Здравейте, имам разширени вени на краката. Чух, че при това заболяване може да се развие липодерматосклероза, която води до образуване на язви. Моля, обяснете какво е това заболяване и доколко е опасно?Какво друго би могло да допринесе за формирането на язва при разширени вени на краката?
Тинка Каменова – Видин
Липодерматосклероза (разрастване на съединителната тъкан в мастния слой на кожата) или удебеляване на подкожната мастна тъкан наистина често възниква на фона на разширени вени на краката. Ако варикозата не се лекува или предписаното лечение не е ефикасно, кожата на това място може да атрофира поради възникналите проблеми с храненето и обмяната на веществата в клетките. Това се случва поради недостатъчното снабдяване на меките тъкани с кислород и отделянето на биологичноактивни вещества от левкоцитите. Засегнатата кожа се уплътнява, зачервява и започва да сърби. С течение на времето горният слой потъмнява и придобива кафяв цвят, кожата започва да се лющи и изтънява. Най-често трофични язви се разбиват от вътрешната страна на глезена и долната третина на пищяла. Тези места може и да се подуят.
Следователно, за да се установи причината за появата на язвите, трябва да се направи изследване с ултразвук. То помага да се разграничи артериалната от венозната недостатъчност, което е много важно при избора на лечението. Още по-голяма информация дава дуплексният ултразвук, чрез който може точно да се изчисли степента на разрушаване на дълбоките и повърхностните вени. В зависимост от резултатите от изследванията лекарят може да предложи на пациента операция за отстраняване или склерозиране на засегнатите вени. В много случаи това води до бързо и продължително излекуване на язвата. Но ако са засегнати едновременно повърхностните и дълбоките вени, операцията няма да даде желания резултат. В този случай се акцентира на консервативната (неоперативна) комбинирана терапия. За компресиране (натиск) на разширените вени на краката се използват еластични бинтове или чорапи, а за лечение на язвата – съвременни препарати, като сорбенти, фолиа, компреси със специални лекарства, предписва се терапия с лекарства за подобряване на функцията на вените.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
За понижаване на налягането в повърхностните вени, за ограничаване на отока и по-бързото зарастване на венозните язви на пациентите се препоръчва и специален комплекс от упражнения. Много съвременни препарати за лечение на варикоза съдържат екстракти от билки (гинко билоба, лозови листа и гроздови семки, боровинки, чесън, кестен, леска, които са богати на естествени, биологичноактивни вещества (антиоксиданти, флаоноиди, сапонини, ензими) и оказват благоприятно въздействие при възпаление на вените и кожата.
Може да Ви предложим и няколко рецепти от народната медицина, 50 г намачкани плодове от кестен и 50 г сухи плодове от офика се изсипват в 0.5 литра Водка. Престояват 14 дни и се прецеждат. Пийте 3 пъти на ден по 20 капки. Настойката може да се използва и за външна употреба. За компреси и лосиони при варикозни язви може да се използва и кашица от смлени пресни плодове от кестени и офика.
ВНИМАНИЕ
Ако липодерматосклерозата не се лекува правилно, проблемите може да се задълбочат и да се развие варикозна язва. Заболяването може да се прояви и при наличието на ранички и други дефекти по кожата, през които прониква свободно бактериалната инфекция. За образуването на варикозни язви може да допринесе и наличието на диабет, който винаги в някаква степен нарушава микроциркулацията, и атеросклероза на периферните I ( артерии, която често е съчетана с хронична венозна недостатъчност.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!