Нека Ви помогнем да намерите продукт, който ще реши проблема Ви!

Диабетиците ще се лекуват с трансплантация на клетки

Диабет тип 2 е болест, която разрушава клет­ките, произвеждащи инсулин в панкреаса. Предвид това, най-голяма надежда за реално лечение на диабетноболните би дало трансплантирането на здрави клетки, които да заместят увредените. Това лечение обаче все още не е практика, тъй като резултатите от направените опити са спорни. Досегашните изследвания са показали, че тялото на диабетика в повечето случаи отхвърля новите клетки.

Австралийски учени дават надежда, че това по­ложение на страдащите от диабет тип 1 скоро ще се промени. Лекарите от най-големия австралийски институт за медицински изследвания са открили начин да предотвратят отхвърлянето на транс- плантирани инсулин-произвеждащи клетки. Те са открили субстанция, която позволява мишки, болни от диабет, да приемат безпроблемно присаждането на клетки, без да се налага да им се включват силно токсични лекарства против отхвърляне на трансплантацията. И не само това!

Д-р Седйл Кинг от Института „Гарван“ 6 Сидни обяснява, че с новооткритото вещество мишките могат да приемат трансплантираните клетки като свои и така

ДА ПРЕОБЪРНАТ ХОДА НА ДИАБЕТА

„Индивидуалните тъкани имат свой молекулярен код и нашите тела са програмирани така, че да отхвърлят всяка тъкан, чийто код не разпознаят. В изследванията си сме използвали доста силен „миш-маш“, но мишките, подложени на лечение, все пак приемат трансплантираните клетки без проява на отхвърляне.“

Д-р Сесил Кинг и д-р Хелън Мак Гуайр, които са в основата на това революционно откритие, смятат, че механизмът би сработил успешно и при хора. Д-р Кинг обяснява: „Започваме лечението ден преди трансплантацията на клетки. Самата трансплан- тация е обикновена и лека медицинска манипулация, въпреки че носи смущаващо за пациентите наименование. Експериментите показаха, че

САМО СЛЕД ДВЕ СЕДМИЦИ ЛЕЧЕНИЕ

панкреасът на трансплантираните мишки започва да функционира нормално и диабетът им е излекуван за цял живот“, казва д-р Кинг. Той допълва: „За нас това е много вълнуващо, изключително окуражени сме от получените до момента резултати. Не трябва да забравяме обаче, че това все още са опити върху мишки. Чака ни много работа – процесът на изследване на една субстанция между мишките и клиничните изпитвания върху хора.“

Откритието на института „Гарван“ е най- сериозното постижение в борбата с диабета през последните няколко години. Факт е обаче, че докато то стане достъпно за пациентите по света, ще минат поне още десет години.

 (По материали на www.euronews.net,www.garvan.org.au)

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *