Д-р Неделя Щонова житира водещи световни специалисти, които проведоха научна среща във Виена, на която обсъждаха новостите относно борбата с инсулт
Д-р Неделя Щонова беше поканена на тази среща и представи последните новини от Виена във връзка с методите за предпазване и възстановяване от инсулт в предаването по Би Ти Ви „Духът на здравето“.
За съжаление, в световен план, тревожно нараства броят на хората прекарали инсулт, обясни д-р Щонова. Всяка година умират по 6 милиона души.
За България статистиката също е тревожна – 85 хиляди се разболяват от сърдечно-съдови заболявания, а инсулт претърпяват между 35-40 хиляди души годишно.
До 80% от факторите, които довеждат до инсулт са напълно предотвратими, тъй като зависят изцяло от човека.
Причините, които довеждат до него са заседнал начин на живот, стрес и тютюнопушене, повишен холестерол.
Учените изчислили, че капацитетът на човешкия мозък е 1 милион GB обем информация, която може да бъде съхранена в него. Това означава 300 години активно четене на книги и усвояване на нови знания.
За съжаление, ние хората използваме минимална част от нашия мозък.
Във Виена учените представят последните научни изследвания – хората, които владеят два или няколко чужди езици, или свирят на музикални инструменти, или усвояват нови знания, много по-рядко получават инсулт.
А ако го прекарат, то те се възстановяват много по-бързо и лесно, защото мозък им работи по-активно.
Човешкият мозък притежава свойството невропластичност.
Теорията за невропластичността е една от най-интересните концепции в модерната неврология, поясни д-р Щонова, която е специалист – невролог.
Човешките неврони са подвижни. Когато човек учи нов чужд език, той създава нови невронални връзки и голям резерв.
Ако човек преживее инсулт, така той много по-лесно ще възстанови информацията от мозъка, говора и движенията на лицевите мускули.
Ученето на нови езици и свиренето на инструмент действа като отлична физиотерапия при възстановяване в такива случаи.
Като начин за предпазване от инсулт, учените препоръчват 4 пъти седмично по 30 до 40 минути активни занимания със спорт и учене на чужди езици.
Хора, които нямат нужда от чужди езици, могат да се ангажират с получаване на други нови знания.
Целта е човешкият мозък да не бъде оставен да залинява, а постоянно да го поддържаме активен.
Това твърдение е подкрепено и от д-р Сара Дейвис, която води здравното предаване на ВВС, сподели д-р Щонова.
Личното самоусъвършенстване включва нови знания, които после можем да прилагаме и на практика. Така предпазваме мозъка от инсулт.
За възстановяване ефикасно спомага хранителната добавка Неврохелт, която допринася за здрава нервна система. Може да прочетете повече за чудодейната гъба ТУК.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!