Колко опасен е нашумелия напоследък метапневмовирус и възможно ли е да предизвика пандемия, подобна на тази, която предизвика коронавируса?
Китай претърпя скок на респираторните инфекции в края на декември и началото на януари, което доведе до пренаселеност в болниците. Китайският отдел за контрол и превенция на заболяванията съобщава, че освен за грип и риновирус, говорим и за огнище на човешки метапневмовирус. Повечето от случаите са открити в северните провинции на Китай. В България случаите на метапневмовирус до днес (11 януари) са 28.
Човешкият метапневмовирус (HMPV) е известен на науката от дълго време, описан е през 2001 г., но съдейки по анализа на антитела в проби от замразена кръв, той е циркулирал в човешката популация десетилетия преди това.
Въпреки това е важно да се отбележи, че човешкият метапневмовирус представлява известен риск за определени популации. При тях метапневмовирусът може да причини доста тежки усложнения, като бронхиолит и пневмония, докато при повечето здрави хора инфекцията протича с леки респираторни симптоми. Като цяло, опасността от човешкия метапневмовирус се оценява като много по-ниска от тази от грип или респираторен синцитиален вирус.
След пандемията от коронавирус безпокойството, свързано с избухване на вирусна инфекция, лесно може да прерасне в паника
От 2001 г., когато за първи път беше идентифициран този вирус, не е имало нито едно огнище, което да е причинил. Или може би е имало, но преди ерата на коронавируса не са били приемани толкова сериозно, колкото сега.
Според специалистите е имало сезонни огнища, но вирусът не е представлявал голяма опасност. Ето защо все още няма ваксина срещу него. Този вирус е сравним по патогенност с други респираторни вируси, които се считат за по-малко патогенни от грипния вирус или RSV вируса.
Патогенността, тежестта на причиненото заболяване и способността за провокиране на усложнения и, на ежедневен език, „инфекциозност“ са два фактора, които могат да вървят напълно отделно или да вървят ръка за ръка.
Най-лошият сценарий е, че този вирус е еволюирал и е увеличил както патогенността, така и инфекциозността
Но, това все още не е изяснено. Ако е бил достатъчно опасен в миналото, тогава щяха да бъдат положени големи усилия за създаване на ваксина за него или за намиране на ефективно антивирусно лекарство. Няма данни за подобни усилия.
Неприятната характеристика на този вирус е, че причинява нестабилен имунитет
Но все още има имунитет към него и казват, че децата, които до 10-годишна възраст са прекарали инфекция, причинена от метапневмовирус, след това понасят болестта, причинена от него, по-лесно.
Метапневмовирусът не е в състояние да предизвика пандемия като Covid-19, казва вирусологът доктор на медицинските науки Михаил Фаворов.
Подобно на грипа, парагрипа, аденовируса, през 2001 г. холандски учени изолираха вирус, който нарекоха метапневмовирус. Той е близък по природа до респираторния синцитиален вирус. Тъй като вирусът не е тежък и не създава особени социални проблеми, това откритие остана без допълнителни изследвания. Но, дойде ковида, което, разбира се, силно изплаши цялата световна общност. Повече от 20 милиона души са починали в резултат на пандемията.
Преди не е имало диагноза метапневмовирус
Когато теста беше направен в средата на 2024 г. и пуснат на пазара, бяха открити много положителни пациенти. Но никой нямаше данни колко са болните през сезона на този вирус. В резултат на това получените данни създадоха сензационно усещане, че имаме ново огнище. Тоест, всъщност според мен това не е огнище, а вирус, идентифициран за първи път, който все още съставлява по-малко от половината от всички остри респираторни инфекции, вируси, които са известни.
Естествено, в съвременната епоха е много трудно да имаме данни за обективната реалност
Затова в интернет се появиха съобщения, че болниците са препълнени. Естествено, отговорните фактори на китайските региони, където този вирус е диагностициран в големи количества, казват, че това не е така. Но и по време на ковид те казаха същото. Затова остава отворен въпросът колко голяма е епидемията там.
Възможно ли е метапневмовируса да мутира и да предизвика пандемия? Не, защото вирусът е стар.
Какво е метапневмовирус?
Метапневмовирус, метапневмовирусна инфекция, както и човешка метапневмовирусна инфекция е заболяване, което е известно на лекари и учени, но през последните години продължава да удивлява
Появяват се нови мутации на метапневмовирус, които причиняват тежки остри респираторни вирусни инфекции при деца и възрастни. Ето ги и най-важните неща, които трябва да знаете за метапневмовируса.
Метапневмовирус или метапневмовирусната инфекция е вирусно заболяване, придружено от увреждане на горните и долните дихателни пътища. По-често се проявява под формата на остри респираторни инфекции с хиперемия (увеличено местно кръвонапълване на орган или част от тялото) на фаринкса, хрема, кашлица и треска. При деца и отслабени пациенти инфекцията с метапневмовирус причинява бронхит, бронхиолит и бронхопневмония. Вирусологичната диагностика включва PCR на назофарингеална намазка, ELISA, допълнително се извършва рентген на белите дробове, клинични и биохимични кръвни изследвания. Лечението на метапневмовирус е симптоматично, като се използват антивирусни, бронхо- и муколитични лекарства.
Характеристики на метапневмовирусната инфекция
Метапневмовирусната инфекция е широко разпространена остра респираторна вирусна инфекция, причинена от човешки метапневмовирус (HMPV, MPV). Вирусът е изолиран в Холандия през 2001 г., но се смята, че е циркулирал сред населението от поне 50 години. Метапневмовирусът е често срещан на всички континенти и хора от всички възрасти са податливи на него, особено малки деца и възрастни хора. Смята се, че до 5-годишна възраст почти всяко дете, а до 10-годишна възраст абсолютно всички деца са страдали от метапневмовирусна инфекция. В назофарингеалните намазки на деца със симптоми на остри респираторни инфекции метапневмовирус се открива в 3-16% от случаите (според някои автори – до 33-36%).
Метапневмовирусът е едноверижен РНК геномен вирус, принадлежащ към подсемейството на пневмовирусите, семейството на парамиксовирусите и рода на пневмовирусите. По своята структура и свойства патогенът е близък до птичия пневмовирус и респираторен синцитиален вирус . Вирусните частици имат сферична, нишковидна или плейоморфна форма с диаметър 209 nm. Вирионната РНК е затворена в дебела липидна обвивка и кодира 9 протеина.
Известни са два генотипа на метапневмовирус (MPV) – A и B, като всеки от тях има 2 подтипа, които могат да циркулират в популацията едновременно през един епидемичен сезон. През зимата и началото на пролетта се регистрират сезонни увеличения на честотата на метапневмовирусната инфекция в средните ширини.
Пътища на предаване на метапневмовирус
Водещият път на разпространение на метапневмовирусната инфекция е въздушно-капковият. Този вирус не е изолиран от нито един животински вид, така че единственият източник е вече заразения човек. Регистрират се епидемични огнища в семейства и организирани детски групи – в училища и детски градини.
Рискови групи
Чувствителността към метапневмовирус е универсална, но най-тежките лезии на дихателните пътища и сложен ход на инфекцията се наблюдават при следните групи от населението:
- недоносени бебета (особено тези с екстремно ниско тегло при раждането);
- новородени с бронхопулмонална дисплазия ;
- деца, които не са навършили 3 години;
- възрастни хора;
- лица с имунна недостатъчност;
- пациенти с кистозна фиброза.
Неблагоприятен преморбиден фон при деца е обременена алергична история (лекарствени и хранителни алергии, ексудативна диатеза , атопия), неврологични заболявания (перинатална енцефалопатия, повишен ICP, мускулна дистония, фебрилни гърчове), хематологични промени (анемия ), ранно започване на изкуствено хранене.
Патогенеза
Патофизиологичните аспекти на метапневмовирусната инфекция досега не са достатъчно добре проучени. Около 80% от случаите на инфекция с метапневмовирус възникват под формата на моноинфекция, останалите 20% под формата на смесена инфекция: MPV + RS вирус (36%), MPV + аденовирус (36%), MPV + риновирус ( 18%), MPV + коронавирус (9%), MPV + HHV-6.
Репликацията на метапневмовирус се осъществява в епителните клетки на дихателните пътища. Чрез взаимодействие с Toll-подобни клетъчни рецептори, MPV G протеинът инициира производството на провъзпалителни цитокини и хемокини с развитието на локален възпалителен отговор. В зоната на възпаление се наблюдава повишаване на пропускливостта на епитела и съдовия ендотел, субмукозна инфилтрация на бронхите с еозинофили, неутрофили, макрофаги и мастоцити. Секрецията на вискозен муцин се увеличава, мукоцилиарният клирънс се нарушава и възниква бронхоконстрикция.
Проучванията показват, че човешкият метапневмовирус е в състояние да блокира синтеза на интерферон гама, да се задържи дълго време в епитела на дихателните пътища и нервните влакна, с последващо реактивиране при намаляване на имунитета. По този начин ходът на метапневмовирусната инфекция може да стане хроничен.
Симптоми на метапневмовирус
Инкубационният период продължава 3-5 дни. Обхватът на клиничните прояви е променлив. Най-често метапневмовирусната инфекция протича под формата на лек или умерен назофарингит, често се срещат също ларингит , ларинготрахеит, остър и обструктивен бронхит, бронхиолит и вирусна пневмония . Понякога увреждането на стомашно-чревния тракт се развива под формата на гастрит или гастроентерит.
Mетапневмовирусна инфекция често се проявява остро. При назофарингит, катарални явления (болка и възпалено гърло, хиперемия на задната фарингеална стена), подуване и конгестия на носните проходи , ринорея с мукозен или мукопурулентен секрет, кашлица, склерална инжекция. Треската може да бъде субфебрилна, фебрилна или пиретична. Синдромът на интоксикация е изразен (главоболие, летаргия, миалгия), понякога има екзантема.
Някои деца изпитват стомашно-чревна дисфункция: откриват се регургитация, повръщане, разхлабени изпражнения, хепатомегалия и спленомегалия. Ларингитът и ларинготрахеитът се характеризират с лаеща кашлица и дрезгав глас. Увреждането на долните дихателни пътища е придружено от развитие на бронхообструктивен синдром, задух (инспираторен, експираторен, смесен) и цианоза на кожата. При неусложнен ход на метапневмовирусна инфекция различни симптоми продължават средно от 4 до 13 дни.
Усложнения при зараза с метапневмовирус
Сложният ход на метапневмовирусната инфекция е характерен за рисковите пациенти. Има връзка с бактериални инфекции на белите дробове (пневмония), УНГ органи (катарален среден отит, лакунарен тонзилит ), очите (гноен конюнктивит) и инфекции на пикочните пътища. Може да се развие инфекциозна кардиомиопатия.
Децата често изпитват стенозиращ ларингит (круп). При обструктивен бронхит и бронхиолит се отбелязва дихателна недостатъчност с различна тежест. Отбелязана е връзка между предишна метапневмовирусна инфекция и последващото развитие на бронхиална астма.
Диагностика на метапневмовирус
Децата с метапневмовирусни инфекции се преглеждат и лекуват от педиатър, възрастните – от терапевт. В тежки случаи е показана консултация и наблюдение от инфекционист. При обективен преглед се установява хиперемия на фаринкса, при аускултация – рязко дишане, сухо свистене и / или влажни хрипове с различна големина. За потвърждаване на клиничната диагноза се използват:
Методи за откриване на патогени. Много точен начин за потвърждаване на метапневмовирусната инфекция е PCR с обратна транскрипция. Материалите за изследването са назофарингеални намазки и бронхоалвеоларен лаваж . Като ретроспективен метод за потвърждаване на минала инфекция се извършва ELISA (открива повишен титър на антитела срещу метапневмовирус).
Други тестове. Промените в CBC са характерни за всяка възпалителна реакция: умерена лимфоцитоза , моноцитоза, повишена ESR. Левкоцитурия и протеинурия понякога се откриват в урината на децата . От биохимичните показатели вниманието привлича високото ниво на CRP. Освен това може да се наложи посявка на секрети от орофаринкса и назофаринкса за флора и вирусологично изследване на изпражненията.
Рентгенова снимка на белите дробове. При неусложнената метапневмовирусна инфекция е типично увеличаване на белодробния модел. При пневмония се определят фокални и инфилтративни промени в белодробната тъкан.
Диференциална диагноза
По правило не се изискват диференциални диагностични мерки за метапневмовирусна инфекция. Само в някои случаи е необходимо да се изключат други вирусни инфекции, протичащи със синдромите на назофарингит и ларинготрехеит:
- респираторна синцитиална инфекция;
- аденовирусна инфекция;
- бокавирусна инфекция;
- параинфлуенца;
- грип.
Лечение на метапневмовирус
Често се налага хоспитализация при малки деца с бронхит, бронхиолит и пневмония с метапневмовирусна етиология. Останалите пациенти се лекуват амбулаторно. За целия фебрилен период се предписва почивка на легло. Препоръчва се млечно-зеленчукова, обогатена диета и обилно пиене (чай, плодови напитки, минерална вода).
Каузалната терапия не е разработена. При лечение се използват препарати с интерферон и неговите индуктори; в тежки случаи – интравенозни имуноглобулини. В случай на тежки катарални явления се извършва гаргара, назален душ и вливане на вазоконстрикторни капки в носните проходи. За да се улесни евакуацията на слуз от бронхите и облекчаване на бронхоспазма, се извършват инхалации.
Показано е използването на антипиретици, бронходилататори, муколитици и антихистамини. При вторични усложнения на метапневмовирусна инфекция към режима на лечение се добавят антибиотици, бронходилататори, инфузионна детоксикация и кислородна терапия .
Прогноза и профилактика
Леките и умерени случаи на метапневмовирусна инфекция завършват с възстановяване в рамките на 1-2 седмици. При деца и възрастни с обременен преморбиден фон, смесена инфекция се наблюдават бактериални усложнения, дихателна недостатъчност. Не е разработена специфична ваксина за профилактика на метапневмовирусна инфекция. Както при други остри респираторни вирусни инфекции, се препоръчва спазването на медицински и предпазни мерки: изолиране на пациента, проветряване на помещението, носене на медицинска маска на многолюдни места.
Източници: my.clevelandclinic.org, www.metropolisindia.com, www.lung.org, moscowclinic.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!