Прекаленото натоварване на очите поради ползването на съвременните технологии за обучение и информация засяга все повече и малчуганите. Късогледството стана едно от най-разпространените заболявания сред подрастващите.
Ето как можете да избегнете „подводните камъни“, за да не се влоши зрението на детето.
Кога е време за очен лекар?
Контролен преглед при офталмолог веднъж годишно е достатъчен, а при появата на определени признаци трябва да е по-често. Ако детето започне да се оплаква, че вижда по-зле (неясно, размазано, мътно) предмети, които са надалеч, че се уморява по-бързо, че го боли главата, че му се случва да се лута понякога, може да се дължи на късогледство.
Медицинското название е миопия – нарушение, при което намалява остротата на зрението. Очният лекар ще установи дали това е причината за оплакванията на детето. Може да е само претоварване на зрението и умствена преумора от учебните занятия.
Какви контрамерки да вземете
При доказана диагноза детско късогледство не бива да изпадате в паника, а да вземете мерки за предотвратяване на увеличението на диоптрите.
Практиката показва, че най-ефективен е комплексният подход. Той включва редица лечебни методи, част от които са стимулация на обменните процеси, подобряване храненето и микроциркулацията в зрителния орган, адаптация на очите към натоварването.
Офталмологът прави индивидуален терапевтичен план за малкия пациент. Статистиката сочи, че в 75% от случаите на късогледство при децата състоянието се стабилизира без хирургическо лечение.
Каква профилактика може да правите
Грижите за детското зрение са необходими дори когато лекарят ви е убедил, че няма никакви нарушения.
Ето някои основни стъпки:
– Включете в детското меню повече плодове и зеленчуци.
– Позволявайте гледане на телевизия не повече от 1,5 часа непрекъснато и най-много 3 часа на ден, и то след 7-годишна възраст.
– Пред компютъра – не повече от 40 мин на ден, при разстояние от монитора не по-малко от 45 см. Ако детето има предразположеност към късогледство (родители, брат или сестра с миопия), най- добре забранете компютърните игри, а гледането на телевизия намалете до 30-40 мин.
Как да научите детето да облекчава зрението си?
Предлагаме ви няколко упражнения, които траят не повече от 3-5 мин. Помолете детето да гледа ту протегнатата си ръка, ту отдалечен предмет – например картина на стената. Или да мести погледа си от един далечен предмет на друг, без да върти глава.
Нарисувайте върху стъклото на прозореца кръгче с диаметър 3 мм, на нивото на очите на детето, а то да застане на 30 см от прозореца. Нека гледа по 5 секунди ту точката, ту навън.
Източници:Журнaл,horosheezrenie.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!