Лекарства и билки по време на кърмене

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

По време на кърмене, освен разрешени и забранени храни, има ограничения и за някои лекарства и билки

по време на кърмене

 

Повечето майки са наясно, че по време на кърмене ще трябва да спазват доста ограничения по отношение на храненето и хигиената. Но, често се случва заради болка или друго неразположение да забравят, че има и ограничения. Те засягат лекарствата и билките, които се приемат в този период от майчинството.

Кои лекарства не могат да се взимат по време на кърмене? Кои са разрешени? Има ли значение с какво се третира кожата на гърдите по време на кърмене? Какъв чай може да пие жената, която кърми? Има ли билки, които не бива да се употребяват през кърмаческия период? Отговор на тези въпроси, както и още интересна информация за медикаментите и билките по време на кърмене, ще научите от днешната статия.

Може ли да се взимат лекарства по време на кърмене?

Педиатричната общност признава, че майчиното мляко е най-доброто хранене за едно бебе. То представлява идеален баланс на хранителни вещества и съдържа антитела за защита срещу болести. Майчиното мляко позволява на бебето здравословно да наддава на тегло.

Има и ползи за майката: кърменето укрепва връзката между нея и бебето, насърчава релаксацията, спестява пари и намалява риска от развитие на заболявания като хипертония, диабет тип 2, рак на гърдата (в дългосрочен план), рак на яйчниците и рак на ендометриума.

Как да се запази здравето на майката и детето, ако трябва да се взимат лекарства?

Американската академия по педиатрия и Световната здравна организация препоръчват кърмене само през първите 6 месеца, а след това продължаване на кърменето с допълнително хранене до 2 години или повече, по преценка на майката. Диетичните насоки в САЩ също препоръчват изключително кърмене за поне 6 месеца и удължаването му до 12 месеца с въвеждането на допълнителни храни.

Препоръчително е през този период кърмачките да не се разболяват, но това е малко вероятно. Болестите често принуждават жените да прибягват до лекарства:

  • краткосрочен прием, например за лечение на главоболие;
  • за дълъг период, заради обостряне на хронични заболявания.

И, разбира се, възниква въпросът за безопасността на употребата на лекарства по време на кърмене.

Основно правило за загрижените майки: Консултирайте се с вашия педиатър или фармацевт, преди да вземете каквито и да е лекарства, отпускани с рецепта или без рецепта, витамини, билкови лекарства или хранителни добавки. Не забравяйте, че етикетите „натурален“, „еко“, „био“ не означават 100% безопасност!!!

Много лекарства преминават в млякото, до известна степен, и дори могат да повлияят на производството му. Групи лекарства, които обикновено се считат за несъвместими с кърменето: статини, амфетамини, ерготамини, антибиотици (тетрациклини, сулфонамиди, метронидазол, клиндамицин, линкомицин, ципрофлоксацин) и химиотерапевтични лекарства за лечение на рак.

Често, ако определено лекарство не бива да се използва по време на кърмене, има безопасна алтернатива, която може да се препоръча.

Топ 8 съвета за жени относно употребата на лекарства по време на кърмене

  1. Според Американската академия по педиатрия повечето, но не всички, лекарства, които кърмещата жена може да приема, са съвместими с кърменето. Изводът е прост: трябва да приемате лекарството само когато е необходимо, в минимална доза и за възможно най-кратко време.
  2. Може да са нужни специални предпазни мерки при недоносени бебета и новородени с ниско тегло, тъй като способността им да метаболизират лекарствата е значително намалена.
  3. Ако е възможно, най-добре е да изберете медикаменти, които трябва да се приемат само веднъж на ден, веднага след хранене, когато бебето ще издържи най-дълго време без храна. За много жени това е последното хранене преди бебето да си легне.
  4. За по-голяма сигурност трябва да наблюдавате детето за странични ефекти: сънливост, раздразнителност, загуба на апетит, диария, повръщане, кожни обриви или всякакви други реакции към лекарството. Незабавно се свържете с вашия педиатър, ако се появи някой от тези симптоми.
  5. Най-добре е да използвате само водоразтворими кремове или гелове за гърди, тъй като мехлемите съдържат високи нива на минерални восъци.
  6. Дългодействащите лекарства с удължено освобождаване и комбинираните форми трябва да се избягват, ако е възможно. Лекарствата с кратък период на действие се елиминират от тялото по-бързо, а еднокомпонентните лекарства (за разлика от комбинираните) осигуряват по-голяма „гъвкавост“ в дозировката.
  7. Когато се използва повече от един медикамент, или комбинирано лекарство, е важно е да се следват препоръките в инструкциите за кърмене.
  8. Важно е да обмислите използването на нелекарствени лечения, ако е възможно! Например вълнени чорапи, а не деконгестанти.

Как лекарствата могат да повлияят на кърмата?

лекарства по време на кърмене

Ефектът на лекарството върху детето зависи от няколко фактора:

  • Вид лекарства: Някои лекарства преминават лесно в кърмата, докато други остават предимно в тялото на майката.
  • Дозировка и честота на приложение: колкото по-високи са дозировката и честотата на приложение, толкова по-голяма е вероятността лекарството да премине в кърмата.
  • Възраст на детето: Новородените и кърмачетата метаболизират и елиминират веществата от тялото си по-бавно, което ги прави по-уязвими.

Лекарства, които трябва да се избягват по време на кърмене

Някои лекарства могат да представляват риск за вашето бебе:

Антидепресанти

Определени антидепресанти могат да бъдат опасни, особено когато се използват дълго време. Предписването на тези лекарства е оправдано само при жени със следродилни психични разстройства и депресия, когато състоянието им изисква медикаментозна терапия. В такива случаи лекарят внимателно преценява очакваните ползи и възможните рискове, преди да реши да предпише психотропни лекарства.

Контрацепция

Комбинираните хормонални контрацептиви могат да повлияят производството на мляко.

Антинеопластични лекарства

Тези лекарства могат да бъдат опасни за бебето и са противопоказани по време на кърмене.

Аспирин (ниска доза, 75-325 милиграма на ден)

Аспиринът е противопоказан по време на кърмене. Ацетаминофенът се счита за по-безопасен вариант за облекчаване на болката. Въпреки това, според експерти, ниски дози аспирин могат да се използват като антикоагулант за предотвратяване на тромбоза при кърмачки, ако е необходимо, както е предписано и под стриктно наблюдение на лекар. Важно е да наблюдавате детето за синини и кървене. Трябва да се избягват високи дози и продължителна употреба на аспирин.

Кофеин

Съдържа се в кафето, чая, газираните и енергийните напитки, шоколада, гуараната и някои лекарства, които се отпускат без рецепта. Кофеинът преминава в кърмата и твърде много кофеин в майката може да направи бебетата свръхвъзбудими. Препоръчва се да се избягват концентрираните енергийни напитки и таблетките с чист кофеин.

Клотримазол

Използва се за лечение на гъбични инфекции. Ако е необходимо, употребата му трябва да се преустанови по време на кърмене. Въпросът за целесъобразността на употребата на лекарството по време на кърмене трябва да се решава от лекаря индивидуално, ако ползата за майката надвишава риска за детето.

Кортикостероиди (преднизолон, дексаметазон)

СЗО препоръчва кортикостероидите в терапевтични дози да се използват по време на кърмене с наблюдение на бебето. LactRx отбелязва, че количеството кортикостероиди в кърмата е много ниско и не предизвиква странични ефекти. Въпреки това, според някои инструкции за употреба, лекарството преминава в кърмата и ако е необходимо да се използва по време на кърмене, се препоръчва спиране на кърменето.

Еритромицин

Това е антибиотик, използван за лечение на кожни и респираторни инфекции. Тъй като лекарството може да премине в кърмата, трябва да се въздържате от кърмене, докато го приемате.

Някои примери за относително безопасни лекарства по време на кърмене (в терапевтични дози)

бебе лекарства

 

Има редица лекарства, които се считат за относително безопасни за приемане по време на кърмене. Въпреки това, дори те трябва да се използват с повишено внимание.

Някои от тях са:

Ацетаминофен (парацетамол)

Използва се за облекчаване на болка, треска и главоболие. Количеството парацетамол в кърмата е значително по-малко от дозите, които обикновено се предписват на кърмачета. Страничните ефекти при деца, които кърмят, са редки. Това лекарство се счита за съвместимо с кърменето според Американската академия по педиатрия и СЗО.

Ибупрофен (Ibuprofen, Nurofen)

Използва се за облекчаване на болки в мускулите и ставите, намаляване на възпалението и температурата. Има доказателства, че ибупрофен може да премине в кърмата в малки количества без никакви неблагоприятни ефекти върху здравето на кърмачето. Поради ниските нива в кърмата, краткия полуживот и безопасната употреба при кърмачета, ибупрофенът се счита за лекарство по избор и не изисква прекъсване на кърменето, когато се приема краткосрочно.

Ацикловир, валацикловир (Zovirax, Valtrex)

Това са антивирусни лекарства, използвани при херпесни инфекции. Предписват се с повишено внимание по време на кърмене. Концентрацията на ацикловир в кърмата е около 1% от дозата, препоръчана за кърмачета и обикновено не предизвиква странични ефекти при деца. Приемът на лекарства с активна съставка валацикловир от майката в доза от 500 mg 2 пъти на ден дава подобен ефект върху детето като ацикловир в доза от 0,61 mg / kg на ден.

Антиациди (Gaviscon, Almagel)

Използват се при лошо храносмилане и киселини. Не е необходимо да спирате кърменето, докато приемате тези лекарства.

Цефалоспорини (цефтриаксон)

Малко вероятно е цефтриаксон да има ефект върху кърмачето, когато се използва от майката в терапевтични дози. Въпреки това не може да се изключи рискът от диария, гъбични инфекции на лигавиците и реакции на свръхчувствителност при детето.

Контрацептиви (само монокомпонентен прогестин – „мини-хапче“)

Контрацептивите на основата на прогестин се считат за предпочитано хормонално средство по време на кърмене, особено през първите 4 седмици след раждането. По време на кърмене комбинираните лекарства, съдържащи естрогенен компонент и гестагени, са противопоказани. Но можете да приемате хапчета, които съдържат само гестаген, тъй като те не влияят на качеството на кърмата и продължителността на кърменето.

Назални деконгестанти (Африн, Ксилометазолин и други)

Използват се при назална конгестия. Ограничената системна абсорбция ги прави предпочитани пред пероралните деконгестанти, които могат да потиснат производството на мляко. Когато ги използвате по време на кърмене, не превишавайте препоръчаната доза. Лекарството може да се използва само в случаите, когато потенциалната полза за майката надвишава потенциалния риск за детето.

Фексофенадин (Allegra)

Антихистамини за алергии, който не предизвиква сънливост. Според някои специалисти употребата на лекарствени препарати с активна съставка фексофенадин по време на кърмене е противопоказана. Въпреки това, Американската академия по педиатрия вярва, че употребата му от кърмачка не трябва да причинява странични ефекти при бебето, но комбинираната употреба с деконгестанти може да намали производството на мляко

Флуконазол (Diflucan)

Използва се за лечение на гъбични инфекции. Допустимо по време на кърмене, тъй като количеството в млякото е по-малко от възможната доза за новородени. Кърменето може да продължи след прием на еднократна доза от 150 mg. Не се препоръчва кърмене след многократни или високи дози флуконазол.

Хепарин и хепарини с ниско молекулно тегло (Лиотон, Ениксум)

Използват се за предотвратяване на съсирването на кръвта. Хепаринът не прониква през плацентарната бариера и в кърмата. Поради незначителната абсорбция на хепарин при външно приложение, лекарството няма системен ефект върху тялото.

Инхалаторни бронходилататори (Pulmicort Turbuhaler, Salbutamol)

Използват се при бронхиална астма. Според експертите употребата на инхалаторни бронходилататори е приемлива поради ниската бионаличност и незначителните нива на лекарството в серума на майката след употреба. Но когато се предписват, трябва да се вземе предвид съотношението на очакваната полза за майката и потенциалния риск за детето.

Главоболие по време на кърмене

При главоболие по време на кърмене се предпочитат безопасни лекарства като ацетаминофен (парацетамол) и ибупрофен. И двата медикамента преминават в кърмата в малки количества и имат нисък риск за кърмачето. Ацетаминофенът се счита за най-сигурният вариант за облекчаване на болката и температурата, докато ибупрофенът, освен аналгетичен, има и противовъзпалителен ефект. При краткотрайна употреба не е необходимо да се спира кърменето.

Антивирусна терапия по време на кърмене

По време на кърмене жените могат да получат респираторни вирусни инфекции. Лечението през този период изисква специално внимание, тъй като е важно младата майка не само да се справи с болестта, но и да осигури безопасност за детето.

По време на кърмене жената има право да използва някои антивирусни лекарства, но употребата им изисква повишено внимание и лекарско предписание:

  • Озелтамивир (Тамифлу, Ebilfumin): Проучванията показват, че озелтамивир преминава в кърмата в малки количества и като цяло не предизвиква странични ефекти при кърмачета, заради което се счита за безопасен за употреба по време на кърмене.
  • Zanamivir (Relenza): Счита се за относително безопасен по време на кърмене, тъй като преминава в кърмата в минимални количества. Обикновено се използва под формата на инхалация, което намалява системната експозиция на майката и детето.
  • Умифеновир (Арбидол): Въпреки че няма много изследвания за безопасността на това лекарство по време на кърмене, в някои страни то се използва с повишено внимание и под лекарско наблюдение.
  • Интерферони (Grippferon, Viferon): Лекарствата на базата на интерферон обикновено се използват локално (под формата на капки за нос или супозитории), което намалява системния ефект върху тялото и ги прави безопасни по време на кърмене.

Безопасността на бебето по време на кърмене е приоритет. Важно е да сте информирани за възможните рискове и да се консултирате със специалист, преди да използвате каквито и да е лекарства. Има много безопасни алтернативи, които могат да се използват по време на кърмене.

Какви билки може да се пият по време на кърмене?

билки по време на кърмене

Както стана ясно, жените по време на кърмене се ограничават по много начини. Това се отнася не само за храната, но и за напитките, а именно билковите чайове. В крайна сметка много билки провокират алергични реакции. Но това не означава, че трябва да се откажете от всички напитки и да пиете само филтрирана вода. Някои билки имат благоприятен ефект върху тялото на кърмещите жени и техните деца. Основното нещо е да разберете кои.

Полезни билки по време на кърмене

Няма абсолютно безопасни билки, защото всяко растение може да предизвика алергии при майката или детето. За да избегнете странични ефекти, трябва да спазвате умереност във всичко и да се консултирате с лекар, преди да използвате нова билкова отвара.

Сравнително безопасни билки за кърмачки

  • Лайката е полезно лечебно растение, което облекчава възпалението, понижава температурата и стимулира защитните сили на организма. Отварата от лайка помага за справяне с настинки, използва се за изплакване, гаргара и инхалации. Лайката е полезна и за бебетата, намалява симптомите на коликите, подобрява храносмилането, успокоява и нормализира съня. Препоръчително е да пиете слаб чай не повече от 14 дни.

Младата коприва насища организма с витамини, стимулира имунната система, повишава нивото на хемоглобина. Поради тази причина отвара от коприва е показана при анемия и загуба на сила. Растението увеличава производството на кърма и подобрява нейните хранителни качества. Копривата премахва подуването, нормализира изпражненията и помага за спиране на следродилното кървене. След като пиете чай от коприва, трябва внимателно да наблюдавате състоянието на детето.

коприва по време на кърмене

  • Копърът има холеретичен ефект, премахва спазмите и влияе отрицателно върху патогените. Растението подобрява храносмилането, проявява седативни свойства и стимулира лактацията. Подправката с доказани лечебни свойства се използва за облекчаване на колики и нормализиране на чревната функция. Забранено е да пиете чай от копър само при свръхчувствителност към неговите компоненти. След употреба трябва да наблюдавате реакцията на детето.

Исландската цетрария (ислански мъх) помага да се отървете от респираторни заболявания, придружени от кашлица (възпаление на бронхите и белите дробове)

Отвара от растението премахва възпалението на храносмилателния тракт. Преди употреба трябва да се консултирате с лекар.

  • Невенът има антимикробен ефект, поради което се използва при остър тонзилит.

Евкалиптът помага в борбата с инфекциозни и възпалителни заболявания, както и при настинки (възпалено гърло, кашлица и др.). В допълнение, растението има много добри успокояващи свойства.

  • Коренището билката Potentilla erecta (бутурак) има бактерицидно, стягащо действие, спира кървенето и премахва възпалението. Отвара от корените на растението помага при възпалителни и инфекциозни заболявания на устната кухина (стоматит, гингивит, остър тонзилит и др.). Продуктът има благоприятен ефект върху храносмилателните органи.

В допълнение, кърмещата жена може да пие чай от маточина, липа, листа от малина, касис, хмел, кимион и др. Преди да използвате каквито и да е лечебни растения, трябва да се консултирате с лекар, тъй като рискът от странични ефекти (при майката или детето) винаги съществува.

Вредни билки по време на кърмене

Когато пиете билкови чайове по време на кърмене, трябва стриктно да спазвате дозировката, посочена от лекаря. Лекарите препоръчват да се избягват билки, които стимулират производството на хормони или влияят на хормоналните нива. Това ограничение важи за растения с интензивен слабителен и седативен ефект.

Списък на растенията, които влияят негативно на новороденото и кърмещата жена

Отварата от зърнастец се използва за нормализиране на изпражненията, премахване на бъбречни и сърдечни отоци, постменопаузални разстройства и др. Въпреки това, растението е противопоказано по време на кърмене, тъй като вероятността от странични ефекти при кърмачката и детето се увеличава.

  • Приема на подбел е противопоказан по време на кърмене. Това се обяснява с факта, че растението съдържа алкалоиди.

Девесилът е мощен диуретик, който намалява производството на мляко. След 7 дни редовна употреба на отвара от девесил, лактацията може буквално да „пресъхне“.

  • Отвара от ефедра (иглолистен храст) е строго забранено да се пие по време на кърмене. Растението съдържа алкалоида ефедрин, който причинява главоболие, гадене, повръщане, нарушава работата на сърцето, кръвоносните съдове и дихателните органи.

Чаят от женшен е забранен за кърмещи майки и деца под 12 години

Биологично активните компоненти на растението се натрупват в тъканите на тялото, повишават кръвното налягане, причиняват световъртеж и гадене.

  • Валерианата е едно от най-ефективните успокоителни средства. Билковото лекарство обаче е опасно за новороденото, увеличава се рискът от алергични реакции и запек. Детето става твърде летаргично или, обратно, превъзбудено.

Отварата от пелин съдържа токсични вещества, които влияят негативно на новороденото. Растението предизвиква алергична реакция, нарушава стомашно-чревния тракт, предизвиква халюцинации и конвулсии. Пелинът прави млякото горчиво. Освен това, след приема на отвара от пелин намалява производството на мляко.

По време на кърмене също е забранено използването на звезден анасон, софора и женско биле за приготвяне на напитки. Според лекарите ментата намалява производството на мляко поради съдържанието на ментол в нея. Противопоказни са и чайовете с черен орех, магданоз, киселец и риган, тъй като потискат лактацията и са вредни за здравето.

Билкови чайове за увеличаване на лактацията

лактация

Често кърмещите майки изпитват хиполактация (недостатъчно производство на мляко). Може да се увеличи производството на мляко с помощта на коприва, копър, анасон, кимион и др.

Ето тези рецепти с билки ще помогнат за подобряване на лактацията

  • 40 г коприва, 3 г семена от копър се заливат с 1 л вряща вода. След 60 минути течността се прецежда и се приема на три пъти дневно.
  • Трябва да се смесят коприва, маточина, сладка детелина, плодове от копър (по 25 г) с 5 г семена от копър. Сместа се изсипва в 3 литра вряла вода, настоява се, след това се филтрира и се консумира начесто и по малко.
  • Взимат се по 20 г анасон, коприва, глухарче, кимион. Смесват се и се заливат с 2 литра вряща вода. Настоява се за около 10 минути, прецежда се и се пие по малко. Останалото количество се съхранява в хладилник.
  • 5 г семена от анасон се заливат с 200 мл вряща вода и се оставят да киснат. След 60 минути се прецежда и се приема получения чай три пъти по 50 мл.
  • 20 г сухи листа от коприва се заливат с 1 литър вряла вода, след 20 минути се прецежда и се изпиват по 25 мл на три пъти за 24 часа.
  • Тези билкови чайове помагат на майките да увеличат производството на кърма и да удължат лактацията за дълго време. Въпреки това, преди да ги използвате, трябва да се консултирате с лекар.

Полезни съвети

  • За да се гарантира, че пиенето на билков чай ​​по време на кърмене носи само положителни емоции, жената трябва да спазва следните правила:
  • Билковият чай се въвежда в диетата на малки порции, като трябва да обърнете внимание на състоянието на бебето и вашето собствено.
  • Препоръчва се да се използват слаби чайове, тъй като концентрираната отвара може да предизвика алергична реакция при бебето.
  • Кърмещата жена може да пие 2-3 чаши билков чай ​​на ден. Тази безопасна доза от напитката няма да навреди на майката и детето.
  • Препоръчително е да се консумират отвари без захар или с минимално количество. По желание напитката може да се подслади с фруктоза .

Трябва да се има предвид, че билките по време на кърмене не винаги са полезни. Много растения съдържат токсични вещества, които влияят негативно на новороденото и предизвикват алергични реакции. Ето защо, преди да използвате лечебни растения, трябва да се консултирате с лекар. Напитката трябва да се въвежда в диетата с повишено внимание и да се следи състоянието на детето. Ако поведението на малкото бебе се промени или се появи обрив, трябва да спрете да пиете билков чай ​​и да се свържете с вашия педиатър.

Източници: www.thewomens.org.au, www.e-lactancia.org, www.traditionalmedicinals.com, www.researchgate.net

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *