Какво е лечението при счупване на лакътя на ръката? Аз имам такъв проблем и ми казаха, че ще са ми необходими поне 6 месеца, за да се оправя. Така ли е?
Гергина Тишева – Варна
Видът и тежестта на счупването определят лечението. То се различава както при различните фрактури, така и при възрастните и децата (строежът на костите и начинът на тяхното зарастване се различават при деца и възрастни). Въз основа на редица признаци и резултатите от изследванията лекарите преценяват дали счупените костни фрагменти са разместени, дали счупването е стабилно или нестабилно (т.е. дали след наместване нормалното взаимно положение на фрагментите ще се запази) и дали съществува засягане на други структури освен на костите. Всичко това определя избора на лечение.
Най-общо лечението може да се раздели на консервативно (неоперативно, нехирургично) и оперативно (хирургично). При по-леките, неразместени и стабилни счупвания, след добро обезболяване и отпускане на мускулатурата (това се постига с различни видове лекарства, понякога и с подаването на пълна упойка) лекарят намества счупените кости в нормалното им разположение и след това обездвижва наместения крайник в шина или гипс (цял гипс, обгръщащ крайника по цялата му обиколка). Обикновено се обездвижва крайникът от кокалчетата на ръката до рамото (трябва да се предотврати сгъване и разгъване в лакътя, както и въртене на предмишницата).
При по-тежки фрактури, свързани с голямо разместване на фрагментите, нестабилни счупвания, (които показват тенденция за разместване след наместването им), както и открити счупвания (има открита рана, през която парче кост влиза в контакт с външната среда), предпочитаният избор на лечение е операция. Хирургичното лечение представлява връщане на счупените костни фрагменти в нормалното им разположение едни спрямо други, като за това се използват метални винтове, плаки, пирони и хирургични телове. При откритите фрактури освен това се осъществява и щателно почистване на раната в операционна, прилагане на антибиотици по венозен път и ваксиниране против тетанус.
Наличието на засегнат артериален кръвоносен съд или нерв изисква също хирургично лечение с възстановяване на тези структури. И при двата вида лечение, след като счупването започне да зараства, се предписва индивидуална програма за рехабилитация, в която основен елемент представляват упражнения за възвръщане на пълния обем на движения в лакътя и увеличаване силата на мускулите около ставата.
Счупванията на лакътя могат да доведат до различни усложнения. При добре проведено лечение и стриктно спазване на лекарските предписания (включително контролните прегледи) в големия процент от случаите ставата възстановява функцията си напълно. Това отнема различно време в зависимост от вида и тежестта на счупването, възрастта на пациента (при деца счупванията зарастват по-лесно и бързо), и правилното лечение. Голяма роля за възстановяването на функцията на лакътя играе правилно проведената физиотерапия.
ВНИМАНИЕ!
При счупването на лакътя сравнително често се получават усложнения като:
- Несрастване на счупването (между счупените фрагменти не прораства нова кост).
- Неправилно срастване на счупването (сраства, но променяйки нормалната структура на костта).
- Непълно възстановяване на движенията в лакътя.
- Увреждане на нерв или кръвоносен съд.
- Инфектиране (възпаление на костта).
- Възникване на артрозни промени (промени на износване) в лакътя по-бързо отколкото при неувреден лакът и др.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Аз си счупих лакътя на 8 март, носих 40 дена гипсов ръкав. Все още се възстановявам с физиотерапия, но имам доста ограничения в обема на движенията.А как само боли при промяна на времето….
След гипса можехте ли да си изправите раката
това се случи и с баба ми
здравей аз също си бях счупил лакатя.насих месец и половина гипс.моята ръка се вастанови на третия месец.