10 признака, че консумирате прекалено много захар

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Яденето на големи количества захар може да даде множество отражения върху здравето

признаци, че консумирате прекалено много захар

Захарта има лоша слава, но истината е, че тя е жизненоважен източник на енергия и е от съществено значение за оцеляването.

Разбира се, не всички захари са еднакво вредни. Фруктозата в плодовете и зеленчуците и лактозата млечните продукти, са естествен вид глюкози, за които не трябва да се тревожим, тъй като тези храни съдържат и много други полезни вещества.

Добавените захари обаче, които често се срещат в преработените храни, са тези, без които можем да минем, и повечето от нас консумират твърде много от тях. Като добавени определяме всички захари, които се добавя към храната, за да има сладък вкус и това включва естествени подсладители като мед и кленов сироп. Те са една идея по-полезни от бялата захар.

Настоящите диетични насоки препоръчват ограничаване на калориите от добавени захари до не повече от 10 процента всеки ден. За човек, който консумира 2000 калории на ден, това е максимум 12 ч.л.

Признаци, че ядете твърде много захар

Има най-малко 61 различни наименования на захарта върху етикетите на храните, което може да затрудни да разберете колко добавена захар консумирате. Така че, дори с усилия да ядете здравословно, все още може да консумирате повече захар, отколкото предполагате.

Това може да има различни последици за здравето. Ако не ядете достатъчно плодове и зеленчуци и балансирани ястия, съставени от постни протеини, здравословни мазнини и нерафинирани въглехидрати, е възможно добавените захари да изместват други полезни за вас храни. Не само, че вероятно не си набавяте витамини, минерали и фибри, но добавената захар може да даде и други отражения върху здравето.

1. Повишен апетит и наддаване на тегло

Ако приемате много допълнителни калории чрез добавени захари, повишеният глад е един от първите признаци.

Без фибрите, здравословните мазнини и протеините, които липсват в повечето десертчета в магазина, тялото бързо изгаря захарта и засилва чувството за глад. Това често води до ненужна консумция на храна.

Пиенето на подсладени напитки води до наддаване на тегло при възрастни и деца. Но не само допълнителните калории могат да увеличат теглото.

Чревният микробиом e сложна екосистема, съставена от повече от 100 трилиона микроорганизми, играе ключова роля в самозащитата на тялото.

Здравите черва помагат на метаболизма да регулира нивата на кръвната глюкоза и инсулина и отчасти позволява на телата ни да използват липидите и да управляват холестерола. Прекаляването със захарта нарушава тази крехка система.

Това може да доведе до дисбаланс между лоши и добри бактерии, познат още като дисбиоза, който се отразява на метаболизма и способността на тялото да обработва холестерола и липидите.

2. Раздразнителност

Не само стресът може да бъде причина за раздразнителност. Изборът на храна също влияе, а сладкото може да е допринасящ фактор.

Богата на захар и мазнини храна бързо повишава глюкозата в кръвта, но докато тялото ви бърза да я преработи, енергийните ви нива се сриват, което ви кара да се чувствате мудни и раздразнителни.

3. Умора и липса на енергия

Захарта е най-бързо източник на енергия. Но това е енергия, която също така се изразходва много бързо. Така че независимо от това колко сладко ядете, след 30 минути ще искате още, за да си набавите енергия отново.

Големите колебания на кръвната глюкоза и инсулина също могат да доведат до рязък спад на енергийните нива.

4. Търсите още по-сладки храни

Ако сте забелязали, че храните нямат толкова сладък вкус, колкото преди, или ако трябва да добавите захар към определени десерти, за да имат добър вкус, това е знак, че вашият толеранс към сладкото се повишава.

Това е така, защото ежедневно тренирате мозъка си да очаква много високо ниво на сладост.

5. Повишено желание за сладко

Ако изпитвате силно желание да ядете сладко, може да сте пристрастени към ефекта на захарта. Консумацията на глюкоза повишава хормона на щастието, известен още като допамин. По този начин сладкото може да доведе до засивимост.

Мозъка дава силни сигнали за избора на храна, включително и на желанието за сладко.

Казано просто, яденето на сладко увеличава допамина, а самото покачване на този хормон може да повиши желанието за сладко и по този начин се образува порочен кръг.

6. Акне и бръчки

Гликемичният контрол (процесът на поддържане на нивата на кръвната ви захар в здравословни граници) играе важна роля за здравето на кожата и акнето.

Инсулиновата резистентност е свързана с повишен риск от развитие на акне. Инсулинова резистентност е, когато клетките в черния дроб, мускулите и мазнините не реагират както трябва на инсулина, хормон в тялото, който помага в поддържането на глюкозата в кръвта под контрол. Храненето на диета с високо съдържание на добавени захари е рисков фактор за инсулинова резистентност.

Твърде многото сладко също може да направи кожата ви по-податлива на бръчки с напредване на възрастта. Консумацията на прекалено много глюкоза може да накара тялото да произвежда продукти на напреднало гликиране. Тези съединения насърчават стареенето на кожата.

7. Проблеми със съня

Ако имате проблеми със заспиването, може да трябва да обърнете внимание на това, което ядете. По-високата консумация на добавени захари изглежда е свързана с лошо качество на съня, според последните проучвания.

Циклите и качеството на съня се регулират от различни фактори, включително светлината и температурата в помещението, както и от гликемичния контрол на организма.

Хората, които хронично прекаляват със сладкото може да усетят сериозни нарушения на съня и трудност да заспят.

8. Храносмилателни проблеми

Консумацията на прекомерни количества сладко може да доведе до дразнене на стомаха и червата.

Захарта може също да изостри симптомите на заболявания като синдром на раздразненото черво, болест на Крон или улцерозен колит.

9. Когнитивни проблеми

Прекалената консумация на сладко може да доведе до проблеми с концентрацията, яснотата на мисълта и дурги когнитивни проблеми.

Въпреки че глюкозата е основният източник на гориво за мозъка, излишните количества могат да причинят хипергликемия и да имат възпалителен ефект в мозъка и отрицателно въздействие върху когнитивните способности и настроението.

10. Кариеси

Бактериите в устата ни обичат да се хранят с прости захари, така че ако вашият зъболекар открие повече кариеси или ако сте диагностицирани със заболяване на венците, това може да се дължи отчасти на твърде многото сладко.

Пиенето на неподсладено кафе и чай, яденето на богати на фибри плодове и зеленчуци и дъчвенето на дъвка може да помогне за предотвратяване на кариеси и да подобри здравето на зъбите и устната кухина.

Заключение:

Консумирането на твърде много добавена захар с течение на времето може да има различни последици за здравето, като наддаване на тегло, проблеми със съня, храносмилателни проблеми, когнитивни проблеми и кариес.

Въпреки че просто не е реалистично да избягвате всички добавени захари в диетата си, добра идея е да четете етикетите, да наблегнете на храненето с непреработените храни колкото е възможно повече и да правите по-здравословни избори.

Глюко баланс
Глюко баланс – за нормални нива на глюкоза в кръвта

10 признака, че консумирате прекалено много захар

Източници:

https://www.everydayhealth.com;
https://www.freepik.com.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *