Моля специалистите да ми обяснят до какви проблеми може да доведе сухотата в устата и има ли ефективно лечение на това заболяване?
Евгени Матев – Стара Загора
Слюнката овлажнява u почиства устата. С нея започва процесът на разграждане на поетата храна. Слюнката предпазва отинфекции, като контролира вредните микроорганизми, попаднали в устната кухина. Когато не отделяме достатъчно слюнка, изпитваме дискомфорт. Какви са симптомите на ксеростомията:
- лепкаво усещане в устата, сухота;
- бързо ожадняване;
- възпаление в устата;
- сухи, раздразнени или цепнати ъгълчета на устните, пресъхнали устни;
- сухо гърло;
- чувство на парене в устната кухина, особено на езика;
- сух, червен, груб език;
- трудно говорене, дрезгав глас, дъвчене и преглъщане;
- невъзможност за определяне на вкуса;
- възпалено гърло, сух носен секрет;
- влошено дишане.
ДО КАКВИ ПРОБЛЕМИ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ СУХАТА УСТА?
Освен че посочените симптоми могат да причинят дискомфорт, те провокират развитие на гингивит, рушене на зъбите,
ИНФЕКЦИИ!
инфекции в устната кухина като млечница (гъбички в устата). При ксеростомия е невъзможно носенето на зъбни протези.
ОТ КАКВО СЕ ПРИЧИНЯВА БОЛЕСТТА?
Възможно е сухата уста да се дължи на приемани медикаменти, независимо дали те са назначени от лекар или от предлаганите без рецепта. В тази група попадат лекарствата, които се приемат при алергия, астма, настинка, гадене, диария, високо кръвно налягане, запек, акне, затлъстяване, депресия, психични заболявания, болест на Паркинсон, епилепсия, както и седативи и мускулни релаксанти, обезболяващи.
Ксеростомията може да е симптом на анемия, диабет, рев- матоиден артрит, хипертензия, болест на Алцхаймер, Паркинсон, инсулт, синдром на Сьорген, СПИН, паротит (заушка).
Най-разпространените причини са следствие от дехидратация, при състояния на повишена телесна температура, силно изпотяване, диария, повръщане.
Тютюнопушенето или дъвченето на тютюн влошава състоянието на ксеростомията, има намаляващ отделянето на слюнка ефект. Дишането през устата. изсушава лигавицата й.
При прием на медикаменти, които вероятно водят до изсушаване на лигавицата на устата, е необходима консултация с лекар. Възможно е дозата да бъде коригирана или лекарството сменено. В случай че влажността на устата не се възстанови при предприетите мерки, е възможно да се изпише медикамент, който стимулира отделянето на слюнка.
ВНИМАНИЕ!
Получава се като страничен ефект при химио- и лъчетерапия по главата, на шията или по цялото тяло срещу раково заболяване, при което се увреждат слюнчените жлези. Сухата уста може да се дьлжи на увреждане на нерв в областта на главата и шията при травма или хирургична операция. Появява се при кръвозагуба. Оплакването е характерно след отстраняване на слюнчени жлези.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!