-
Младите хора с рак на дебелото черво обикновено се диагностицират на по-късен етап и с по-агресивен тип тумори, казва ново проучване
- Половината от случаите на рак на дебелото черво или ректума при младите нямат известна причина
- Какво представлява ракът на дебелото черво?
- Как се превръщат полипите в ракови образувания?
- Какви са причините за появата на рак на дебелото черво?
- Рискови фактори за появата на раково заболяване на дебелото черво
- Превенция на колоректален рак:
- Може ли изхождането да подскаже за колоректален рак?
- Какви са общите симптоми на рак на дебелото черво?
Младите хора с рак на дебелото черво обикновено се диагностицират на по-късен етап и с по-агресивен тип тумори, казва ново проучване
Броят на хората в разцвета на живота си с колоректален рак (на дебелото черво и ректума) непрекъснато нараства през последните няколко десетилетия.
Ново изследване, представено тази седмица на Клиничния конгрес на Американския хирургически колеж (ACS) 2024 г. в Сан Франциско, установи, че младите обикновено се диагностицират с рак на дебелото черво, когато болестта е в по-напреднал стадий в сравнение с по-възрастните и ракът при тях обикновено е по-тежък.
„Нашето проучване потвърждава предишни проучвания, показващи, че ракът на дебелото черво при младите има по-агресивни молекулярни и генетични характеристики“, казва водещият автор Келей Чан, клиничен учен с ACS Cancer Programs и резидент в Медицинския център на университета Лойола в Чикаго.
Разглеждайки пациенти, диагностицирани с рак на дебелото черво между 2015 г. и 2021 г. от Националната база данни за рака, д-р Чан и нейният екип идентифицират около 17 000 (6 процента), които са били млади хора на възраст между 18 и 44 години, и около 300 000 (94 процента), които са били възрастни хора на възраст 45 и повече години.
След сравняване на възрастовите групи, изследователите отбелязват, че по-голям дял от младите са с установено заболяване в по-късен стадий с по-агресивни видове тумори.
Половината от случаите на рак на дебелото черво или ректума при младите нямат известна причина
„При хората под 45 с колоректален рак с наследствен синдром са около представлява 20 до 30, а други 20 са с възпалителни заболявания“, казва Чан. „Притеснително е обаче, че не знаем причината за останалите 50 процента.“
Освен това анализът показа силна връзка между риска от рак на дебелото черво и затлъстяването, фамилната анамнеза за стомашно-чревни злокачествени заболявания и симптоми като коремна болка или ректално кървене.
За д-р Джон Маршал, главен медицински консултант на Алианса за колоректален рак и директор на Центъра Ruesch за лечение на стомашно-чревни ракови заболявания в университета Джорджтаун във Вашингтон, обаче, някои от откритията противоречат на това, което той вижда в ежедневната практика.
„Младите пациенти, които наблюдаваме, не са със затлъстяване и нямат фамилна анамнеза или известни рискови фактори“, казва д-р Маршал.
Той наистина е съгласен, че по-младите обикновено не се диагностицират рано, когато болестта може да бъде по-лечима.
„Всички ние трябва да сме по-наясно със симптомите, за да ги приемем по-сериозно първите признаци “, казва още докторът.
Понастоящем Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ препоръчват хората да започнат скрининг за колоректален рак скоро след като навършат 45 години. Придържането към тази насока все още има смисъл, според Чан. Въпреки че нарастването на ранния рак на дебелото черво е тревожно, проучването установява, че хората под 45 представляват само около 6 процента от всички диагностицирани.
Какво представлява ракът на дебелото черво?
Колоректалният рак започва в дебелото черво, което представлява дълга тръба, през която преминават остатъците от усвоената храна до ректума и се изхвърлят извън тялото.
Ракът на дебелото черво се развива от определени полипи или израстъци във вътрешната обвивка на органа. Тези полипи могат да се открият и премахнат, преди да се превърнат в ракови тумори. Ако не се открият навреме и е започнало деленето на раковите клетки, болестта може да се разпространи и в други части на тялото. Благодарение на скрининговите тестове, ранното откриване и новите видове лечение, все по-малко хора умират от рак на дебелото черво.
Как се превръщат полипите в ракови образувания?
Стената на дебелото черво е изградена от слоеве лигавица, тъкан и мускули. Ракът на започва в лигавицата, най-вътрешната обвивка на дебелото черво. Този слои на важния орган се състои от клетки, които произвеждат и освобождават слуз и други течности. Ако тези клетки мутират или се променят, те могат да създадат полип.
С течение на времето полипите на дебелото черво могат да станат ракови. (Обикновено са необходими около 10 години, за да се образува рак от полип.) Останал незабелязан и/или нелекуван, ракът си проправя път през всички тъкани и може да се разпространи и в други части на тялото чрез лимфните възли или кръвоносните съдове.
Какви са причините за появата на рак на дебелото черво?
Както всички видове рак, този на дебелото черво възниква, когато клетките растат и се делят неконтролируемо. Всички клетки в тялото непрекъснато растат, делят се и умират. Така организма остава здрав. При колоректален рак, клетките, покриващи дебелото черво и ректума, продължават да растат и да се делят, дори когато се предполага, че трябва да умрат.
Изследователите не са сигурни защо някои хора развиват предракови полипи на дебелото черво. Те знаят само, че някои рискови фактори увеличават шансовете на хората да развият такива образувания.
Тези рискови фактори включват определени медицински състояния, включително генетична предразположеност и избор на начин на живот. Наличието на един или повече рискови фактори за рак на дебелото черво не означава, че ще развиете заболяването. Това просто означава, че имате повишен риск.
Рискови фактори за появата на раково заболяване на дебелото черво
Рисковите фактори за появата на полипи и рак се разделят на две категории – начин на живот и медицински.
Фактори, зависещи от начина на живот:
• Тютюнопушене: Използването на тютюневи изделия, включително тютюн за дъвчене и електронни цигари, увеличава риска от развитие на този вид рак.
• Прекомерна употреба на алкохол: Дори леката употреба на алкохол може да увеличи риска от развитие на рак.
• Затлъстяване: Яденето на храни с високо съдържание на мазнини и калории може да повлияе на теглото и да увеличи риска от рак на дебелото черво.
• Да имате консумацията на прекалено много червено и преработено месо: Преработеното месо включва колбаси, кренвирши, бекон и т.н. Лекарите препоръчват да ограничите червеното и преработеното месо до две порции седмично.
• Липса на движение: Всякакъв вид физическа активност може да намали риска от развитие на колоректален рак.
Медицински фактори за поява на заболяването:
• Възпалително заболяване на червата: Хората, които имат състояния като хроничен улцерозен колит или болест на Крон, които причиняват възпаление на лигавицата на дебелото черво, може да имат повишен риск от рак на дебелото черво. Рискът се увеличава, ако имате възпалително заболяване на червата, което продължава повече от седем години и засяга големи части от дебелото черво.
• Наследствени състояния: Някои състояния като синдром на Линч и фамилна аденоматозна полипоза могат да увеличат риска от развитие на колоректален рак. Заболяването може и да възникне, ако наследите ген, който причинява рак.
• Фамилна анамнеза за рак на дебелото черво и други видове рак: Ако близък член на семейството има рак на дебелото черво, може да имате повишен риск от развитие на заболяването. Близките членове на семейството включват вашите биологични родители, братя и сестри и деца. Рискът може да бъде още по-висок, ако някой член на семейството е развил рак на дебелото черво преди 45-годишна възраст.
• Фамилна анамнеза за полипи: Ако ваш родител, брат, сестра или дете има полип в напреднал стадий, може да имате повишен риск от заболяване.
Превенция на колоректален рак:
Експертите призовават да се следват следните съвети, за да се ограничи риска от заболяването:
• Увеличете физическата активност.
• Поддържайте здравословно тегло.
• Яжте диета с ниско съдържание на животински мазнини и високо съдържание на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.
• Ограничете алкохола (2 напитки или по-малко на ден за мъже, 1 питие или по-малко на ден за жени).
• Не пушете или потърсете помощ за отказване.
• Ограничете подсладените напитки.
• Ограничете бързото хранене, преработените храни и храните с високо съдържание на мазнини, нишесте или захари.
Може ли изхождането да подскаже за колоректален рак?
Ракът на дебелото черво може да причини промени в изпражненията, като наличието на кръв в тях, промяна в консистенцията и честотата на изхождане.
Тези симптоми са често срещани и при други стомашно-чревни заболявания и не означават непременно, че имате раково заболяване. Също така е важно да запомните, че някои хора нямат никакви симптоми и е възможно да имат здрави/нормални изпражнения при рак на дебелото черво.
Един от първите признаци на заболяването е промяна в изпражненията или и честотата на изхождане. Изпражненията при рак могат да изглеждат по-тънки и да имат различна консистенция и цвят от типичните.
Вероятно, повече от всеки друг симптом, необяснимите промени във външния вид или перисталтиката трябва да пораждат опасения за онкологично заболяване, особено ако симптомите продължават или се влошават.
„Ако имате продължителна промяна в перисталтиката или други храносмилателни симптоми, е много важно да се подложите на преглед от гастроентеролог”, съветва д-р Джей Н. Йепури, експерт по гастроентеролог вътрешни болести, гастроентерология и хепатология.
Следните признаци при изхождане могат да алармират за рак на дебелото черво в ранен стадии:
• Тънки изпражнения: Те могат да са причинени от стесняване на чревния пасаж, когато туморът започне да расте.
• Болка при дефекация: Известна също като дисхезия, това е симптом, който често се свързва с рак на ректума.
• Усещане за невъзможност за изпразване на червата: Често наблюдавано явление при рак на ректума в ранен стадии.
• Ректално кървене: Кръвта по тоалетната хартия или в самите изпражнения може да бъде свързана с рак в долната част на дебелото черво или ректума.
Какви са общите симптоми на рак на дебелото черво?
Можете да имате рак на дебелото черво, без да имате симптоми. Но трябва да имате предвид следните признаци:
• Кръв върху или във вашите изпражненията: Говорете с лекар, ако забележите кръв в тоалетната, след като акате или след избърсване, или ако изпражненията изглеждат тъмни или яркочервени. Важно е да запомните, че кръвта в изпражненията не означава, че имате рак на дебелото черво. Други неща – от хемороиди до анални фисури, до ядене на цвекло, могат да променят външния вид на изпражненията ви. Но винаги е по-добре да се консултирате с лекар, когато забележите кръв в или върху изпражненията си.
• Постоянни промени в честотата на изхождане: Ако имате постоянен запек и/или диария, или ако чувствате, че все още имате нужда да акате, след като отидете до тоалетната.
• Болка в корема: Ако имате болка в корема без известна причина, която не изчезва или ви боли много. Редица неща могат да причинят болка в корема, но винаги е най-добре да се консултирате със специалист, ако имате необичайна или честа болка в корема.
• Подут корем: Подобно на болките в корема, има много неща, които могат да ви накарат да се чувствате подути подути. Ако подуването продължава повече от седмица, влошава се или имате други симптоми като повръщане или кръв в или върху изпражненията, задължително се консултирайте с гастроентеролог.
• Необяснима загуба на тегло: Забележим спад в телесното тегло, когато не се опитвате да отслабнете.
• Повръщане: Говорете с лекар, ако периодично повръщате без известна причина.
• Умора и усещане за недостиг на въздух: Това са симптоми на анемия. Анемията може да е признак на рак на дебелото черво.
Линк към изследването: https://medicalxpress.com/news/2024-10-colorectal-cancer-diagnosis-impact-younger.html
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://my.clevelandclinic.org; https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!