Заради рязкото увеличаване на употребата на течности през лятото се разрежда стомашният сок. В него остава по-малко солна киселина, която оказва противомикробно и обеззаразяващо действие. А в резултат на това се увеличава вероятността от хранителни отравяния. Всяко такова отравяне, от своя страна, може да провокира обостряне на гастрит или да предизвика възникването му. А също и на панкреатит, и на колит.
Вижте как трябва да употребявате течностите, без да навредите на здравето си и за поддържане на нормален воден баланс: при средна температура на въздуха от 21 градуса минимумът течности трябва да е литър и половина; при температура 26 градуса – 1,9 литра и 3 литра при температура 32 градуса. Но в тези обеми влизат водата, соковете, супите, „скритата“ течност 6 зеленчуците и плодовете.
Спазвайте тези препоръки и не се насилвайте да пиете, защото излишното количество вода натоварва бъбреците и сърцето.
Особено внимателно подбирайте продуктите, като гледате срока на годност и условията на съхранение. Разбира се, освен ръцете измивайте плодовете и зеленчуците. И не забравяйте, че най-бързо се развалят млечните продукти, месото, колбасите. Повечето микроорганизми, предизвикващи разваляне на хранителните продукти, се развиват при температура над 18-20 градуса.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!