Безплатна доставка за всяка поръчка над 50лв. Отхвърляне

Kлиматикът може да причини топлинен удар в горещо време

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Съдържание скрий

Д-р Ткачева: Климатикът може да причини топлинен удар като увеличи чувствителността на тялото към топлина

топлинен удар

Топлинен удар определение

Топлинен удар е състояние на хипертермия, причинено от интензивно излагане на топлина, свързано с нарушение на механизмите на терморегулация и съпроводено с нарушаване на работата на различни органи и системи.

Топлинен удар причини

Има две основни, често тясно свързани причини за топлинен удар: излагане на топлина и недостатъчна адаптация на организма към неблагоприятни условия на околната среда. Вероятността за развитие и тежестта на това състояние зависят от продължителността на престоя на човек в условия на повишени температури, интензивността на излагане на топлина, възрастта на човека, индивидуалните характеристики на организма, наличието или отсъствието на хронични заболявания на вътрешните органи.

Освен това, развитието на топлинен удар може да бъде улеснено от прием на определени лекарства:

  • инхибитори на моноаминооксидазата (МАО);
  • трициклични антидепресанти;
  • амфетамини;
  • алкохол и наркотици.

Хора с хипертония, сърдечно-съдови заболявания, патологии на щитовидната жлеза, диабет и някои други ендокринни заболявания, вегетативно-съдова дистония, бронхиална астма, невропсихиатрични заболявания, анорексия, цироза на черния дроб, хепатит, анхидроза, хиперхидроза са податливи на топлинен удар.

Неблагоприятните фактори, които увеличават риска от топлинен удар, включват:

  • наднормено тегло;
  • метаболитни нарушения;
  • възраст под 6-7 години;
  • напреднала възраст;
  • бременност.

Рискът от топлинен удар се увеличава по време на спорт, при висока влажност на въздуха, тежка дехидратация.

Класификация на топлинните удари

Проучванията на ефекта на високите температури върху човешкото тяло по естеството на промените в топлообмена, сърдечно-съдовата и дихателната системи позволиха да се идентифицират четири степени на прегряване на тялото (според А. Н. Ажаев):

Етап I (стабилна адаптация)

По време на този етап топлопреносът се осъществява чрез изпаряване на влага от повърхността на тялото и от дихателните пътища. Топлопреносът е равен на топлинното натоварване и телесната температура не се повишава. Общото състояние е задоволително, оплакванията са ограничени до усещане за топлина, често се наблюдава летаргия и сънливост, нежелание за движение.

Етап II (частична адаптация)

Топлинното натоварване не се компенсира от изпарението на влагата и топлината се натрупва в тялото. Телесната температура може да се повиши до 38,5°C, систоличното налягане може да се увеличи с 5-15 mm Hg, а диастоличното налягане може да се понижи с 10-20 mm Hg. Увеличават се минутният и систоличният обем на сърцето, белодробната вентилация, количеството абсорбиран кислород и освободен въглероден диоксид. Пулсът се ускорява с 40-60 удара в минута. Наблюдава се силна хиперемия на кожата, обилно изпотяване. Характерно е усещане за непоносима топлина.

Етап III (неуспех на адаптацията)

По време на този стадий телесната температура може да се повиши до 39,5-40°C, систоличното налягане се увеличава с 20-30 mm Hg, а диастоличното налягане намалява с 30-40 mm Hg. Сърдечната честота се увеличава до 160 удара в минута, а систоличният обем на сърцето намалява. Поради повишената белодробна вентилация, количеството абсорбиран кислород и отделен въглероден диоксид се увеличава. Кожата е рязко хиперемирана, потта се стича на капки. Пациентите се оплакват от влошаване на благосъстоянието, чувство на силна топлина, палпитации, напрежение в слепоочията и главоболие. Може да се появи възбуда и двигателно безпокойство.

Етап IV (липса на адаптация)

Това всъщност е топлинен удар, когато има грубо нарушаване на сърдечно-съдовата система и централната нервна система.

Като се вземат предвид водещите симптоми, се разграничават четири форми на топлинен удар:

  • Пиретична форма – най-яркият ѝ симптом е повишаване на телесната температура до 39-41°C;
  • Асфиксична форма – на преден план излиза потискането на дихателната функция;
  • Церебрална или паралитична форма – на фона на хипертермия и хипоксия се появяват конвулсии, понякога се появяват халюцинации и елементи на делириум;
  • Гастроентерична или диспептична форма – придружена от гадене, повръщане, диария и задържане на урина.

Разлика между топлинен и слънчев удар

слънчев удар

Хората често бъркат слънчевия удар и топлинния удар, вярвайки, че това е едно и също нещо – след дълга разходка в жегата състоянието се влошава по един и същ начин. Всъщност, топлинният удар може да се случи и при други условия, например в баня, задушно затворено помещение или в кола, заседнала в задръстване. За разлика от топлинния удар, слънчевият удар се получава поради директно излагане на ултравиолетови лъчи върху главата. Тоест, слънчевият удар е вид топлинен удар със сходни симптоми и със същите опасни последици за здравето.

Както слънчевият удар, така и топлинният удар са изпълнени с много неприятни или дори много сериозни последици за човек.

Слънчевият удар е вид топлинно излагане. Инфрачервеното лъчение засяга предимно тъканите на мозъка, което е съпроводено с кислороден глад.

Топлинният удар се получава при общо прегряване, което се отразява на общото състояние на организма.

Инфрачервеното лъчение от слънцето може да проникне през кръвно-мозъчната бариера, причинявайки промени в части от мозъка

Прекомерното кръвоснабдяване на мозъка води до компресия на всички клетки. Нервните плексуси спират да получават достатъчно количество кислород. При продължително състояние може да се появи тъканна некроза и белодробен оток.

Топлинният удар не засяга конкретно мозъка, а всички системи на тялото. Прекомерното нагряване на тялото може да се спре, ако човек промени средата, когато се появят неприятни симптоми.

Топлинен удар симптоми

Има три клинични степени на тежест на патологията.

  1. Първата степен се характеризира с бързо нарастваща слабост, летаргия, сънливост, тъпо болезнено главоболие, чувство на тежест в гърдите, нужда от дълбоко дишане, леко или умерено гадене. Кожата на пациента става бледа, по нея се виждат големи капчици пот, зениците са разширени, забелязва се учестено дишане и пулс. Телесната температура може да остане в нормални граници.
  2. Втората степен на топлинен удар е съпроводена с чувство на изразена мускулна слабост, шум и звънене в ушите. Пострадалият с усилие извършва каквото и да е движение, трудно му е да повдигне глава или ръце. Главоболието става дифузно и по-интензивно. Гаденето се засилва, възможно е повръщане. Дишането става интермитентно и учестено, налице е тахикардия, телесната температура се повишава до 39-40°C, координацията на движенията е нарушена (статична и динамична атаксия), възможен е припадък.
  3. На третия етап се наблюдава рязка промяна в цвета на кожата – от хиперемия до цианоза. Пострадалият е тревожен и превъзбуден. Дишането става повърхностно, пулсът е нишковиден, рефлексите са отслабени. Възможни са конвулсии, делириум, кинестетични, слухови и зрителни халюцинации. Телесната температура е рязко повишена. Без квалифицирана помощ човек може да изпадне в кома.

Топлинен удар при деца

топлинен удар дете

При деца, поради незрели механизми на терморегулация, топлинен удар може да се развие дори при относително ниска външна температура и сравнително краткотрайно топлинно въздействие. При лека степен на топлинен удар детето става капризно, летаргично, оплаква се от гадене и главоболие, не иска да играе, опитва се да легне, губи апетит. Пулсът е ускорен, лицето е хиперемирано, зениците са разширени, кожата е потна, гореща на допир, докато телесната температура обикновено не надвишава 37°C.

При умерен топлинен удар детето се оплаква от главоболие, летаргия и лошо здраве, нарушена координация на движенията, затруднено дишане и повръщане. Телесната температура достига фебрилни стойности, възможна е загуба на съзнание.

При тежък топлинен удар детето има треска, развиват се гърчове, телесната температура е изключително висока, възможно е коматозно състояние.

Диагнозата се поставя въз основа на характерна анамнеза, оплаквания на пациента и резултати от обективен преглед. За да се оцени тежестта на състоянието, се измерват телесна температура, пулс и кръвно налягане.

Топлинен удар изследвания

Необходими са лабораторни изследвания, за да се определи наличието или отсъствието на дисфункция на различни органи и системи:

  • общ кръвен тест;
  • активирано парциално тромбопластиново време (APTT);
  • биохимичен кръвен тест за определяне на концентрацията на електролити, урея, креатинин, калций и др.

В някои случаи се поставя уретерален катетър за събиране на урина и изследване за окултна кръв.

Последици след топлинен удар

Последиците от топлинния удар могат да бъдат:

  • ацидозата е нарушение на киселинно-алкалния баланс на организма, при което органичните киселини, съдържащи се в тъканите и кръвта, или не се екскретират достатъчно бързо, или се произвеждат в излишък;
  • DIC синдромът е патологичен процес, характеризиращ се с образуването на дисеминирани тромби в съдовете на микроциркулаторното русло в комбинация с недостатъчно кръвосъсирване и водещ до множество масивни кръвоизливи;
  • бъбречна недостатъчност;
  • белодробен оток и мозъчен кръвоизлив.

Слънчев удар симптоми

слънчев удар

Слънчевият удар може да бъде придружен от замаяност , главоболие, слабост, летаргия, повръщане, диария, кървене от носа, треска (до 40–41 °C), неравномерен пулс и повишено изпотяване. В тежки случаи се наблюдава нарушена координация, полуприпадък, делириум, халюцинации, възможни са конвулсии на ръцете и краката. В крайни случаи човек може да почине.

Опасността от слънчев удар е, че симптомите могат да се появят 6-8 или дори 10 часа след излагане на слънце. Поради това човек може да не осъзнае веднага, че се нуждае от медицинска помощ.

Лечение на слънчев удар

Много е важно бързо да се разпознае слънчевият удар и да се охлади пострадалият преди пристигането на линейката. Колкото по-бързо се направи това, толкова по-малък е рискът от сериозни усложнения.

Леките симптоми на слънчев удар обикновено могат да бъдат облекчени, като преместите пострадалия от пряка слънчева светлина. Можете също така да увиете пострадалия в хладна, влажна кърпа, да го разхлабите с ветрило и да го избършете с хладка, но не ледена вода.

При първите признаци на загуба на съзнание се препоръчва да му се даде амоняк за вдишване и да се постави човека настрани. Когато дойде в съзнание, е важно да се уверите, че човекът почива и пие много вода.

При оказване на спешна помощ при слънчев и топлинен удар лекарите могат да приложат интравенозно физиологичен разтвор

Обикновено се започва с 1–2 литра охладен разтвор – това е необходимо за ефективно понижаване на телесната температура. Загубата на течности при слънчев и топлинен удар обикновено е 1–2 литра, което води до тежка дехидратация, и тези разтвори спомагат за бързото попълване на водния баланс. Обикновено разтворът се прилага интравенозно чрез струйна струя, т.е. бързо, след което се оценяват артериалното налягане, централното венозно налягане и обемът на отделената урина. Ако е необходимо, разтворът се прилага отново.

В случай на конвулсии или тежки спазми, се прилага интравенозно диазепам

Бавната или нетипична реакция на оказаната спешна медицинска помощ може да изисква хоспитализация. Може да се наложи допълнително лечение, ако други заболявания се влошат или се развият някакви синдроми.

Първа помощ при слънчев и топлинен удар

слънчев удар

Необходимо е човекът да бъде изведен от горещата среда възможно най-бързо, като го преместите на сянка или на хладно място. След това трябва да охладите тялото: свалете излишните дрехи, увийте го във влажна кърпа или чаршаф, поставете студени компреси на челото, врата, подмишниците и слабините. Поставете пострадалия в хоризонтално положение и повдигнете краката, за да подобрите кръвообращението.

Осигурете достъп до чист въздух: използвайте вентилатор или ветрилообразувайте лицето, за да засилите охлаждащия ефект. Ако сте на закрито, отворете прозорците или включете климатика.

Топлинният и слънчевият удар причиняват дехидратация, така че е много важно да се възстанови водният баланс. Постепенно давайте на пострадалия хладка вода или специални рехидратиращи разтвори (например Рехидрон). Избягвайте алкохолни и кофеинови напитки.

Не оставяйте човека сам – постоянно наблюдавайте състоянието му, за да забележите влошаване навреме. Ако няма подобрение и симптомите се засилят, незабавно се обадете на линейка.

Парацетамол при слънчасване

Парацетамол при слънчасване не се дава. Дори и да има висока температура при топлинен или слънчев удар, парацетамолът няма да я свали. Достатъчно е пострадалият да се охлади постепенно, а не шоково.

Тези съвети ще бъдат ефективни, ако помагате на себе си или на някой друг със слънчев удар

  • При първите симптоми на слънчев удар (това може да включва повишено изпотяване, зачервяване на кожата), трябва да се отдалечите от слънцето на сянка или още по-добре да намерите хладно, добре проветриво помещение.
  • Заемете хоризонтално положение, ако налягането намалее, препоръчително е леко да повдигнете краката си, като поставите сгънато одеяло, възглавница или торба под глезените. Но ако налягането се увеличи, напротив, е по-добре да повдигнете главата си.
  • Измийте лицето си, напръскайте се и се избършете с хладка вода.
  • Свалете излишните дрехи, разхлабете колана, вратовръзката си, разкопчайте копчета или други дрехи, които ви пречат.
  • Много е важно да пиете колкото е възможно повече чиста негазирана вода и да се движите по-малко.
  • Хладни (но не ледени!) компреси (кърпа, напоена със студена вода, парчета лед, увити в плат) са много полезни при слънчев удар. Те се прилагат върху челото, тила и врата, в слабините и подмишниците, където преминават големи главни съдове. Преносим хипотермичен пакет 4 може да се използва в стандартната аптечка на водача .
  • След прекаран слънчев удар с каквато и да е тежест, трябва да се консултирате с лекар, за да се установят своевременно негативните последици и евентуалните заболявания. Също така, в продължение на няколко дни трябва да изключите физическата активност и излагането на горещо слънце. Идеални за възстановяването на организма са почивката на легло, почивката и положителните емоции.

Топлинен удар какво може да се направи

топлинен удар

Ако подозирате топлинен удар, трябва незабавно да вземете мерки за първа помощ:

  • Намерете хладно, сенчесто място. Охладете тялото: поръсете с вода, нанесете мокра хладна кърпа върху челото и врата.
  • Пийте повече течности , за да възстановите загубените течности и електролити в резултат на топлинен удар. Това може да бъде негазирана минерална вода, обикновена вода или зелен чай. Алкохолът е строго забранен .
  • Потърсете незабавна медицинска помощ. Ако състоянието не се подобри, обадете се на линейка.

Хората с хронични сърдечно-съдови заболявания (хипертония, сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето и др.) са изложени на риск от резки скокове на налягането по време на топлинен удар: както до много високи, така и до много ниски стойности. Това е изпълнено с развитие на инфаркти и инсулти.

За да се предотврати топлинен удар, трябва да се стои на открито слънце само с шапка, да се стараете да стоите на сянка, да пиете много течности, а също така да се въздържате от физическа активност в жегата.

Какво да не правите при топлинен удар

Важно е да знаете, че някои действия могат да влошат топлинния удар или да причинят сериозни усложнения.

Ето някои неща, които трябва да имате предвид:

  1. Не трябва да се преохлаждате: вземете хладък душ, охладете се интензивно с мокра, хладна кърпа. Факт е, че рязкото понижаване на телесната температура може да причини спиране на сърцето.
  2. Някои напитки не трябва да се консумират. Алкохолът, кафето, силният чай и сладките газирани напитки могат да влошат дехидратацията и загубата на течности, които тялото изпитва по време на топлинен удар.
  3. Не можете да се занимавате с физическа активност. Когато се появят първите симптоми на топлинен удар, трябва да спрете физическата активност и да дадете почивка на тяло.
  4. Не можете да носите синтетични тъкани. Такива тъкани не позволяват на кожата да “диша” в горещо време, което увеличава риска от топлинен удар или влошава протичането му.

Прогноза. Превенция

Колкото по-дълго човек е бил на слънце без шапка, толкова по-лоша е прогнозата. Без медицинска помощ, слънчевият удар от втора степен може да причини нарушаване на чувствителността и рефлексите, както и влошаване на слуха и зрението. Но тези нарушения са обратими: чувствителността, рефлексите, слухът и зрението се възстановяват с навременна медицинска помощ.

Дългосрочното прегряване на главата може да причини необратими процеси, които дори могат да доведат до смърт

В тежки случаи могат да се появят симптоми на неврологичен дефицит – състояние преди инсулт, което изисква спешно лечение. Директната слънчева светлина нагрява главата, в резултат на което всички части на мозъка се прегряват. Мембраните му се подуват, мозъчните камери се препълват с цереброспинална течност. Кръвното налягане се повишава. Артериите в мозъка се разширяват, малките съдове могат да се спукат. В тежки случаи може да се развие асфиксия (задушаване), обширен мозъчен кръвоизлив (хеморагичен инсулт), остра сърдечно-съдова недостатъчност и спиране на сърцето. За да се спре навреме каскадата от тези опасни нарушения, е важно да се извика линейка възможно най-скоро.

Превенция на слънчев удар

  1. Прекарвайте по-малко време на пряка слънчева светлина . През лятото трябва да намалите времето, прекарано на слънце (от 11:00 до 16:00 часа), да планирате разходки и тренировки на открито сутрин и късно следобед.
  2. При много горещо време децата и възрастните хора трябва да си останат вкъщи.
  3. Използвайте слънчеви очила и защитно облекло. Препоръчително е да носите шапки (шапки, шалове и бандани, за предпочитане в светли нюанси – те привличат по-малко слънчеви лъчи) и леки връхни дрехи с плътна тъкан, тъй като те блокират слънчевите лъчи по-добре.
  4. Влакната на такава тъкан са разположени много близо едно до друго, което я прави по-малко пропусклива за слънчевите лъчи.
  5. Можете също така да закупите специални дрехи със слънцезащитни свойства. Тези артикули са етикетирани с обозначение на защитния фактор от ултравиолетовите лъчи, подобно на слънцезащитните продукти.
  6. Но е важно да запомните: ако сте под директни парещи слънчеви лъчи за дълго време, дори шапка няма да ви спаси.
  7. Използвайте слънцезащитен крем със SPF 30 или по-висок. По-добре е да нанесете крема 30 минути преди да излезете от дома.
  8. Пийте вода често. Ако човек е на пряка слънчева светлина, се препоръчва да пие, независимо от жаждата.
  9. Оптимално е да се пият поне няколко глътки на всеки няколко часа.
  10. Спортистите с дълги тренировки, съпроводени с обилно изпотяване, трябва да отделят време за почивка, а също и да следят приема си на вода.

Възстановяване след топлинен удар

плодова напитка

След тежък топлинен удар се провежда цялостна рехабилитация, която е насочена към системно възстановяване на организма. Рехабилитационната програма може да включва следните области:

  • дихателни упражнения;
  • терапевтична физкултура, която помага за трениране на функционирането на дихателната и сърдечно-съдовата система;
  • масаж и физиотерапия.

Хранене след топлинен удар

Храненето след топлинен удар трябва да бъде пестеливо. Хапва се често и по малко, като е добре първия ден след прекарания топлинен удар да се яде предимно течна храна, под формата на студени супи – таратор и гаспачо.

Освежаващо меню при топлинен и слънчев удар

Домашна лимонада с минерална вода, мента и лимон. Пригответе си тази напитка и се опитайте да я държите на студено, но е толкова студено, че да стане ледена. Лимонът ще помогне за регулиране на баланса на течностите в тялото, а минералната вода и ментата леко ще понижат кръвното налягане.

Плодове и зеленчуци с високо съдържание на сок. Те включват краставица, портокал, горски плодове, диня и пъпеш. Плодовете и зеленчуците са с ниско съдържание на калории и ще ви помогнат да останете енергични, докато сте на слънце.

Млечни продукти. Нискомасленото извара, киселото мляко и кефирът също вършат добра работа. Винаги съхранявайте ферментиралите млечни продукти в хладилник.

Kак климатикът може да причини топлинен удар в горещо време

климатик

Дългото пребиваване на закрито с включен климатик може да увеличи чувствителността на организма към топлина. Това предупреди професор Олга Ткачева, директор на Руския геронтологичен научно-клиничен център към Руския национален изследователски медицински университет „Н. И. Пирогов“.

„Когато човек излиза от стая с работещ климатик, може да получи топлинен удар поради силния температурен контраст“, ​​обясни Ткачева.

Kлиматикът може да причини топлинен удар в горещо време
Д-р Олга Ткачева

Това е особено опасно за възрастни хора със сърдечно-съдови заболявания и нарушена терморегулация. Рязката промяна в температурата може да причини повишено кръвно налягане и други съдови проблеми. Лекарят посъветва климатикът да се настрои така, че разликата между външната и вътрешната температура да не надвишава 5-7 градуса – това ще помогне да се избегне рязка промяна и ще намали натоварването на тялото.

Студеният въздух може също да увреди имунната система

Кръвоносните съдове в горните дихателни пътища се стесняват, въздухът се затопля по-слабо и не се филтрира добре. Това прави тялото уязвимо към настинки и алергии.

Източник: ayzdorov.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *