Малките пациенти обикновено се страхуват от хора в бели престилки, а се налага да се срещат с тях често – не само когато са болни, но и за месечни детски консултации, задължителни и препоръчителни ваксинации, профилактични прегледи.
Съветите ни ще ви помогнат да намалите стреса върху вашето дете от визитата при лекаря.
За профилактичен преглед
Имате толкова много неща да обсъдите с педиатъра, а се налага да проведете прегледа възможно най-бързо.
Детето е готово да се разреве още с влизането в приемната и се дърпа да се връщате веднага. Положението става още по-тягостно в кабинета, затова подгответе визитата отрано. Ето трите основни стъпки, за да съкратите посещението, но да мине ползотворно.
Изберете подходящото време за прегледа според режима на детето. Малчуганът със сигурност ще е капризен и кисел, ако в часовете за следобеден сън е попаднал в лекарския кабинет.
Предварително помислете за какво искате да се посъветвате с педиатъра. Най-добре си записвайте въпросите, когато възникнат, защото е много вероятно да пропуснете нещо. Списъкът ще позволи консултацията да е пълна и проведена за възможно най-кратко време.
Записвайте си всички отговори и препоръки на лекаря. Ако нещо не ви е ясно, питайте отново – може и допълнително по телефона.
Правилната настройка
Провереният още от нашето детство начин е чрез игра и книжки да се изгради образът на добрия чичо Доктор. Може да прочетете на малчугана класиката в жанра – „Доктор Охболи“ на Корней Чуковски. После му предложете да поиграете заедно – детето да е добрият доктор, а Вие да сте кукловодът на плюшените му животни, на които помага.
Подарете му комплект „Чичо Доктор“ с детска слушалка, термометър, спринцовка, бинт, памук. Любимото мече, маймунка, кукла или друга играчка влизат в ролята на пациенти – оплакват се от болки в коремчето, кашлица, гърлобол. Покажете му как да ги прегледа и лекува.
Когато малчуганът е болен или се нарани
В този случай детето наистина се чувства зле, не е просто каприз. Как да се държите вие, за да облекчите малкия пациент и себе си.
Запазете спокойствие. Ако изпаднете в паника, това само ще влоши положението. Детето и без това е уплашено, а като усети вашето безпокойство, се травмира още повече.
Хладнокръвието ще ви помогне да не го заразите със страховете си, както и да прецените по-правилно сериозността на проблема. Така ще можете да дадете по-точни обяснения на лекаря.
Постарайте се да сте до детето си в трудния за него момент. Малчуганът се нуждае от вас, за да се чувства по-спокоен и защитен при прегледа. Вие го познавате най-добре, знаете как ще реагира при преглед, инжектиране или взимане на кръв, така че можете да го подготвите.
В кабинета също трябва да асистирате на лекаря – наред с обясненията за симптомите, двамата с педиатъра ще успеете по-лесно да усмирите и разсеете хлапето.
Доверете се на лекаря. Детето разбира, че майка му разчита на помощ от човека в бялата престилка, значи той е добър. Така ще се успокои и няма да се противи на лечебните процедури.
Не лъжете детето какво го очаква, дори да е неприятно или болезнено. Ако му кажете, че инжекцията въобще не боли, няма да е вярно, нали? Следващия път няма да ви повярва, независимо дали процедурата е безболезнена, и ще се разплаче, преди да са го пипнали.
Хвалете малчугана след преглед. Нека се чувства смел и силен с подкрепата на мама и лекаря. Ето и един трик за разсейване и забава: в поликлиниката дайте на детето някакъв малък подарък в хартия и докато чакате за преглед или го подготвят за изследване, нека то гадае какво има в нея.
След края на процедурата, нека го разопакова – така малчуганът ще излезе от поликлиниката усмихнат, а не разплакан.
Никога не използвайте лекаря като наказание. Ако кажете на детето, че ще го заведете да му бият инжекция, защото не слуша, ще затвърдите страха му от хората в бели престилки.
Източник:Журнал
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!