Съществуват няколко метода, Всеки от които има определена диагностична стойност:
Чрез фабрични лентички – това е бърз тест (за масово профилактично приложение), който може да се прилага в домашни или амбулаторни условия. След убождане на върха на някой от пръстите, капка кръв се накапва върху специална лентичка, която се вкарва в апарат, наречен глюкомер. След секунди на дисплея на апарата се появява стойността на кръвната захар. Този метод е сравнително неточен (до 10% грешка) и затова не се използва за окончателно поставяне на диагнозата. Неговата роля е да отсее тези хора, които се нуждаят от по-прецизно изследване. Убождането и измерването на кръвната захар с лентичка и глюкомер се използват често за следене на стойностите на кръвната захар от самите диабетици в домашни условия.
Кръвна захар на гладно – този метод се осъществява след вземане на венозна кръв в лабораторията. „На гладно“ означава, че пациентът не е приемал никаква храна или течности 8 часа преди изследването. Според СЗО двукратно (при две различни изследвания, обикновено в различни дни) установяване на кръвна захар на гладно над 7 означава наличие на захарен диабет. Тъй като стойностите на кръвната захар се влияят от много фактори, изследването се повтаря в два различни дни. При всяко от изследванията болният не трябва да е консумирал храна или напитки през последните 8 часа (прави се сутрин), да не е болен (включително настинал, с висока температура и др.) и да не е приемал лекарства, които могат да повлияят на нивото на глюкозата.
Случайно измерване на кръвна захар – след вземане на кръв в лаборатория се изследва кръвната захар, без пациентът да е гладувал. Ако се отчетат стойности на глюкозата в кръвта над 11, това означава захарен диабет, обясняват специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!