Тъмни петна по кожата: причини, тревожни симптоми, лечение

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Съдържание скрий

Понякога се появяват тъмни петна по кожата – това са плоски, заоблени участъци, оцветени в по-тъмен, по-наситен цвят

тъмни петна по кожата

Нюансите на видимите тъмни петна по кожата могат да бъдат кафяви – от светлокафяво до богато, тъмно, почти черно. Появата на пигментирана кожа е възможна в резултат на промени, свързани с възрастта, прекомерна ултравиолетова радиация, хормонални промени и употребата на определени лекарства и козметика.

Тъмни петна по кожата могат да се образуват и когато започне да се произвежда повече меланин. Известно е, че този пигмент придава цвят на очите, кожата и косата. В повечето случаи подобни симптоми не са причина за сериозно безпокойство, но все пак са аларма да си запишете час при дерматолог, който да намери причината за образуване на тъмни петна по кожата на лицето и тялото. Lekuva.net ще ви разкаже за причините за появата на тъмни петна по кожата, какви са тревожните симптоми, лечение на пигментни петна по кожата, козметика и защо трябва да посетите добър дерматолог.

Тъмни петна по кожата – защо се появяват

Тъмни петна по кожата, особено множествените, са козметичен дефект и често са придружени от сухота, загрубяване на кожата, бръчки и изпъкнали кръвоносни съдове. Пигментни петна по кожата могат да прикрият злокачествени кожни тумори. Преди да започнете да обезцветявате възрастовите петна, трябва да разберете дали те не са резултат от сериозни здравословни проблеми.

Причини за старчески петна по кожата

Основната причина за появата на старчески петна по кожата е продължителното и интензивно излагане на ултравиолетови лъчи. Ултравиолетовото лъчение активира производството на меланин. Характеристиките на метаболитните процеси, заболяванията на храносмилателната система, по-специално патологиите на черния дроб често водят до появата на пигментни петна. Сред заболяванията на ендокринната система, туморите на хипофизата, хипофизната недостатъчност (панхипопитуитаризъм), болестта на Грейвс са придружени от пигментни петна по кожата с области на хипо- и хиперпигментация. Невропсихичните разстройства, честият стрес, липсата на витамин С, гинекологичните заболявания и психичните разстройства като хистероидните неврози също могат да провокират нарушения на пигментацията и в резултат на това има тъмни петна по кожата.

Лентигини

старчески петна по кожата

Лентигините (lentigiles seniles) са възрастови петна по кожата, които се появяват при по-възрастни хора. Наричат ​​ги още „старчески вълнички“. По правило възрастови петна по кожата се появяват в области, които са били изложени на интензивна слънчева светлина. Понякога на мястото на луничките се появяват възрастови петна лентиго. Предпочитани локализации са кожата на лицето, кожата на ръцете и предмишниците, деколтето и горната част на гърба.

Тъй като първите прояви на лентиго се появяват след четиридесет години, те са ясен козметичен дефект, тъй като визуално състаряват жените. По време на менопаузата, поради промени в хормоналните нива, интензивността на пигментните петна и техният брой се увеличават. Лентигините са трудни за прикриване с помощта на декоративна козметика; химическите и механичните козметични процедури, насочени към отлепване на епидермиса, помагат за намаляване на тяхната интензивност.

Използването на ароматни ретиноиди заздравява кожните клетки и нормализира тяхната дейност.

Петната по кожата могат да се появят по много причини: някои са свързани с влиянието на външната среда, други с болести и наранявания.

Слънчево влияние

Кожата на някои пациенти може да реагира по специален начин на ултравиолетовите лъчи, например при посещение на солариум или прекарване на дълги периоди от време на слънце. Тези петна най-често се появяват върху кожата, която е най-изложена на слънце: лицето, ръцете и раменете.

Хормонални промени и възрастови петна по кожата

По време на бременност при много жени се появяват пигментни петна по кожата, което е свързано с работата на хормоните. Според Американската академия по дерматология хормоналните промени могат да причинят мелазма, прекомерно отлагане на меланин в кожата.

Странични ефекти от лекарства

Приемът на определени лекарства може да увеличи пигментацията на кожата и също така да доведе до образуването на тъмни петна. Най-често тези лекарства включват нестероидни противовъзпалителни средства, тетрациклинови антибиотици и някои психотропни лекарства.

Възпалителни заболявания и появата на тъмни петна по кожата

Тъмните петна по кожата могат да се появят след прекарани възпалителни заболявания, например поради екзема, псориазис, а също и след акне. Не трябва да забравяме промените в цвета на кожата след наранявания, особено изгаряния, ухапвания от животни и насекоми. Но с течение на времето кожата възвръща нормалния си цвят.

Диабет

При диабет може да се образува така наречената диабетна дермопатия, която се среща при пациенти с продължителен диабет. Може би затова симптомите често се възприемат като промени в кожата, свързани с възрастта.

Видове тъмни петна по кожата

Големи пигментни петна по кожата

Големи пигментни петна, наречени хлоазма или мелазма (хлоазма), се появяват по кожата на лицето предимно при млади жени. Петната имат неправилни очертания и са склонни да се сливат, образувайки едно голямо петно ​​с причудлива форма. Процесът може частично да се разпространи върху кожата на шията и ушите, но раменете и деколтето почти никога не са засегнати.

Инсолацията влошава състоянието на пациента, тъй като след излагане на слънце има увеличение на възрастовите петна. Основната причина за появата на пигментни петна по кожата от типа хлоазма е хормонален дисбаланс (начало на менструалния цикъл, бременност и кърмене, менопауза, прием на орални контрацептиви и прием на каквито и да е хормонални лекарства).

Някои козметични продукти, дългосрочната локална употреба на хормоносъдържащи мехлеми и нанасянето на ароматни масла директно върху кожата също могат да провокират появата на старчески петна по кожата. Обикновено след спиране на лекарствата или след раждане хлоазмата изчезва сама. Козметичните процедури, насочени към избелване и ексфолиране, могат да ускорят процеса на премахване на възрастови петна по кожата.

Рождени петна

Рождените белези – невуси (наевус) изглеждат като малки, равномерно очертани зони на хиперпигментация, които в някои случаи са по-скоро характеристика, отколкото козметичен дефект. Процесът на образуване на невуси е почти същият като при образуването на всички други старчески петна – основава се на неравномерното разпределение на меланина. Натрупването на мелантоцити става визуално забележимо, цветът на бенките варира от светло бежово до тъмно кафяво. Всички хора имат малък брой вродени пигментни петна, но ако има твърде много от тях или са склонни да растат и да се увеличават, тогава това е един от факторите, които показват възможна дегенерация на пигментното петно ​​в онкологичен процес на кожата.

Следователно невусите, разположени в местата на триене на лицето, трябва да бъдат отстранени. Значителен брой такива пигментни петна, както и всякакви промени от тяхна страна, също са индикация за премахването им. Обикновено се прибягва до лазерна хирургия, отстраняване с течен азот или диатермокоагулация. След премахване на пигментни петна по кожата не остават белези и козметични дефекти.

Хипопигментация на кожата

Тъмни петна по кожата: причини, тревожни симптоми, лечение

Албинизмът и витилигото са редки кожни патологии, чиито причини са слабо разбрани, поради което петна от този вид са трудни за лечение. На хора с пълна или частична липса на мелантоцити или състояния, при които мелантоцитите не произвеждат меланин, е строго забранено излагането на слънчева светлина. Обезцветените пигментни петна трябва да се пазят от слънчева светлина.

Ако имате албинизъм, трябва да използвате контактни лещи с UV защита. Всички принципи на терапията са насочени към подобряване качеството на живот, тъй като слънчевите изгаряния на хипопигментираните старчески петна обикновено са доста дълбоки и постоянното излагане на слънчева светлина върху незащитена кожа може да провокира онкологични процеси.

Лунички

Луничките – ефелидите – са широко разпространени при хора със светла кожа. Появата им е свързана с прекомерно излагане на слънце, в резултат на което се натрупва меланин в определени участъци от кожата. В зависимост от времето на годината интензивността на цвета им може да варира. Наблюдават се по лицето, понякога по ушите, по кожата на ръцете и гърдите. Размерът на луничките, степента на оцветяване и техният брой са променливи: от няколко светли пигментни петна с размер на убождане до големи кафяви лунички в големи количества.

По своята същност пигментните петна под формата на лунички представляват неравномерно разпределение на зоните за тен

Следователно, в студения сезон те могат напълно да изчезнат. С течение на времето интензивността на цвета им също намалява, тъй като тялото се научава да приема слънчевите лъчи по-равномерно.

Луничките не представляват заплаха за здравето и много притежатели на такива тъмни петна по кожата не ги смятат за козметичен проблем. Въпреки това, ако луничките причиняват психологически дискомфорт, те трябва да бъдат избелени и да се използва слънцезащитни продукти с висок UV филтър. Трябва да се помни, че такива кремове и лосиони е добре да се прилагат върху цялата кожа, а не само върху лицето, тъй като преразпределението на меланин в кожата става, като се вземе предвид натрупването на мелантоцити.

Пигментните петна като ефелидите не са дълбоки и следователно химическият пилинг с млечна и плодова киселина може да ви отърве завинаги от луничките. Но трябва да се помни, че козметичните процедури не променят фоточувствителността, така че такива тъмни петна по кожата петна могат да се появят отново, ако не използвате слънцезащитни продукти.

Характерни симптоми при появата на пигментни петна по кожата

Цветът на петната, които се появяват по кожата, може да варира от светло до тъмно кафяво. Лекарите казват, че цветът на петна до голяма степен зависи от тонуса на кожата, както и от възрастта. Освен това петната по кожата могат да варират по размер и да се появят на всяка част от тялото, но най-често се образуват в областта, където кожата е по-често изложена на слънчева светлина, а именно:

  • на ръцете;
  • лице;
  • рамене.

Могат да се наблюдават и други характеристики. Затова, ако петното не е особено тъмно, може да изчезне за 6-12 месеца, но ако е по-тъмно, може да отнеме години, преди да изчезне.

Записване на час за лекар и диагностика на пигментни петна по кожата

Необходима е среща с дерматолог, ако се появят петна по кожата. Само лекар след преглед може да определи причината за появата им и, ако е необходимо, да предпише допълнителни изследвания и лечение.

За диагностика на измененията могат да се използват специални лампи, лупи, както и да се направят редица изследвания. Може да се предпише биопсия, за да се изключи наличието на неоплазми.

Други видове хиперпигментация на кожата

  • Пигментацията „кафе“ е кафяви петна по кожата на тялото, които се появяват след 40 години. Локализира се предимно върху онези части от кожата, които са били активно изложени на слънчева светлина. Този тип хиперпигментация възниква, защото броят на меланоцитите в кожата се увеличава.
  • Мелазмата представлява големи кафяви петна по лицето и тялото, които се появяват поради хормонални причини. Под въздействието на ултравиолетовото лъчение цветът на петната се променя. Границите им обикновено са изтрити. Мелазмата често се наблюдава при бременни жени или при жени с хормонален дисбаланс.
  • Вторична пигментация (след нараняване или възпаление на кожата). Може да има червеникав или кафяв цвят.
  • Локалната пигментация е реакция на кожата към ултравиолетова светлина, засилена от химикали (като парфюми, дезодоранти и етерични масла).

Най-често пигментацията на лицето не представлява опасност за здравето, а е козметичен дефект.

Някои видове петна обаче носят потенциален риск и трябва да бъдат наблюдавани:

  • Рождени петна и невуси. Този вид хиперпигментация обикновено се появява в детска възраст. Ако родилният знак започне да променя цвета, размера или формата си, тогава можете да подозирате злокачествена дегенерация и да се консултирате с лекар.
  • Мелазма. Това показва промени в хормоналната система на тялото и изисква внимание към тази област.

Как се премахват пигментни петна по кожата при дерматолог

старчески петна

Естетическият проблем може да бъде решен от дерматолог, който ще определи вида на петната и как да ги третира. Важно е да се отбележи, че при някои видове кожни лезии е необходима консултация с онколог. Ако е необходимо, пигментираният участък се отстранява и се изпраща за хистологично изследване.

В кабинета на дерматолога ще ви бъде предложен един от основните методи за премахване на пигментацията:

1. Химически пилинг

Това са препарати с активни съставки, които проникват дълбоко в кожата и контролирано увреждат нейните слоеве, като задействат регенеративни процеси. Много видове пилинг са сезонни и не трябва да се правят през слънчевите месеци. Ако трябва да се отървете от петна, причинени от ултравиолетова радиация през лятото, се използват всесезонни пилинги.

Химическият пилинг се различава по своето действие и последващ ефект върху кожата:

  • С бадемова киселина – действа нежно, без активен пилинг; не изисква време за възстановяване. Ефектът се забелязва след няколко приложения.
  • Със салицилова киселина – има повърхностно дразнещо действие, спомага за премахване на старчески петна по кожата. Подходящ за премахване на лунички и потъмняване, причинено от ярко слънце.
  • Пилингът на Jessner е среден пилинг с поликиселини (млечна, салицилова, лимонена). Помага при по-изразена пигментация, тъй като съдържа арбутин, хидрохинон и коджикова киселина.
  • Ретинолов (жълт) пилинг – бори се с несъвършенствата много по-ефективно от ретинолов крем за пигментация. Предимството на такива пилинги пред киселинните е, че ретинолът действа специфично върху клетъчния геном и възстановява кожата. След процедурите кожата се нуждае от възстановяване за 5-7 дни.

2. Инжекционни процедури

  • За да се премахнат тъмни петна по кожата се използват следните инжекционни техники:
  • Мезотерапията е въвеждане в кожата на витаминни коктейли с активни вещества, които разрушават меланина. Мезотерапията се провежда на курсове през есенно-зимния период. Има кумулативен ефект, при който петната изсветляват постепенно.
  • Биоревитализация – курсови инжекции на базата на хиалуронова киселина. За възстановяване на нормалната пигментация към състава се добавят витамин С и янтарна киселина.

3. Хардуерни техники

Тези лечения могат да действат по различни начини: да обновят и изравнят кожата или да насочат селективно към хиперпигментационни петна.

За тези цели най-често се използват:

  • Фототерапията включва фокусиране на светлинни импулси върху по-тъмните кожни клетки. Те абсорбират светлина, която се превръща в топлинна енергия и разбива тъмните петна. Тъканите с нормално съдържание на меланин не се увреждат. Фототерапията не предизвиква усложнения и се понася лесно.
  • Лазерното лечение се счита за най-доброто средство за старчески петна, но и много радикално. Принципът на действие на лазера е целенасоченото унищожаване на целевите клетки на желаната дълбочина. Силата и дълбочината на ефекта се регулират от дерматолог.

Как да премахнете възрастови петна по кожата у дома

пигментни петна

Самостоятелното изсветляване на хиперпигментацията ще отнеме време и изисква постоянство. Когато използвате маски, кремове и активни вещества, е важно да предпазвате кожата от слънчева светлина.

Използването на нови продукти у дома трябва да се прави с предварителен тест за алергия. Нанесете малко количество върху вътрешната част на ръката и наблюдавайте реакцията на кожата в продължение на 24 часа.

Нека разгледаме и някои народни средства за пигментация:

1. Лимонов сок

Лимонът съдържа голямо количество витамин С, който намалява синтеза на меланин. Лимоновият сок във висока концентрация може да бъде противопоказан за хора с чувствителна и суха кожа.

За премахване на петна сокът се използва в различни варианти:

  • В най-чист вид. Нанесете сока от половин лимон върху появилите се тъмни петна по кожата с помощта на памучен тампон, изплакнете след 10 минути.
  • Друг вариант: натрийте резен лимон върху пигментните петна петна по кожата и измийте след 10 минути. Повтаряйте ежедневно.
  • Маска с мед. Смесете 1:2 прясно изцеден лимонов сок и мед, може да добавите и зехтин. Нанесете за половин час и след това изплакнете с хладка вода. Честота на употреба: 2-3 пъти седмично.
  • С бяла глина. Разредете глината с вода до консистенция на гъста заквасена сметана, смесете с лимонов сок и нанесете върху кожата за 15 минути.

2. Сок от магданоз и зеленчуци

Това е ефективен народен лек: магданозът съдържа киселини и витамини, които помагат за изсветляване на възрастовите петна.

За приготвяне на продукта се използват всички части на растението:

  • Счуканият корен се запарва във вряща вода за 2 часа. Получената инфузия се избърсва върху лицето за тонизиращ ефект.
  • Стъблото и листата се ссмилат в блендер на каша. Нанесете върху лицето за 25 минути, два пъти седмично.
  • Отвара от листата се замразява и се използва за редовно за обтриване на на лицето.

3. Използване на алое вера за премахване на тъмни петна по кожата

Алое вера съдържа много полезни свойства, включително намаляване на появата на възрастови петна по кожата. Нанесете малко количество алое вера върху петната по лицето и ги масажирайте за няколко минути. Оставете върху кожата за 15 минути, след което изплакнете с топла вода. Повтаряйте тази процедура всеки ден в продължение на няколко седмици, за да видите резултатите.

4. Избелване на тъмни петна с краставица

Много от домашните избелващи маски за лице съдържат краставица. Този зеленчук помага за изсветляване на кожата, тонизира я и я подхранва .

Рецепти за маски:

  • Краставица с белтък

Рецептата е идеална за хора с мазна кожа. За да се приготви нарязаната краставица се смесва със суров яйчен белтък. Маската се държи на лицето за около четвърт час.

  • Краставица със сметана

За да приготвите продукта, комбинирайте ситно нарязани зеленчуци с чаена лъжичка богата заквасена сметана. Сместа се оставя върху кожата за 15 минути.

  • Краставица, лимон и мед

С помощта на тази маска можете да избелите кожата. Маската допълнително подхранва и възстановява структурата на епидермиса. Добавете чаена лъжичка лимонов сок и мед към две супени лъжици каша от краставица. Дръжте върху кожата поне 15 минути.

  • Краставица с глина

Използвайте 1,5 чаени лъжички прясно изцеден сок от краставица. Вместо краставица можете да ползвате ягоди или магданоз. Добавете чаена лъжичка бяла козметична глина към сока. Сместа се нанася върху проблемните зони за 15-17 минути. След процедурата кожата се овлажнява с крем.

Предотвратяване на възрастови петна по кожата

Защитата срещу появата на старчески петна по кожата включва комплексни действия:

  • Използване на слънцезащита. Ултравиолетовото лъчение влияе върху кожата дори при облачно време и през зимните месеци. Затова е важно да се използват съвременни продукти със SPF и да се носят дрехи, които покриват лицето и тялото.
  • Внимателен подход към избора на дерматолог и козметик. Травматичните и агресивни процедури като и химически пилинг могат да бъдат вредни за кожата, ако се извършват без подходящ професионализъм. Домашното почистване на кожата често води до появата на петна от акне.
  • Грижа за здравето на ендокринната система, черния дроб и стомашно-чревния тракт (нормализиране на функционирането на тези органи допринася за изчезването на някои хиперпигментационни петна).
Глобал Хелт Анти-пигмент
Глобал Хелт Анти-пигмент – крем за премахване на пигментни петна по кожата

Тъмни петна по кожата: причини, тревожни симптоми, лечение

Източници: my.clevelandclinic.org, www.health.com, www.fdoctor.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *