Ето как да излъжете организма на отрупаната с вкуснотии маса, без да го подлагате на стрес по време на празниците.
Зехтин
Рецептата е проста и лесна за изпълнение. Малко неприятна, но наистина помага. Преди да посегнете към питиетата, подгответе стомаха с една супена лъжица зехтин, която глътнете на гладно. Същата работа върши и маслото.
Внимавайте със салатата!
Кореноплодните зеленчуци са добро решение за зимните месеци. Независимо дали са мариновани, варени, сурови или с някакъв сос. Домати, краставици и марули хапвайте, когато им е сезона, а не през зимата.
Проблемът е, че в повечето случаи несезонните зеленчуци се отглеждат в парници или се внасят от по-топли места. И в двата случая обаче е използвана химия, за да бъдат във вид, какъвто имат през август например. Затова си спестете шопската салата.
Без свинско
Вместо на традиционните тежки свински мръвки, заложете на по-лекото месо от птици. Пуйката е добър вариант, тъй като съдържа най-малко мазнини.
Намалете майонезата
Ако толкова много държите да направите салата с майонезен сос, задължително добавете кисело мляко в съотношение 1:1.
Залък хляб
Но не от време на време, а на всяко отливане от чашата. Това е руски трик. Хлябът няма да ви спаси от напиване, ако прекалите с чашките, но ще предпази организма ви от вредните вещества в алкохола, тъй като има способността да ги абсорбира.
Не на диетите!
Преди празник забравете за строгите диети. По-краткото или по-продължително гладуване или ограничаване на продукти, може да ви изиграе лоша шега. От една страна апетитните ястия ще ви накарат да се нахвърлите върху тях с вълчи глад и да погълнете по-голямо количество, от друга – на празен стомах питиетата „хващат“ по-бързо и лесно.
Без пържено
Не е задължително да поднасяте всичко с пържени картофки. Има толкова много варианти за гарнитура.
Сега е моментът да експериментирате с нещо непознато. А и задушените или сварени зеленчуци няма да натежат на стомаха ви или да развалят формата ви, за разлика от картофките, пише „Журнал“. Ето няколко здравословни и вкусни идеи: брюкселско зеле (стимулира имунната система и съдържа фолиева киселина), моркови (богати са на бета-каротин) или най-обикновено бяло зеле (съдържа вит. С, желязо, антиоксиданти и цистеин, който изчиства тялото от токсини). Може и кисело.
Червено вино
Ако имате възможност за избор, заложете на червеното вино. Първо, то помага за храносмилането, и второ, полезните му качества са достатъчно, за да не изпитвате угризения, ако случайно изпиете чашка-две повече от необходимото. А и имате перфектното оправдание за избора – нали всички казват, че червеното вино подмладява.
Сос от боровинки
Освен че придава пикантен вкус на месото, той е и много полезен. Боровинковият сос е едно от най-добрите средства при цистит или проблеми с бъбреците и отделителната система.
Чаша вода
Задължително добавете обикновена чешмяна вода към напитката. Редувайте алкохола с водата и така ще пиете по-малко, а и ще разредите концентрата.
Само едно питие
От вид! Ако започнете с водка, карайте на нея до края, а не преминавайте последователно през цялата палитра напитки, които домакинът или заведението предлагат.
Орехи вместо фъстъци
Ядките често присъстват на масата по време на празници. Ако обаче сте у дома, най-добре подгответе орехи – сурови или печени, а не фъстъци. Орехите понижават нивото на холестерола.
Сладки от канела
Ето ви няколко основателни причини да хапнете малко повече сладки. Но не какви да е. Бисквитките със стафиди са богати на калий, а канеленият сладкиш подобрява храносмилането и успокоява стомаха.
Внимавайте с калориите!
Британски учени изчислиха, че на празник хората поглъщат с около 3000 калории над допустимото. Здравословният таван за преяждане според тях трябва да е максимум 500 калории над нормата. Рискът от подобно „разпъване“ на стомаха е сериозен, тъй като в рамките на два часа след хапването има реална опасност от инфаркт.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!