-
Нови изследвания обясняват защо хората със затлъстяване и наднормено тегло са изложени на по-висок риск да се разболеят сериозно и да умрат от ковид
- Откритието е особено важно за Съединените щати, които имат един от най-високите нива на затлъстяване в света
- Преди се смяташе, че телесните мазнини са инертни, един вид съхранение
- Възпалението е реакцията на тялото към нашественик
- Идеята, че мастната тъкан може да служи като резервоар за патогени, не е нова, каза Диксит
- Коронавирусът може да зарази мастната тъкан и да живее там
Нови изследвания обясняват защо хората със затлъстяване и наднормено тегло са изложени на по-висок риск да се разболеят сериозно и да умрат от ковид
От началото на пандемията изглежда, че коронавирусът е насочен към хора с излишни килограми. Пациентите с наднормено тегло или затлъстяване са по-склонни да развият тежък COVID-19 и е по-вероятно да умрат.
Въпреки че тези хора често имат здравословни проблеми като диабет и високо кръвно налягане, които увеличават риска, учените са убедени, че тяхната уязвимост е свързана със самото затлъстяване.
Сега изследователите са открили, че коронавирусът инфектира както мастните клетки, така и определени имунни клетки в телесните мазнини, причинявайки увреждащ защитен отговор в тялото.
„Това, което се случва в мазнините, не остава в мазнините“, уточнява Филип Шерер, учен който изучава мастните клетки в Югозападния медицински университет в Далас, и който не е участвал в изследването.. „То също засяга околните тъкани.“
Изследването все още не е рецензирано или публикувано в научно списание, но е публикувано онлайн през октомври . Ако резултатите се задържат, те биха могли да изяснят не само защо пациентите с наднормено тегло са уязвими към вируса, но и защо някои млади възрастни без други рискове имат толкова много усложнения.
Водещите автори на изследването, Трейси Маклафлин и Катрин Блиш, лекари в Медицинският факултет на Станфордския университет предполагат, че тестовете могат да сочат нови лечения за COVID-19, насочени към телесните мазнини.
„Може би това е ахилесовата пета, която вирусът използва, за да избегне защитните ни имунни реакции – да се скрие там“, каза Вишва Дип Диксит, професор по сравнителна медицина и имунология в Медицинския факултет в Йейл.
Откритието е особено важно за Съединените щати, които имат един от най-високите нива на затлъстяване в света
Повечето възрастни американци са с наднормено тегло, а 42 процента са със сериозно затлъстяване.
„Много е възможно това да допринася за фаталните усложнения“, каза Блиш. „Виждаме същите възпалителни цитокини, присъстващи в кръвта на много болни пациенти, които се произвеждат в отговор на инфекцията на тези тъкани.“
Преди се смяташе, че телесните мазнини са инертни, един вид съхранение
Сега учените знаят, че тъканта е биологично активна, тъй като произвежда хормони и протеини на имунната система, които действат върху други клетки, насърчавайки състояние на продължително нискостепенно възпаление дори когато няма инфекция.
Възпалението е реакцията на тялото към нашественик
Понякога то е толкова енергично, че е по-вредно от инфекцията, която го е предизвикала.
„Колкото повече мазнини, и особено висцерална мазнина, толкова по-лоша е възпалителната реакция“, каза Маклафлин, имайки предвид мазнината, която обвива вътрешните органи.
Изследователският екип също така е получил мастна тъкан от телата на пациенти от Европа, починали от COVID-19. Там те са открили коронавируса в мазнини близо до различни органи.
Идеята, че мастната тъкан може да служи като резервоар за патогени, не е нова, каза Диксит
Известно е, че телесните мазнини съдържат някои от тях, като ХИВ и грипния вирус.
Изглежда, че коронавирусът е в състояние да избегне имунната защита на телесните мазнини, които са ограничени и не могат да се борят ефективно, а при затлъстелите хора има много телесни мазнини.
Коронавирусът може да зарази мастната тъкан и да живее там
Мастната тъкан става един вид резервоар, депозит на вируси.
Блиш и нейните колеги изразяват мнение, че заразената телесна мазнина може дори да допринесе за развитието на продължителен COVID-19 – състояние, което се характеризира с неприятни симптоми, като умора, които продължават седмици до месеци след възстановяване от острия епизод.
Данните също така предполагат, че ваксините и леченията срещу COVID-19 трябва да вземат предвид теглото на пациента и неговите мастни запаси.
„Това е още един сигнал и аларма за медиците и обществото, за да се разгледат по-отблизо проблемите на хората с наднормено тегло и затлъстяване, както и леченията и ваксините, които им се прилагат“, казва Бари Попкин, професор по хранене в Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил, който е изследвал повишения риск, породен от COVID-19 за хората със затлъстяване.
„Продължаваме да проследяваме риска, който тези хора имат, но все още не сме го разгледали изцяло“, заключи Попкин.
Източник: www.nytimes.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!