Редакцията на в. „Доктор“ публикува становището на Изпълнителната агенция по лекарствата относно няколкото публикации във вестника за вредата от по-големите дози от лекарството парацетамол.
Уважаема г-жо Бояджиева,
Нямам поглед върху всички публикации във в. „Доктор“ относно вредата от употребата на парацетамол, за да ги коментирам, но като представител на Изпълнителна агенция по лекарствата без съмнение мога да ви потвърдя, че към момента нямаме основание да считаме, че употребата на парацетамол в препоръчваните дози крие риск за пациентите. Данните за нежелани реакции в българската и европейската база данни, които са под непрекъснато наблюдение, не са показали такъв риск. Различно стоят нещата при волно или неволно предозиране на парацетамол. Известно е, че максималната дневна доза при възрастни не бива да надхвърля 4 г и въпреки че листовките за пациента съдържат предупреждения за това, очевидно вниманието на гражданите трябва да бъде допълнително изострено. Недопустимо е да се приемат лекарства за простуда и грип, било под формата на капсули, таблетки или прахчета, без да се знае какво съдържат, до колко дневно могат да се приемат, могат ли да се комбинират. За случаите, когато не се следва назначение на лекар и се употребяват лекарства без лекарско предписание, пациентът трябва да се посъветва с фармацевт и във всички случаи да не употребява лекарства, без да се запознае с информацията в листовката. На пазара и у нас, и навсякъде по света се срещат голям брой лекарства, които съдържат парацетамол, и употребата им е много широка. В хода на оценката им е определено, че могат да се употребяват и от малки деца, и от бременни, и по правило се отпускат без рецепта. Ако обаче има зачестили случаи на предозиране с парацетамол, трябва да се вземат допълнителни регулаторни мерки като:
- преминаване към лекарско предписание;
- задължение за производство на малко на брой дози в опаковка;
- малка доза на веществото в единична дозова форма, както и широки разяснителни кампании.
В ИАЛ досега не е постъпвала информация за предозиране с парацетамол на територията на страната. Въпреки това България участва в дискусиите на останалите държави на територията на Европейския съюз за необходимост от предприемане на специални мерки и ако се вземе решение в рамките на Европейския съюз, то ще бъде валидно и за нашата държава. Проследяването на безопасност е постоянен процес и промени в препоръките могат да настъпят. ИАЛ се ангажира със своевременно оповестяване за общественост на всички нови данни и препоръки, свързани с безопасност на лекарствата. Вярваме, че медиите са наш съюзник в борбата за правилна употреба на лекарствата.
Оставам на ваше разположение за допълнителни въпроси при необходимост
С уважение д-р М. Попова от Изпълнителната агенция по лекарствата – София
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!