Преди няколко месеца започнах да чувствам езика си подут и забелязах, че по него има следи от зъбите ми. Консултирах се с лекар и неговото заключение е че имам микседем. Нуждая се и от вашето мнение и повече информация за това заболяване. Възможно ли е диагнозата да не е поставена точно? Има ли и други заболявания със същите симптоми?
Биляна Чавдарова – София
Уголемен език, който понякога едва се побира в устата и е с характерни отпечатъци от зъбите по ръбовете, се наблюдава при хроничен гастрит, при употреба на медикаменти (например някои противоепилептични средства) и най-често при микседем (намалена или липсваща функция на щитовидната образуват единични или множествени силно болезнени язвички с характерно зачервени краища. Микседемът е тежка форма на намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм). Това е хронично, прогресиращо заболяване на жлезата, при което количеството произведени и отделени щитовидни хормони е по-малко от необходимото за нормално протичане на метаболизма. Намалената концентрация на щитовидните хормони в кръвта е причина за нарушения в метаболитните процеси и Появата на редица оплаквания от страна на болния. При тази тежка форма на хипотиреоидизъм (намалена щитовидна функция) особено изразени са кожните изменения. Названието микседем отразява един от основните симптоми на това заболяване – цялостния оток (едем) на тялото.
Симптомите на намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) включват:
- Бавно и постепенно начало.
- Лесна умора, безразличие към околния и личния свят.
- Сънливост, апатия.
- Мудност на мисловния процес и отслабване на паметта.
- Зиморничавост (чувство на студ, дори и през топлите сезони).
- Запек.
- Променен вкус и обоняние.
- Повишено тегло.
- Бледа, студена, суха и лющеща се кожа.
- Твърди, груби и чупливи косми.
Типични отоци по цялото тяло, като при натиск не се образува трапчинка. При тежки случаи цялата кожа изглежда като „втасало тесто“. Тези случаи отразяват тежката форма на хипотиреоидизъм, наречена микседем.
Симптомите й са:
- груб, дрезгав и неясен глас;
- забавяне на сърдечната честота и пулса;
- слабост на мускулатурата, с трудно извършване на обичайни движения;
- намалено либидо;
- менструални нарушения, стерилитет, спонтанни аборти, мъртви раждания.
При хора в напреднала възраст обикновено не се наблюдават всички симптоми на намалена щитовидна функция, като оплакванията се свеждат предимно до запек, зиморничавост и лесна умора. Поради това често заболяването остава неразпознато от болния и близките му и може да се установи при профилактичен преглед.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!