През последните пет години раждаемостта в България е близка до средната за европейските страни. С по-ниска раждаемост са Германия, Латвия, Унгария, Италия, Австрия – под 10%. Най-високо равнище на раждаемост от страни има в Ирландия – 16,5%.Франция и Великобритания – 13%. Намалява относителният дял на ражданията от жени на възраст 20-29 години, сочат данните на Националния статистически институт. Увеличава се обаче броят на жените, които раждат на 30-39 години.
• Броят на жените във фертилна възраст намалява и се увеличава тоталният коефициент на плодовитост, което означава, че увеличеният брой раждания се дължи основно на отложени раждания и на раждания на второ и трето дете, уточняват експерти. Според анализа на психолози съвременната майка има повишени изисквания към средата, в която възпитава и отглежда децата си. Тя е активно търсеща услуги, продукти, и информация, свързани с репродукцията и отглеждането на поколението до най-дребния детайл. В колкото по-зряла възраст тя става майка, толкова по-изразена е тази тенденция. Проучване сред бъдещи и настоящи майки показва, че независимо от проблемите в здравната система у нас, 47% от тях са доволни от медицинските грижи, които са им предоставени по време на бременността. 17% са категорични, че не са удовлетворени.
При избора на болница за раждане освен професионализма на лекари и акушерки, според 52% от участничките в анкетата най-важно е доброто отношение на медицинския екип, което изпреварва критерий като материално-техническа база, за който са гласували 31 % от жените. На трето място сред най-важните фактори при избора на родилна клиника е възможността раждането да протече максимално естествено, без излишни медицински интервенции.
По тези въпроси днес разговаряме с д-р Стефка ХРИСТОВА, завеждащ АГ-отделение в МБАЛ – Хасково.
– Д-р Христова, по-различно ли стоят нещата в Хасково, отколкото в страната?
– При нас ражданията за миналата година са повече спрямо останалите АГ-отделения в страната, но отчитаме лек спад спрямо миналата година. Продължава и тенденцията от миналите години „деца да раждат деца“. При нас идват родилки на 12,13 и 14 години.
– Има ли зависимост между децата, оставени в „Майчин дом” и възрастта на майките?
– Не, не мога да открия такава зависимост. Младите майки, дори и на 12 и 13 години, с първо раждане взимат децата си и не ги оставят в дом. Повече са тези случаи, когато в семейството вече има 3-4 и повече деца – тогава майките от ромски произход оставят децата си в държавни институции.
– От Здравното министерство смятат да предприемат мерки за затягане на контрола върху раждането чрез цезарово сечение (секцио). Как ще коментирате това?
– В България секциото по желание не е разрешено законодателно. Все едно да искате по желание да ви оперират от апендикс. Причините за прилагане на секцио са абсолютни и относителни. Абсолютните причини задължават лекарите раждането да започне със секцио поради непосредствена опасност за живота на бебето или родилката. При относителните причини раждането започва по естествен начин, но поради възникване на някакви усложнения се взима решение за прилагане на секцио. Погрешно е схващането, че ако детето не е обърнато с главичката навън, трябва да се прави секцио. Дори и с крачетата напред бебето може да се роди по естествен начин. При цезаровото сечение се прави разрез по дължина на корема, в долната част и плодът се изважда. Недостатъците на този метод са опасностите от инфекции, остава белег след операцията, родилката се възстановява много по-бавно.
– Как е положението в Хасково?
– В Хасково през миналата година със секцио са родени близо 23% от бебетата. В частните клиники този процент е много по-висок.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!