Щитовидната жлеза – същност, функции, хормони, които отделя. Заболявания на щитовидната жлеза. Доброкачествени и злокачествени образувания. Възловидна струна, аденом на щитовидната жлеза, дифузни заболявания. Профилактика на щитовидната жлеза – веднъж годишно чрез изследване на хормоните и ехография. Лечение – оперативно и неоперативно. Нови методи за операции на щитовидната жлеза.
В предаването „Да бъдем здрави с д-р Иванов“ гостува доц. Румен Ненков – гръден хирург, началник на Клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна.
Щитовидната жлеза е най-големият ендокринен орган с вътрешна секреция. Нейното тегло е около 25-30 грама. Разположена е пред трахеята. Независимо, че е толкова малка, щитовидната жлеза оказва влияние върху тялото от раждането на човека до неговата смърт. Тя е значима за израстването и оформянето на органите. Влияе върху психо-емоционалното състояние на организма. Влияе върху сърдечно-съдовата система, нервната, храносмилателната, дихателната система. Щитовидната жлеза произвежда 3 хормона. Това са трийодтиронин, тироксин и калцитонин.
Друга важна функция на щитовидната жлеза е контрол върху въглехидратната обмяна, обмяната на веществата. Щитовидната жлеза е един от най-богато кръвоснабдените органи, коментира доц. Ненков. Причината се крие в нейната натоварена работа – във всеки един момент трябва да отговори на нуждите на организма. Такива са физически натоварвания, психоемоционални натоварвания, стрес. Тогава тя изразходва много по-голямо количество хормони.
В щитовидната жлеза се образуват възли. Често пъти те са латентни (дремещи). В определен момент се активират и нарастват изключително много, коментира доц. Ненков. Понякога се образуват 3, 4, 5 или 6 възела и е изключително трудно да се определи дали всичките са доброкачествени. Не е задължително най-големият по размер възел да е най-опасният. Това може да бъде най-малкият, който след време да причини неподозирана опасност за целия организъм.
Дифузни заболявания на щитовидната жлеза – базедова болест, начална фаза на Хашимото. Доц. Ненков съветва веднъж годишно да се прави профилактика на щитовидната жлеза чрез изследване на хормоните. Друго изследване, което може да бъде назначено е ехография.
Ако при операция се наложи премахване на единия дял на щитовидната жлеза, задължително трябва да се назначи хормонозаместваща терапия. Тази терапия подпомага нормалното функциониране на останалата част от щитовидната жлеза. В противен случай здравият дял ще заболее и ще се наложи да бъде опериран.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
ненков е касапин,некадърник,мазен лъжец.осакати моя позната,не може едан пункция на направи без да те инфектира,после и се карал че не знае как да си направи компрес.
Прекрасен лекар, хирург и човек ! Отговорно препоръчвам!