Става дума за хирургическа интервенция, осъществена с местна упойка. Чрез нея се прекъсват малките канали, по които се придвижват сперматозоидите. Това няма никакви последствия за ерекцията и еякулацията, като при това предпазването от забременяване е напълно сигурно, тъй като семенната течност вече не съдържа сперматозоиди. Това е окончателен контрацептивен метод, сравним с връзването на маточните тръби при жената. Вазектомията е предназначена по-скоро за мъже на зряла възраст и може да бъде предложена само при двойки, които вече имат желания брой деца и искат да избегнат всяка нова бременност.
Контрацептивният ефект на вазектомията не настъпва веднага. Семепроводът е своеобразен склад на семенна течност, който се изпразва едва след три месеца или между 15 и 30 еякулации. След това периодично се взимат проби от семенната течност, докато не се установи, че в три поредни еякулации няма сперматозоиди. Междувременно се прилагат други методи за избягване на нежелана бременност. Дори и след като лекарят се увери в надеждността на вазектомията, разумно е да се прави анализ на семенната течност веднъж годишно.
Когато вазектомията не излезе успешна, срязаните краища на семепровода се съединяват от само себе си 10-14 седмици след операцията, при все че са известни случаи и цели дванайсет години след нея. Едно на две хиляди е вероятността прекъснатият семепровод да се самовъзстанови.
Усложнения след вазектомията настъпват рядко, но може да се появи кръвотечение, подуване и химотомия. Скротумът може да посинее или почернее, да се втвърди или стане болезнен, особено ако не са спазени изискванията за покой. Възможно е да се наложи допълнителна оперативна намеса. В случай на инфекция се включват антибиотици.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Колкото по-рано се възстановите от вазектомия, толкова по-големи са шансовете за зачеване! | Лекува нет