
при имплантирането. Методът е и единственият възможен, ако ви липсват последните зъби в зъбната редица. Тук няма ограничения – може да се заменят всичките 32 зъба. Самото поставяне се извършва в първия хирургичен етап, когато се разкрива костта, прави се място за импланта и той се поставя в нея. Закрива се с лигавица и се оставя да се остеоинтегрира, като този период е различен за долна и горна челюст. Следва вторият хирургичен етап, при който имплантът се разкрива и му се поставя гингиво-оформител. Целта е да се моделира венецът около него, за да изглежда естествен. Следва поставянето на надстройката и вземането на отпечатък за коронка. Последният етап е залепването на коронката. Съществуват и други методи за имплантиране, при които се съкращават някои етапи. Цените варират значително в зависимост от опитността на специалиста и имплантната система, която използва.
Резултатът е много добър и зависи от правилното изпълнение на отделните етапи, доброто планиране и на импланта, и на конструкцията върху него, както и от последващата грижа за импланта от страна нa пациента.
Отличните резултати могат да ви радват цял живот, ако предварително са отчетени всички рискове, операцията е проведена от специалист и полагате всички необходими грижи за новите си зъби. Срокът на годност на класическите протези е средно 10 години, докато имплантите са завинаги. Условието обаче е да спрете цигарите, да спазвате строга хигиена на устната кухина и да посещавате два пъти в годината стоматолога си.
Абсолютно забранено е да се поставят импланти на пациенти с онкологични заболявания на лицево-челюстната област. Относително противопоказано е при други болести, като захарен диабет, нарушени функции на щитовидната жлеза, трудно зарастващи рани и невъзможност за възстановяване на костна тъкан. При тези случаи лекарят решава дали да рискува. Пристрастените пушачи също не бива да си слагат зъбни импланти, ако не могат да спрат цигарите.
Поставяне на зъбен имплант от д-р Гайс Бадер
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!