Нали не искате да „лепвате“ всяка хрема, която се появи около вас тази зима? Тогава правете като хората, които никога не се разболяват.
Сигурно в обкръжението ви има приятели или колеги, които не знаят що е грип. Доверете се на канадско проучване, което е установило какви са навиците, които предпазват успешно от вируси и бактерии.
1. Бирена мая
Всяка сутрин пийте чаша вода, в която е разтворена 1 ч.л. бирена мая. Дори когато сте на път, можете да поддържате този полезен навик. Бирената мая е отличен източник на витамини и минерали. Освен
разтворена във вода, можете да я използвате поръсена в салатите, киселото мляко, супите и сосовете.
2. Нискокалорично хранене
Диетите, които се базират на намаляване на енергийната стойност на храната с 20-30%, обещават не само добра фигура, но и по-дълъг живот. Изследванията показват, че по-оскъдното хранене предпазва от сърдечносъдови заболявания, от диабет и може би от болестта на Алцхаймер.
3. Студени душове
В съзнанието ни те се свързват със спартанско възпитание в страни като Швеция и Германия. Може и да са неприятни като усещане, но са отлични за здравето и предпазват кожата от изсушаване. Има доказателства, че процедурите със студена вода повишават имунитета.
4. Кислородна вода
Промиването на носа с кислородна вода укрепва носната лигавица и убива микробите. Внимавайте обаче да не глътнете от нея и пазете дрехите си, тъй като тя има избелващ ефект.
5. Балансирано pH
Този показател за киселинността на организма трябва да е със стойност около 7,4. При повишена киселинност костите обедняват на минерали. Трябва да се избягва прекалената консумация на червени меса и захарни храни. Преминете на диета с плодове и зеленчуци, особено зелени зеленчуци. Намалете максимално преработените продукти.
6. Кисело мляко
70% от имунната система се намира в червата. Здравето на чревната лигавица може да се поддържа с помощта на лактобактерии под формата на хранителни добавки /в продължение на 12 седмици/ или като хапвате две порции натурално кисело мляко всеки ден.
7. Витамин D
Този ценен витамин активира белите кръвни телца (лимфоцити Т), които са нужни за производството на антитела, унищожаващи микробите. Яжте повече мазни риби – скумрия, сардина, аншоа. Жените в менопауза и възрастните хора имат нужда от по-голяма доза и трябва да приемат допълнително количество витамин D под формата на капки или ампули.
8. Приятели
Хората, които имат активен социален живот, са по-здрави в сравнение със самотниците. Приятелското обкръжение пази от депресия и повишава имунитета! Организирайте вечери, общи културни занимания, смейте се и бъдете искрени. Фалшът и прекалената куртоазия могат да бъдат много изтощителни.
9. Мед от манука
Той е тъмен на цвят, има по-силен вкус и по-изразени антибактериални качества от всички останали видове мед. Идва от Нова Зеландия и Австралия, където расте дървото манука, вид чаено дърво. В него има висока концентрация на метилглиоксал – растителна съставка с мощно противомикробно действие, пише сп. „Здравен журнал“. Учени са установили, че медът от манука е в състояние да спре дори развитието на златистия стафилокок. Други изследвания показват благотворното му действие срещу Хелиобактер пилори – причината за язвената болест на стомаха и дванадесетопръстника. През зимата се препоръчва приемът на 1-2 ч.л. дневно за превенция на грипа.
10. Дзен
Медитацията не отнема много време, а има голям ефект върху душевното състояние на човек. Всяка вечер отделяйте 5-10 минути за съзнателно дишане. То прогонва негативните мисли, които изтощават имунната защита.
11. 8 часа сън
Сънят е много важен за здравето, защото докато спим, зареждаме организма с енергия за идващия ден и новите изпитания. Осем часа е оптималната продължителност на съня, но има хора, които се възстановяват с по-малко. Важното е сънят да е качествен и отморяващ.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
za kiseloto mljako ne sym syglasna ,vsi4ki ve4e znaem .kolko vredno e mljakoto za 4oveka
Прясното е вредно, кисело може да се консумира 😉