Хрема, грип, хранителни отравяния, гастроентерологични заболявания – възможно е да се предпазим от тях, ако спазваме простички начини на превенция.
Хладилникът
Храните могат да бъдат опасни и да разпространяват две от опасните бактерии – салмонела и листерия. Без нужната хигиена, хранителните отравяния не са рядкост.
Как да се предпазим?
– Почиствайте го веднъж месечно с разтвор от вода и белина.
– Изхвърляйте всички опаковки и никога не ги използвайте повторно, за да намалите възможността да разпространите бактериите.
– Подреждайте продуктите според вътрешната температура на хладилника – горе, на по-студеното, слагайте червените меса, долу – плодовете и зеленчуците, в средата – млечните продукти.
Кухнята
Много често забравяме, че дървените прибори и гъбите за подсушаване и за миене на съдовете, както и пешкирите са истински развъдник на микроби. Как да се предпазим?
– За да изчистите гъбите, добавяйте постоянно дезинфектант към вашия препарат за миене на съдове.
Сменяйте гъбата и парцала веднъж седмично.
– Веднъж седмично поставяйте всички дървени прибори в съд с вода с белина.
– Задължително дезинфекцирайте всяка седмица чешмите, кранчетата, дръжките на шкафчетата и на вратите, бутоните на лампите.
Банята
Влага, топлина, мухъл – тук е царството на бактериите, истински развъдник. Всекидневната хигиена ще помогне да се справите с тях.
Как да се предпазим?
– Сменяйте хавлиените кърпи поне веднъж седмично и след употреба ги оставете да изсъхнат.
– Използвайте гумените ръкавици само ако са сухи. След употребата им добре измийте ръцете си със сапун.
– Подменяйте четката за зъби на три месеца и след като сте боледували.
– Проветрявайте добре банята, за да премахнете влажността.
Градски транспорт
Най-често болестите и инфекциите се пренасят там. Затвореното пространство е благоприятна среда за разпространяване на вируси и бактерии. Как да се предпазим?
– Независимо че микробите оцеляват едва няколко минути върху метала, избягвайте с голи ръце да се държите за дръжките в превозните средства.
– Стойте далеч от хора, които кашлят, кихат и постоянно си бършат носа.
– Не допирайте ръцете към устата и лицето.
– Щом пристигнете в дома или офиса, веднага измийте ръцете със сапун или дезинфекциращ гел.
Апаратите за самообслужване
Бъдете много внимателни, когато ползвате банкомати, улични телефони и устройства с бутони. Там има струпване на множество микроби. Как да се предпазим?
– Най-добре е да сте с ръкавици, когато докосвате каквито и да е бутони. Можете да употребявате хартиена кърпичка за еднократна употреба.
– Ако сте ползвали банкомат или друг апарат, дори да сте с ръкавици, не пипайте устата си.
– Веднага измийте ръцете си и почистете зоната под ноктите.
Обществените тоалетни
Ползваме тоалетни в ресторанти, кафенета, молове и гари, където концентрацията на микроби е голяма. Как да се предпазим?
– Докосвайте с ръце възможно най-малко неща: отваряйте вратата с лакът, с крак и рамо. Можете да ползвате мокра дезинфекцираща кърпичка след излизане.
– Пипайте капака на тоалетната, ако това е необходимо, с тоалетна хартия или салфетка.
– Никога не сядайте на седалката. Стойте на сантиметри от нея.
– Накрая си измийте ръцете и не пипайте нищо друго след това.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!