-
Важни симптоми на микроинсулт
- Може ли да бъде предотвратен големият инсулт?
- 1. Следете кръвното налягане.
- 2. Контролирайте кръвната захар
- 3. Следете нивата на холестерола в кръвта
- 4. Откажете пушенето
- 5. Не злоупотребявайте с алкохола
- 6. Физическа активност – поне 2-2,5 часа седмично.
- 7. Отървете се от мазнините по корема
- 8. Едновременното пушене и прием на орални контрацептиви е много вредно за кръвоносните съдове
- 9. Правилна диета
- 10. Редовно правете медицински преглед
- Какви симптоми на микроинсулт и инсулт не трябва да се пренебрегват?
- Какво да правим в такива случаи?
Как да промените живота си, за да избегнете сериозен удар и кои са отличителните симптоми на микроинсулт
Невролог изброяванавици, които ще ви предпазят от микроинсулт
От латински „insultus“ означава „удар“ и неочакван, внезапен удар, – обяснява д-р Ина Филатова, невролог. Това е събитие, което уврежда мозъчната материя. Има два механизма на увреждане: хеморагичен, т.е. свързан със спукан съд и кръвоизлив, и исхемичен инсулт (наричан още „мозъчен инфаркт“), когато мозъкът не получава достатъчно количество кръв и съответно кислород. Във втория случай обикновено има запушване на съдовете от тромб.
Важни симптоми на микроинсулт
„Микроинсултите също могат да бъдат под формата на кръвоизлив или исхемия“, казва д-р Ина Филатова, невролог. – Но ако инсултът най-често засяга големи съдове, тогава при микроинсулт се засягат съдове с много тесен диаметър. И когато такъв съд е повреден, неговата „зона на отговорност“ в мозъка е много малка. Това означава, че не причинява значително увреждане на мозъка и предизвиква минимални симптоми.
Но все още можете да почувствате симптоми на микроинсулт:
- На първо място, когнитивната функция страда: това означава, че човек може да изглежда, че отпада от живота за известно време, забравяйки какво е направил току-що или вчера. Начинът, по който възприема заобикалящата го действителност също може да се промени.
- Симптоми на микроинсулт са и начина, по който човек започва да вижда. По време на преходна исхемична атака, зрението е нарушено (възможно е двойно виждане или рязко влошаване). Внезапно говорът става неясен или крайниците изтръпват.
Но тези симптоми изчезват само за няколко минути. И като правило човек не им обръща внимание. Междувременно, това вече е аларма, която предупреждава за сериозен инсулт.
„Ако не обърнете внимание на това, ако броят на микроинсултите (дори безсимптомни) се натрупа, то в крайна сметка това ще доведе до по-сериозни нарушения“, предупреждава Ина Филатова.
Може ли да бъде предотвратен големият инсулт?
„Има непроменими рискови фактори, такива, на които не можем да повлияем. Това са възраст над 65 години, мъжки пол, фамилна обремененост и генетична предразположеност“, казва д-р Ина Филатова, невролог. – Но има и променливи рискови фактори, които могат да бъдат контролирани. И следователно да се сведе до минимум рискът от повторен микроинсулт или сериозен, голям инсулт, както го наричат хората.
1. Следете кръвното налягане.
„Най-голям ефект за намаляване на смъртността от инсулт има успешният контрол на кръвното налягане“, отбелязва Ина Филатова. – Тоест, важно е да се гарантира, че налягането не е по-високо от 140/90.
За пациенти с хипертония, диабет или бъбречно заболяване тези стойности трябва да са по-ниски: под 130/80.
Ако всеки ден виждате, че кръвното ви налягане е над 140, тогава се консултирайте с лекар – колкото по-рано се предпише терапия, толкова по-малък е рискът от сърдечно-съдови заболявания.
2. Контролирайте кръвната захар
„Пациентите с диабет също са изложени на риск от развитие на мозъчно-съдов инцидент“, отбелязва невроложката Филатова. – Нивата на кръвната захар и гликирания хемоглобин при пациенти с диабет тип 2 трябва да бъдат под 7.
3. Следете нивата на холестерола в кръвта
Оптималното ниво на общия холестерол в кръвта е по-малко от 5,17. Колкото по-висок е холестеролът, толкова по-голям е шансът за образуване на плака и запушване на кръвни съсиреци и кръвоносни съдове.
„При пациенти с хиперлепитемия (необичайно повишени нива на холестерол) е важно да се наблюдава холестеролът на липопротеините с ниска плътност: той трябва да бъде по-малък от 2,6 mmol на литър“, отбелязва Ина Филатова.
4. Откажете пушенето
Пушенето удвоява риска от развитие на исхемичен инсулт. И почти четири пъти по-голям риск от субарахноидален кръвоизлив – хеморагичен инсулт. Повлиява образуването на кръвни съсиреци.
„Отказът от тютюнопушенето е свързан с бързо намаляване на риска от инсулт – с 50% наведнъж, намалява и риска от сърдечно-съдови усложнения“, отбелязва Ина Филатова.
5. Не злоупотребявайте с алкохола
„Прекомерната консумация на алкохол е много сериозен рисков фактор“, казва невроложката. – Условно безопасна доза за мозъчното кръвообращение може да се счита консумацията на по-малко от две порции алкохол на ден за мъжете и по-малко от една порция на ден за небременни жени. Една порция е 12 грама чист етилов алкохол. В сравнение с други алкохолни напитки червеното вино се счита (условно) за най-малко опасно за мозъка.
Но си струва да припомним, че напоследък все повече проучвания показват, че дори относително безопасна доза алкохол може да повлияе на развитието на различни заболявания, включително онкология, ако човек има други рискови фактори (например заседнал начин на живот, наднормено тегло и др. ).
6. Физическа активност – поне 2-2,5 часа седмично.
Здравите хора от всички възрасти трябва да извършват 2 до 2,5 часа нормална физическа активност или аеробни упражнения с умерена интензивност всяка седмица. Или отделете 1,5-2 часа за по-интензивни физически упражнения. Това е количеството, което лекари и учени препоръчват за тези, които искат да бъдат здрави и щастливи.
Физическата активност или аеробните упражнения трябва да се извършват на няколко серии, всяка с продължителност най-малко 10 минути, отбелязва невроложката Филатова.
Важно е натоварването да се разпредели равномерно през седмицата, тоест 4-5 дни през седмицата.
7. Отървете се от мазнините по корема
Един от основните рискови фактори за инсулт е абдоминалното затлъстяване (коремна мазнина). Интересното е, че американците имат по-малко строги параметри – обиколката на талията трябва да бъде не повече от 102 см за мъжете и 88 см за жените.
Но европейците (и ние принадлежим към този тип) дават различни данни: талията трябва да бъде не повече от 96 см за мъжете и 80 см за жените.
Отървавайки се от излишните килограми, ние значително намаляваме и риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
8. Едновременното пушене и прием на орални контрацептиви е много вредно за кръвоносните съдове
Рискът от развитие на инсулт, който може да бъде косвено свързан с употребата на орални контрацептиви, остава като цяло нисък“, казва Ина Филатова. – Но ако има съпътстващи фактори (наднормено тегло, възраст над 50 години, тютюнопушене, хипертония, диабет, затлъстяване, висок холестерол), тогава рискът от развитие на инсулт се увеличава значително.
Затова се откажете от пушенето!
9. Правилна диета
Нашата храна също влияе върху риска от образуване на кръвни съсиреци: много мазни, пържени храни, сладкарски изделия с маргарин, прекомерна любов към маслото (не трябва да го изключвате напълно, но определено не е добра идея да пържите с него). Нездравословната диета може да повиши холестерола и риска от образуване на кръвни съсиреци.
Добавете повече зеленчуци и правилните фибри – пълнозърнести зърнени храни, пълнозърнест хляб: фибрите се свързват с холестерола и го отстраняват, преди да попадне в кръвта. И правилните мазнини – авокадо, ядки, нерафинирани растителни масла, мазна риба (скумрия, херинга, пъстърва).
10. Редовно правете медицински преглед
Дори обикновените изследвания за холестерол вече показват възможни рискове. Лекарят може да подозира проблеми и да назначи допълнителни тестове. Например, нивото на С-реактивен протеин, фибриноген, хомоцистеин. Направете ултразвук, за да видите състоянието на кръвоносните съдове, особено нивото на калцификация на коронарните артерии.
ВАЖНО!
Мигрената също е рисков фактор за инсулт
Мигрената е свързана с исхемичен инсулт независимо от други рискови фактори. Ако човек има мигренозни пристъпи, рискът от развитие на исхемичен инсулт се увеличава 2 или дори 3 пъти.
ЗАПОМНЕТЕ ТОВА!
Какви симптоми на микроинсулт и инсулт не трябва да се пренебрегват?
Симптомите на инсулт могат да бъдат обобщени с думата „УДАР“.
У – усмивка. Тя се изкривява, тоест възниква внезапна поява на лицева асиметрия.
Д – движение. Хората, засегнати от инсулт ще бъдат увредени от едната страна на тялото. Може да има слабост или изтръпване на ръка, крак или някои лицеви мускули. Ако вдигнете и двете ръце на пострадалия, засегнатата ръка ще падне по-бързо.
А – афазия. Внезапно объркване, затруднено говорене и трудно разбиране на речта.
Р е решението. Тоест, това, което трябва да направи пациентът или най-близкото му обкръжение, когато се появят тези патологични симптоми на микроинсулт, или на инсулт, е незабавно да се извика линейка, защото всяка минута е от значение (без преувеличение).
Възможно е да има и други симптоми, на които също е важно да обърнете внимание:
- внезапен пристъп на световъртеж;
- зрително увреждане (не непременно слепота, може да бъде двойно виждане);
- гадене или дори повръщане.
Какво да правим в такива случаи?
1. Незабавно се обадете на линейка.
2. Осигурете спокойствие на пострадалия – поставете го в удобна позиция, следете дишането му.
3. Не се препоръчва да премествате човека далеч без основателна причина, просто трябва да го оставите легнал, в поза която не му причинява неудобство.
4. Не давайте никакви лекарства, храна или дори вода, докато не пристигне медицинско лице.
Източници: www.neurology.ru, accmedical.ru,
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!