Високият холестерол и хроничното възпаление могат да допринесат за натрупване на плака и стесняване на артериите, което увеличава риска от образуване на животозастрашаващ съсирек.
Важна част от оценката на здравето на сърцето е скринингът на холестерола. Повишените нива на холестерол са свързани със състояния като инфаркт и инсулт. Световната здравна организация (СЗО) съобщава, че сърдечно-съдовите заболявания са причина за приблизително 32 процента от смъртните случаи в света през 2019 г.
Това, което повечето хора не осъзнават, е, че тромбозата, медицинският термин за образуване на кръвни съсиреци, често е основната причина както за инфаркт, така и за инсулт. Кръвният съсирек е частично съсирила се кръв, която може да се образува в артериите или вените, блокирайки притока на кръв към тази област. В зависимост от това къде се образува съсирекът, това може да доведе до инфаркт, инсулт, дълбока венозна тромбоза или белодробна емболия.
Как високият холестерол може да причини съсирек?
Високите нива на холестерол са свързани с образуването на кръвни съсиреци по няколко начина. Холестеролът е основен рисков фактор за атеросклероза, която представлява натрупване на мастни плаки върху и вътре в стените на артериите. Според Американската кардиологична асоциация (AHA), плаката се състои от холестерол, мазнини, отпадъчни продукти на вашите клетки, калций и фибрин (който причинява съсирването на кръвта).
Тъй като мастните плаки продължават да растат, те могат да стеснят артериите и да ограничат кръвоснабдяването на жизненоважни органи. Това може да причини симптоми, като стенокардия, която се причинява от намалено кръвоснабдяване на сърцето и често се усеща като болка в гърдите по време на натоварване.
Намаленото кръвоснабдяване на краката може също да доведе до болка в краката по време на тренировка, състояние, известно като интермитентно накуцване, състоянието обикновено е симптом на стесняване на артериите в крайниците.
Образуването на холестеролни плаки може да доведе до увреда на стените на артериите, отслабвайки ги в процеса. Има все повече доказателства в изследователската общност, че докато повишаването на определени нива на холестерола е свързано с повишен риск от образуване на кръвни съсиреци, основната причина може да е хронично възпаление (от фактори като нездравословен начин на живот, диета, липса на движение, стрес и други).
Ако плаката се разкъса или спука, това излага мастния материал вътре на кръв, което предизвиква образуването на кръвен съсирек. Съсирекът може бързо да нарасне по размер, докато блокира артерията и попречи на нормалния кръвен поток.
Запушването на сърдечните артерии води до инфаркт, докато запушването на мозъчните артерии води до инсулт.
Има и допълнителни доказателства, които предполагат, че високият холестерол може също да доведе до образуване на кръвни съсиреци във вените, което се нарича венозен тромбоемболизъм (ВТЕ). В зависимост от това къде се образува съсирекът, той може да доведе или до дълбока венозна тромбоза, или до белодробна емболия. Смята се, че повишените нива на LDL холестерол са рисков фактор за развитие на ВТЕ.
Признаци и симптоми на съсирек
Симптомите мога да ваврират в зависимост от размера и дали се е образувал във вена или артерия. Тежестта на симптомите на също зависи от това.
Възможно е и да не се наблюдават симптоми при кръвен съсирек, например, ако е в бъбрека. Въпреки това, кръвните съсиреци в главните вени или артерии обикновено причиняват симптоми, които са сериозни и изискват спешна медицинска помощ.
Те могат да се появят в различни вени и артерии. Симптомите са специфични за всяка част на тялото, където се наблюдава съсирването.
Симптомите на съсиреци, свързан с дълбока венозна тромбоза (ДВТ), включват:
• Топлина в областта, където се намира съсирекът
• Подуване (например единият крак е по-голям от другия)
• Чувствителност, когато докоснете областта около съсирека
• Лека до умерена болка, която се увеличава с времето
Симптоми, които предполагат инфаркт:
• Усещане за дискомфорт или болка в гърдите: Повечето инфаркти са придружени от силен дискомфорт в центъра или от лявата страна на гърдите. Той обикновено продължава повече от няколко минути или изчезва и се връща. Може да се усеща притискане или болка. Възможно е също чувството да наподобява на киселини или лошо храносмилане.
• Изтъпване или дискомфорт в горната част на тялото: Може да почувствате болка, изтръпване или дискомфорт в едната или двете ръце, раменете гърба, врата, челюстта или горната част на стомаха.
• Недостиг на въздух: Това може да е единственият симптом или може да се появи преди или заедно с гръдна болка или дискомфорт.
• Студена пот
• Чувство на необичайна умора без причина, понякога в продължение на дни (особено при жените)
• Гадене и повръщане
• Внезапно замайване
Симптоми, които предполагат инсулт:
• Внезапна слабост или изтръпване на лицето, ръката или крака от едната страна на тялото
• Внезапна загуба, замъгляване или затъмняване на зрението
• Невъзможност за говорене
• Внезапно, силно главоболие
• Замаяност, сънливост, липса на координация
• Гадене или повръщане (особено ако е придружено от някой от горните симптоми)
Допълнителни усложнения
Кръвните съсиреци могат, но не винаги, да причинят усложнения. Знайте обаче, че може да нямате нито един от обичайните симптоми на съсирек, преди да се появят тези усложнения.
• Белодробна емболия: Понякога съсирек в долните крайници или таза, дължащ се на ДВТ, се отделя и стига до белите дробове и блокира притока на кръв. Симптомите могат да включват внезапен, тежък задух, учестено дишане, болка в гърдите, обилно изпотяване, загуба на съзнание, синкав цвят на устните и върховете на пръстите и кашлица, която може да предизвика кървави храчки (слуз).
• Белодробна хипертония: Възможно е да имате няколко кръвни съсиреци, които блокират по-малки белодробни артерии, но не причиняват симптоми. Това може да доведе до високо кръвно налягане в белодробните артерии, което от своя страна поставя допълнителен стрес върху сърцето, което потенциално води до сърдечна недостатъчност.
Как да намалим риска от кръвен съсирек?
Управлението на холестерола е важна част от поддържането сърцето здраво. Първата стъпка е редовното изследване на нивата му. Всички възрастни трябва да знаят стойностите си и значението им по отношение на общите сърдечно-съдови рискове.
Ако имате висок холестерол, лекарят ще ви препоръча насоки и промени в начина на живот и диетата за намаляване на нивата на му и системното възпаление. Те могат също така да препоръчат лекарства за понижаване на холестерола, които също могат да имат защитна полза срещу развитие на съсиреци и следователно инфаркт или инсулт.
Редица проучвания показват, че хората на статини имат по-нисък риск от развитие на ВТЕ. Доказано е, че механизмът на статиновите лекарства, в допълнение към понижаването на нивата на холестерола, понижава риска от образуването на кръвни съсиреци.
Статините са лекарства, които се изписват от лекар, така че трябва специалист да ви запознае с рисковете и потенциалните странични ефекти от дългосрочната употреба.
Промени в начина на живот
Ако имате висок холестерол, трябва също да сте много бдителни за други рискови фактори в живота си, тъй като холестеролът е само един от факторите, свързани с атеросклерозата.
Управляемите рискови фактори, които са тясно свързани с избора и начина на живот, включват:
• Хипертония (високо кръвно налягане)
• Пушене
• Пиене на алкохол
• Диабет
• Затлъстяване
Когато става въпрос за управление на холестерола, е важно да сте проактивни, тъй като колкото по-дълго имате високи нива, толкова по-висок е рискът от развитие на атеросклероза.
Ако искате да увеличите максимално ефекта от тези промени, тогава те трябва да започнат много рано, защото докато навършим 30 или 40 години, тези плаки вече са се образували в съдовите стени.
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!