Взимате една кисела ябълка, измиваше я добре и я настъргваше заедно с кората, за да стане на кашица. Тази кашица се изяжда с лъжица. Терапията се прилага няколко дни, дори и диарията да е преминала.
Друга стара домашна рецепта против диария е супата от моркови: сваряват се 500 г моркови в 1 литър вода, пасират се през гевгир или сито и получената гъста супа се изяжда едно денонощие.
Баба ценеше и много супите булгур, ориз и овесени ядки. След изяждането на такива супи върху корема се поставя термофор завит с влажна кърпа.
Черният чай действа затягащо: пийте от него по няколко чаши на ден.
Два съвета за възрастни: сварете пълна шепа сушени червени боровинки в 1 чаша червено вино и подсладете с небетшекер. Или разбъркайте 1 белтък в 1 чаша коняк.
Но може и без алкохол. Направете си един полезен билков чай този път с кора от дъб, планински очеболец, горско позориче, блатен аир, лайка и жълт кантарион и плодове от черна боровинка, взети по равни части. Запарката се пие неподсладена на глътки (2 или 3 чаши на ден).
Баните са предпочитани от онези, които страдат от диария и не без основание те действат затягащо. При силен пристъп яжте не повече от един килограм банани на ден, направени на пюре. Възможно е на другия ден да сте напълно здрави.
Майка ми приготвяше и винаги държеше в запас сироп от шипки и ни даваше по 1 супена лъжица от него, когато имахме разстройство. Възрастните могат да пият по 3 супени лъжици. Ето рецептата: 200 г пресен шипков плод се надробява и с малко вода се пресипва, за да се получи сок. Към сока се добавя същото количество захар и се разбърква, докато се сгъсти. Съхранява се в бутилка.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!