Кажете ми, колко страшно е заболяването базилиома? Онколог ми постави тази диагноза и ме увери, че то не дава разсейки. Така ли е?
Гинка Тодорова, Свищов
Да, така е! Базилиомата е раково заболяване на кожата и не дава разсейки. То спада към най-разпространените кожни новообразувания. Според последната класификация на Световната здравна организация, базилиомата е клетъчен рак на кожата, който възниква в космените фоликули, клетките на които са сходни с тези на епидермиса (горния слой на кожата).
Базилиомата се разпространява много бавно, практически не образува метастази и много рядко преминава в злокачествено образувание. Повечето от онколозите се отнасят към това заболяване като към рак на кожата, но условно. Тоест, раково заболяване с промеждинен характер, заради което не си струва пациента да се плаши със страшната диагноза „Рак“. Още повече, че базилиомата може лесно да се отстрани по оперативен път и да се забрави завинаги.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА БАЗИЛОМАТА?
То е единично, ограничено плътно образувание с формата на полукълбо и с жълт цвят, което се издига леко над кожата, като в центъра му се наблюдава малка, сива коричка. Ако тя не се травмира, пада сама и от язвичката потича кръв. С времето образуванието може да увеличи размерите си от 0,5 до 2 см. В повечето случаи това заболяване въобще не прави впечатление на пациента, макар че може да се появи по лицето, по ушните раковини, по тялото е много рядко по крайниците.
Повече от ясно е, че причина за заболяването е слънцето, защото базилиомата се появява по участъците, които са достъпни за лъчите му. Обикновено язвичките се отстраняват в амбулатория или с помощта на скалпел или чрез течен азот. Хирургичния метод е за предпочитане защото много по-точно се изрязват огнищата, които никога повече не се появяват.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!