Възрастните хора са лесни жертви на насилие, тъй като в третата възраст почти няма здрав човек, а дори напротив – хроничните заболявания при всеки от тях са няколко. Половината от тях обикновено страдат от болести на сърдечно-съдовата система и на опорно-двигателния апарат. Психичната болестност при тези хора е 20-30%, обясни медико-социалния и психичен облик на възрастните д-р Росанка Венелинова от фондация „Център Надя“. Тя участва в Национална конференция „Разчупване на табутата“, Домашно насилие над възрастни хора, която се проведе на 29 ноември в cгpaдата на БЧК.
Над 65-годишна възраст се увеличават соматичните заболявания. 26 на сто от всички самоубийства са при хора от тази възрастова група. Половината от 60- 70-годишните страдат от клинична депресия. Многото загуби на здравно състояние, виталност, брачен партньор и приятели са типични за напредналата възраст, които заедно с присъщите за старостта очаквания, че в бъдещето ще се появяват; все повече затруднения, създават среда, крайно благоприятна за развитие на тревожни състояния и депресивни разстройства.
„Най-често тези хора СТРАДАТ ОТ СЕНИЛНА ДЕМЕНЦИЯ ОТ АЛЦХАЙМЕРОВ ТИП, болест на Алцхаймер, съдова деменция, травматични и интоксикационни мозъчни заболявания. Във всички европейски страни съществува общо разбиране, че насилието, вкл. и срещу роднини, е нарушаване на човешките права. По-често единствено здравните и социалните служби са тези, които регистрират този вид насилие“, обясни експертът oт фондация „Център Надя“.
Има тенденция за увеличаване на случаите с домашно насилие, потвърдиха и от полицията. През 2009 г. заповедите за защита на пострадали от насилие в страната, издадени от МВР, са били
за миналата година те са 1408 на брой, а през 2011 г. само до октомври наброяват 1269 издадени заповеди. „Очакваме до края на тази година да стигнем миналогодишния брой на заповедите. Както виждате, има тенденция за тяхното увеличаване. Странно, но Ловеч е градът, където нямаме издадена нито една заповед. Може да се каже, че В ЛОВЕЧ НИКОЙ НЕ СЕ ОПЛАКВА И НЕ БИЕ ЖЕНА СИ, коментира Пенка Стоянова от Главна дирекция „Охранителна полиция“ към МВР.
Всяка четвърта българка, а и европейка, е жертва на домашно насилие. Резултатите се потвърждават и в пловдивския кризисен център за такива жени.
„От май досега имаме 28 настанени, 13 от тях са деца, 5 са жените в пенсионна възраст. Оказа се, че те също стават жертви на насилие в семейството. Говорим за физическа саморазправа и сексуално насилие в 90% от случаите. Те са търпели това в продължение на 10-15 години“, обясни Таня Георгиева, директор на БЧК-Пловдив.
Повечето от потърсилите закрила са между 20 и 40 години, а възрастните са над 60-годиШна възраст. Те могат да пребивават в центъра до 3 месеца, но целта е да се върнат към обществото колкото се може по-бързо. Намират си работа, наемат жилище и започват самостоятелен, пълноценен живот. „Агресията се обяснява с безсилие, неспособността да се справиш с кризата и проблемите. Обичайно насилникът е слаб човек. Мисля, че кризата и стресът, в които живеем през последните 20 години, са главните причини за ескалацията на насилието. Зависимостта от алкохол и наркотици също допринася за това“, разясни Георгиева.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Около милион пребити жени и жертви на домашно насилие у нас!!!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Под ударите на „Любовта” | ПО-КРАСИВИ
Pingback: Горещините засилват агресията и насилието! | Лекува нет
Pingback: „Сладък е! А дали е склонен на насилие?” | ПО-КРАСИВИ