Паник атаки – опасни ли са и как се преодоляват?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Опасно ли е получаването на паник атаки, какви са техниките за преодоляването им и какви са възможните лечения?

паник атаки опасни ли са и как се лекуват

Паник атака е силен епизод на внезапен страх, който възниква, когато няма видима заплаха или опасност. В някои случаи може да объркате симптомите на паническа атака с инфаркт.

Може да изпитате единична паническа атака. Или може да имате множество паник атаки през целия си живот. Ако не се лекуват, повтарящите се пристъпи на паника, и страхът от тяхната поява, може да ви накарат да избягвате други хора или обществени места. Това може да е знак, че сте развили паническо разстройство.

Какви са симптомите на паник атака?

Пристъпите на паника задействат симпатиковата нервна система. Това води до реакцията „бий се или бягай“, която изпитваш, когато си изправен пред опасност.

Пристъпът на паника се появява внезапно и без предупреждение. Неговите симптоми се усилват, достигат пик, след което намаляват и отшумяват напълно. Те могат да включват едно или повече от следните неразположения:

  • Болка в гърдите
  • Сърцебиене
  • Затруднено преглъщане
  • Задух
  • Хипервентилация
  • Ускорен сърдечен ритъм
  • Чувство на отпадналост
  • Горещи вълни
  • Втрисане
  • Изпотяване
  • Гадене
  • Болка в стомаха
  • Изтръпване
  • Усещане, че смъртта е неизбежна

Симптоми могат да бъдат подобни на тези на други животозастрашаващи здравословни състояния, като инфаркт. Ако почувствате симптоми на паническа атака, незабавно потърсете медицинска помощ. Важно е да изключите възможността наистина да имате инфаркт.

Какво причинява появата на паник атаки?

Точната причина за паник атаките често е неизвестна. В някои случаи пристъпите на паника са свързани с основно психично състояние, като например:

  • Генерализирано тревожно разстройство
  • Агорафобиря или други фобии
  • Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)
  • Посттравматично стресово разстройство (ПТСР)
  • Паническо разстройство

Стресът също може да допринесе за появата на състоянието.

Опасни ли са паник атаките и могат ли да бъдат фатални?

Пристъпът на паника може да е плашещ, но не и фатален.

По време на пристъп на паника, човек е завладян от чувство на страх и безпокойство, което кара тялото да реагира така, сякаш е в опасност. Той преминава в режим „бий се или бягай“, увеличавайки сърдечната честота и честотата на дишане.

Тези временни промени могат да причинят сериозен дискомфорт, но не са опасни.

Някои хора могат да дишат учестено или да хипервентилират по време на пристъп на паника. Хипервентилацията понижава нивата на въглероден диоксид в кръвта, което може да доведе до замаяност. В редки случаи индивидът може да припадне.

Дългосрочни здравословни усложнения

Проучване от 2005 г. предполага, че паник атаките могат да влошат сърдечните проблеми при хора с коронарна болест на сърцето (позната още като исхемична болест на сърцето или ИБС). Това заболяване се характеризира със стеснени или запушени артерии, които захранват сърдечния мускул.

Горното проучване включва 65 души с ИБС. От тях 35 са имали паническо разстройство, при което човек изпитва редовни пристъпи на паника.

Изследователите предизвикват физиологичните ефекти на пристъп на паника, като карат участниците да вдишват газ, съдържащ 35% въглероден диоксид и 65% кислород.

Сред всички участници, които са преживели пристъп на паника, тези с паническо разстройство са по-склонни да развият временен миокарден перфузионен дефект, при който определени области на сърцето получават по-малко кръв от обикновено.

Това не означава, че паническата атака е потенциално фатална за човек с ИБС. Авторите на изследването обаче заключават, че пристъпите на паника при хора с ИБС влияят негативно на сърцето.

Техники за спиране на паник атака

1. Помнете, че ще мине

По време на пристъп на паника може да е полезно да запомните, че състоянието ще премине и не е опасно, колкото и зле да се чувствате на момента. Опитайте се да не забравяте, че това е кратък период на силна тревожност, който скоро ще свърши. Пристъпите на паника обикновено отшумяват в рамките на 10 минути.

2. Дишайте дълбоко

Дълбокото дишане може да бъде от полза за хора с тревожни разстройства и паник атаки.

Пристъпите на тревожност могат да причинят учестено дишане и стягане в гърдите, причинявайки усещане за повърхностно дишане. То от своя страна може да влоши чувството на тревожност и напрежение.

В този момент се опитайте да дишате бавно и дълбоко, като се концентрирате върху всеки дъх. Дишайте дълбоко от корема, като изпълвате белите дробове бавно и стабилно, докато броите до четири както при вдишване, така и при издишване.

Може също да опитате дишане 4-7-8. Ето как се прави това:

  • Вдишване за 4 секунди
  • Задържане на дъха за 7 секунди
  • Бавно издишване в продължение на 8 секунди

3. Вдишайте етерично масло от лавандула

Вдишването на лавандулово масло може да помогне за облекчаване на безпокойството.

Може да задържите опаковката лавандулово масло под носа си и да вдишвате или да накапете малко върху носна кърпа, която да допрете до носа и устата си.

4. Намерете спокойно място

При някои хора определени гледки и звуци засилват пристъпите на паника. Ако е възможно, опитайте се да намерите по-спокойно място. Това може да означава напускане на стаята, в която има хора, или облягане на близката стена.

Седенето на тихо място може да създаде малко умствено пространство и да улесни фокусирането върху дишането и други стратегии за справяне с пристъпа на тревожност.

5. Разходете се или правете леки упражнения

Ходенето може да извади човек от стресовата среда, а ритъмът на на вървенето да му помогне да регулира дишането си.

Движението освобождава ендорфини, това са хормони, които отпускат психиката и тялото, и подобряват емоционалното състояние. Редовната физическа активност може да помогне за намаляване на безпокойството с течение на времето, което от своя страна да намали броя и тежестта на пристъпите на паника.

6. Представете си, че сте на спокойно място

Конкретното място е различно за всеки.

Когато започне атака, затворете очи и си представете, че сте на място, на което се чувствате спокойни и щастливи.

7. Научете какво предизвиква вашите паник атаки

Някои неща могат многократно да предизвикат панически атаки. Като се научат да избягват или да управляват тези тригери, хората могат да намалят интензитета и честотата на паническите пристъпи.

Потенциалните тригери могат да включват:

  • Затворени пространства
  • Тълпи
  • Финансови проблеми
  • Публично говорене

Въпреки това, някои хора получават панически атаки в неочаквани моменти, без никакви конкретни причини.

Какво да направим, ако някой друг получава паническа атака?

Ако някой друг получава паник атака, помогнете му да намери спокойно място и го насърчавайте го да диша бавно и дълбоко.

Ако не познавате човека, представете се и попитайте дали има нужда от помощ. Попитайте дали са имали пристъп на паника преди и ако да, какво им помага да възвърнат контрола.

Хората също могат да опитат следните съвети, когато някой друг има паническа атака:

  • Запазете спокойствие, тъй като това може да им помогне да се отпуснат малко повече.
  • Предложете им да се преместят на тихо място наблизо и им помогнете да намерят такова.
  • Напомнете на човека, че паник атаките винаги свършват.
  • Останете позитивни и не се паникьосвайте.
  • Започване на деликатен, приятелски разговор, за да ги разсеете и да им помогнете да се почувстват в безопасност.

Поставяне на диагноза

Лекарят ще трябва да определи дали имате пристъпи на паника, паническо разстройство или друго състояние, като проблеми със сърцето или щитовидната жлеза, със симптоми, които наподобяват паник атаки.

За поставяне на диагноза ще е нужно да се направят следните изследвания:

  • Пълен физически преглед.
  • Кръвни изследвания за проверка на щитовидната жлеза и други възможни състояния и изследвания на сърцето, като електрокардиограма (ЕКГ).
  • Психологическа оценка. Ще трябва да поговорите за своите симптоми, страхове или притеснения, стресови ситуации и проблеми във взаимоотношенията.
  • Може да бъдете попитани и за употребата на алкохол или други вещества.

Как се лекуват паническите атаки и паническото разстройство?

Психотерапията, лекарствата или комбинацията от двете са много ефективни при лечението на пристъпи на паника и паническо разстройство. Колко дълго ще се нуждаете от лечение зависи от тежестта на състоянието и от това колко добре реагирате на лечението.

Психотерапия

Психотерапията е термин за различни техники за лечение, които имат за цел да помогнат на човек да идентифицира и промени нездравословните емоции, мисли и поведение.

Специфични видове психотерапия, които могат да помогнат при панически атаки и паническо разстройство, включват:

Когнитивно-поведенческа терапия: При този тип терапия вие обсъждате вашите мисли и емоции с професионалист по психично здраве, като лицензиран консултант или психолог. Този специалист помага да се идентифицират тригерите за паник атака, така че да можете да промените вашето мислене, поведение и реакции. Когато започнете да реагирате по различен начин на задействания, атаките могат да намалеят и в крайна сметка да спрат.

Терапия с експозиция: Това включва излагането ви постепенно и многократно, във вашето въображение и/или в реалността, на всичко, което предизвиква паническа атака. С течение на времето се научавате да се чувствате комфортно със ситуацията, вместо тя да предизвиква безпокойство и паника. Ще научите техники за релаксация, като дихателни упражнения, за да управлявате безпокойството си по време на процеса.

Лекарства

Медикаментите, които могат да помогнат при лечението на паник атаки и паническо разстройство, включват:

Антидепресанти: Някои антидепресанти могат да направят пристъпите на паника по-редки или по-леки. Доставчиците на здравни услуги могат да предписват селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин или инхибитори на обратното захващане на серотонин-норепинефрин.

Лекарства против тревожност: Лекарите най-често предписват бензодиазепини за лечение и предотвратяване на пристъпи на паника. Те помагат при безпокойство, но имат потенциал за пристрастяване, така че е важно да ги приемате с повишено внимание. Тези лекарства включват алпразолам и лоразепам.

Ако едно лекарство не работи добре за вас, вашият лекар може да препоръча преминаване към друго или комбиниране на определени лекарства за повишаване на ефективността.

Имайте предвид, че може да отнеме няколко седмици след първото започване на лечението, за да забележите подобрение на симптомите.

Всички лекарства имат риск от странични ефекти и някои може да не се препоръчват в определени ситуации, като например бременност. Говорете с лекаря си за възможните нежелани реакции и рискове.

Заключение:

Паническите атаки могат значително да влошат качеството на живот, особено ако се случват често. Има определени техники, които може да използвате в момента на пристъп на тревожност, които помагат за по-бързото му преминаване.

Ако страдате от чести паник атаки се налага да намерите начин за управление и лечение на проблема. След поставяне на диагноза ще се определи кое е най-подходящото лечение за вас.

Често намирането на добър лекар, който да идентифицира причините за проблема и да постави правилна диагноза, става бавно. Също така постигането на ефект от медикаментите може да отнеме седмици.

Ако желаете да получите бързо облекчение при пристъпи на страх и тревожност, може да опитате хранителната добавка Паникол.

Паникол осигурява бързо и силно успокоение по време на паник атаки. Таблетките се слагат под езика за постигане на моментален ефект, а могат и да се сдъвчат, в случай на много силен пристъп на тревожност. Друг голям плюс на добавката е, че за разлика от повечето медикаменти, тя не води до пристрастяване.

ПАНИКОЛ 2+1

Паник атаки - опасни ли са и как се преодоляват?

Цитирано проучване: 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002914905011641

Източници: 

https://www.healthline.com;
https://www.medicalnewstoday.com;
https://www.mayoclinic.org.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *