Поискайте от вашия лекар да ви даде сведения за препарата: наименование, форма – таблетка или капсула и др.; дозата най-вече за един прием; по кое време, в какъв час се приема; преди или след ядене – всички тези сведения нека не останат само в главата ви, запишете ги и закачете листчето на видно място – може с магнитче на хладилника. Така няма да пропуснете следващия прием. Веднъж на половин година проверявайте собствената си аптечка и изхвърляйте лекарствата с приключил срок на годност.
Като отидете на преглед или просто на посещение при вашия лекар, веднага уточнете можете ли или не можете да заместите предписаното лекарство с друго – в случай, че го няма по аптеките. И какво именно е новото лекарство – този въпрос е особено актуален, ако лекарят ви предпише по-скъпо лекарство, за което може и да не ви стигат парите и няма да имате възможност да продължите лечението си. Вашият лекар е длъжен да ви посочи възможност за по-евтино лекарство.
Много е важно да не забравите да попитате какви странични ефекти може да окаже лекарството и да го помолите да обясни какво да предприемете, ако това се случи. Вкл. е важно да изясните при какви прояви е нужно незабавно да прекратите приема на лекарствата да потърсите медицинска помощ.
ВНИМАНИЕ!
Във всички случаи, каквито и въпроси да са възникнали по повод предписаните лекарства, вие не трябва да се отказвате от лечението, а подробно да разберете всичко от вашия лекар. Не се плашете, ако входа на лечението вашият лекуващ или личен лекар реши да смени лекарството ви с друго. По принцип индивидуалният подбор на лекарствената терапия за възрастните хора е многостепенен процес – той изисква бдителността както на лекаря, така и на пациента.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!