Дъвченето на дъвка намалява стреса

Ново изследване показва, че дъвченето на дъвка предлага изненадващи ползи за здравето. Изследванията показват, че дъвченето на дъвка може да бъде полезна за редица неща като: подобряване на паметта, намаляване на стреса, концентриране на вниманието, бдителността и концентрацията, управление на теглото, подобряване на оралното здраве и др.

Психолозите твърдят, че дъвченето на дъвка може да помогне за подобряване на паметта и подобряване на конгнитивните правомощия. Непрекъснатото дъвчене помага като развива паметта ни. Дейността в областта на мозъка ни която е мажна за паметта (хипокампус)се увеличава, когато хората дъвчат дъвка. Дъвченето на дъвка повишава и нивото на глюкозата, която от своя страна е гориво за тялото и ума.

Дъвченето на дъвки увеличава притока на кръв към мозъка, а ускоряването на сърдечния ритъм подобрява доставката на кислород към мозъка, които засилват мисловната ни дейност. Някои проучвания са установили, че дъвченето на дъвка увеличава притока на кислород към мозъка с до 40%.

Някои учени са установили, че дъвката намалява симптомите на стрес. Психиатри и психолози вярват, че дъвченето на дъвка намалява напрежението и води до освобождаването на нервната енергия. Ритмичното дъвчене на дъвка намалява стреса ипоражда чувства на задоволство.

Дъвченето на дъвка според някои учени помага при контрола на теглото. Според последни проучвания хората които дъвчат дъвка консумират храни с 36 калории по-малко на закуска, отколкото тези които не дъвчат дъвка. Физическият акт на дъвчене на дъвка спомага за намаляване на апетита, а според някои учени може да помогне и за изгарянето на около 11 калории на час.

Дъвченето на дъвка подобрява храносмилането, тъй като дъвката помага за увеличаване на слюнчения поток, а това води до по-честото преглъщане, което от своя страна предотвратява отлива на киселини от стомаха в гърлото. Дъвките помагат и за доброто здраве на устната кухина. Стоматолозите препоръчват дъвченето на дъвки без захар, които стимулират отделянето на слюнка в по-големи количества и по този начин предпазват устната кухина от различни заболявания.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *