Рецептите за вечеря от тази програма са най-вкусното нещо, което сте яли
Кебап на грил
Какво може да е по-апетитно от морски деликатеси, месо или тофу, нанизани на шишчета между разноцветни зеленчуци и запечени на грил?
2 шишчета кебап от скариди и чушки
Броколи със сусам (пълна шепа)
Смес от бял и див ориз (билярдна топка)
450 ккал, 9 г мазнини (от които 1,5 г наситени), 100 мг холестерол, 220 мг натрий, 55 г въглехидрати, 4 г влакнини, 37 г белтъчини, 280 мг калций
Кебап от скариди и чушки
За 4 порции
450 г сурови скариди, мариновани поне 1 час
1 зелена и 1 червена чушка, нарязани на парчета по около 2,5 см
2 чаени лъжички зехтин
8 шишчета
Загрейте чушките в микровълновата печка или ги изпечете в обикновена, докато омекнат.
Нанижете скаридите и чушките на шишчетата и ги намажете със зехтин.
Печете ги на грил около 5—7 минути, докато скаридите почервенеят.
Допълнително: още едно шишче чушки със зеленчуци по желание, без скариди.
Бял и див ориз
За 4 порции
225 г смес от басмати и див ориз
щипка сол
Кипнете подсолена вода и добавете ориза. Когато водата отново заври, намалете огъня и варете, докато оризът стане готов (около 20 минути), като бъркате от време на време.
Излейте останалата вода и оставете ориза да постои още 2 минути преди поднасянето.
Броколи със сусам
За 4 порции
350 г броколи
4 супени лъжици пилешки бульон
2 чаени лъжички сусамово масло
1,5 супени лъжици сусамово семе
Загрейте на котлона среден по големина тиган с незалепвагцо покритие.
Сложете броколите, налейте бульона и пасирайте, като бъркате леко 7-10 минути, докато зеленчукът омекне. Свалете от огъня.
Напръскайте със сусамово масло и поръсете със семето.
Допълнително: използвайте още малко броколи и бульон
Вместо скариди
Риба с плътно месо, например сьомга, 115 г (длан)
Пилешки гърди без кожа, 115 г (длан), нарязани на ивички
Пилешко бутче без кожа, 85 г (длан)
Нетлъсто говеждо, 85 г (длан)
Нетлъсто овнешко, 85 г (длан)
Твърдо тофу, 85 г (длан)
Вместо чушки
Патладжан на кубчета по около 2,5 см (поръсете със сол, след 15 минути изплакнете и напръскайте със спрей мазнина)
Бели гъби или печурки
Чери домати
Арпаджик
Червен лук на филийки
Чесън
Тиквички на филийки с дебелина 5 мм
Моркови на кръгчета по 2,5 см
Как се приготвя кебап
Дайте простор на въображението си. Вариантите за съчетаване на морските деликатеси, месото, домашните птици и зеленчуците са наистина безброй. Ако готвите за няколко души, запечете отделно месните и зеленчуковите кебапи – така по-лесно ще контролирате времето за приготвянето. Освен това е важна грижата за стомаха ви.
За засилване на аромата и вкуса в процеса на готвенето поливайте кебапа с прясна марината. Ако използвате сладка марината, при нанасянето й сваляйте кебапа от огъня, за да не прегаря захарта.
Обръщайте кебапа периодично.
Завийте кранчетата на дървените шишчета със станиол, за да не изгарят или купете метални.
Маринати
В процеса на мариноването продуктите придобиват по-добър вкус, без да увеличават калорийността си. Освен това мариноването предотвратява образуването на канцерогенни съединения от животински белтъчини в процеса на силното нагряване. По-добре е да приготвяте собствена марината от съставки като растително масло, оцет, лимонов сок, билки и подправки. Ако купувате готова марината, следете да не е твърде калорична.
За мариноването сложете продуктите в паница или пластмасов контейнер. Добавете около 4 супени лъжици от любимата си марината и разбъркайте добре. Оставете в хладилник поне за час.
Излейте останалата след мариноването течност.
Бързо запържване
Едва ли ще намерите по-лесен и здравословен начин на кулинарна обработка от запържването с разбъркване. Ще се наслаждавате на зеленчуковите блюда с пилешко друго месо (или с риба, ядки и тофу), със сос, който можете да измислите в момента.
Запържено пилешко с броколи и босилек (2 топки за билярд)
Орсо или ориз басмати (топка за билярд)
441 ккал, 12 г мазнини (от които 2,5 г наситени, 50 мг холестерол, 504 мг натрий, 53 г въглехидрати, 7 г влакнини, 33 г белтъчини, 125 мг калций
Пилешко с броколи по италиански
За 4 порции
3 чаени лъжички фъстъчено масло
3 пера лук, нарязани тънко
340 г пилешки гърди без кожа, на филийки около 1 см
675 г броколи
125 г пилешки бульон
150 г нарязана на кубчета червена чушка
1/2 чаена лъжичка лимонова кора
1/2 чаена лъжичка сол
1/2 чаша вода
1 чаена лъжичка царевично нишесте, смесено с 1 супена лъжица вода
1 супена лъжица зехтин
25 г нарязан пресен или 1/2 чаена лъжичка сух босилек
В голям тиган уок или с незалепващо покритие загрейте на среден огън 2 чаени лъжички фъстъчено масло. Сложете лука и го запържете, като бъркате 1 минута или докато омекне. Добавете пилешкото и запържвайте с бъркане 3 минути или докато побелее.
Добавете още една лъжичка фъстъчено масло, после броколите и запържвайте с бъркане 2 минути.
Добавете червената чушка, бульона, лимоновата кора, солта, 125 мл вода и оставете да заври. Намалете огъня и оставете да ври леко без капак 2 минути, докато пилешкото и зеленчуците станат готови.
Смесете разтвореното във вода нишесте със зехтина и босилека и загрявайте с бъркане 1 минута, докато сосът се посгъсти.
Допълнително: използвайте повече лук, броколи и червена чушка.
Още рецепти за вечеря четете тук!
Орсо
За 4 порции
250 г орсо (паста, оформена като ориз)
Кипнете в голяма тенджера 3 л вода и добавете супена лъжица сол. Сипете орсото и варете 10-12 минути (докато стане ал денте).
Изсипете орсото в сито или гевгир и го отцедете добре.
Вместо пилешко
В тази рецепта можете да използвате следните продукти, които съдържат приблизително същите калории:
Филе от сьомга, 265 г
Свинско филе, 280 г
Твърдо тофу, 265 г
Говеждо филе, 225 г
Овнешки джолан без кости, 225 г
Кашу, 70 г
Този специален съд е идеален за здравословно диетично готвене, тъй като дава възможност да се намали количеството на мазнината. Месото и зеленчуците се приготвят толкова бързо, че запазват аромата и всичките си хранителни вещества. Възползвайте се от него, когато трябва бързо да запържите нещо, като разбърквате. Среща се в няколко варианта.
С плоско дъно и незалепващо покритие. Подхожда за всякакви котлони и лесно се мие. За съжаление не се нагрява така равномерно, както обикновеният стоманен тиган.
Традиционен китайски. Класическият уок акумулира прекрасно топлината, а вдлъбнатото му дъно осигурява равномерно запържване.
Трябва редовно да се маже с мазнина. Предварително обработеният уок от стомана се почиства по-лесно. След използване тиганите от двата типа трябва да се измиват, подсушават и намазват с мазнина, за да не ръждясват.
Сочно рагу
Всеки народ има своя рецепта за приготвяне на задушено месо със зеленчуци. Достойно място сред тях по право заема и предложената тук.
Говеждо рагу (2 топки за билярд)
Яйчена юфка (топка за тенис)
429 ккал, 12 г мазнини (от които 3,5 г наситени), 90 мг холестерол, 360 мг натрий, 52 г въглехидрати, 5 г влакнини, 26 г белтъчини, 63 мг калций
Говеждо рагу
За 4 порции
225 г моркови
115 г пащърнак
115 г целина
150 г картофи
1 супена лъжица зехтин
340 г нетлъсто говеждо на кубчета
2 средни глави лук, разрязани на 4
1/2 чаена лъжичка суха мащерка
сол и пипер на вкус
500 мл месен бульон
Нарежете морковите, пагцърнака, целината и картофите на кубчета от по 2,5 см. Загрейте зехтина на среден огън в тенджера или в повече. Запържете месото, докато се зачерви, излейте излишната мазнина.
Добавете нарязани на кубчета зеленчуци, захлупете и гответе на бавен огън, докато продуктите станат готови, около 45 минути.
Поднесете с яйчена юфка, като я полеете с получения сос.
Допълнително: увеличете количеството бульон и всички зеленчуци освен картофите.
Яйчена юфка
За 4 порции
200 г яйчена юфка
1 супена лъжица сол
В голяма тенджера кипнете 3 л подсолена вода, сипете юфката и варете, докато стане готова.
Прехвърлете я в гевгир и отцедете. Приберете остатъка в хладилник.
Вместо яйчена юфка
Ако предпочитате паста без яйца, опитайте следните варианти: Плоска юфка (фетучини или талятеле); Фарфале (панделки); Перца; Спиралки; Ригатони (къси набраздени тръбички); Китайска оризова юфка; Соба (японска юфка от елдено брашно); Китайска пшенична юфка
ЗАДУШЕНО МЕСО
За задушаване се използват парчета от врата, горната част на задния бут, гърдите и плешката – всички тези части са с еднаква калорийна и хранителна стойност. Ако месото се нареже ситно, при задушаване в течност то се готви бързо. Дори съединителната тъкан, която в месото за задушаване е много, омеква и не се изхвърля. Най-добре е да купите голямо парче месо и да го нарежете сами, като отстранявате излишните тлъстини. При запържване в масло (преди да добавите зеленчуците) върху него се образува коричка, а ястието придобива по-наситен вкус.
КОРЕНОПЛОДНИ
Морковите, пащърнакът, ряпата, лукът и картофите са особено подходящи през зимата, когато няма сезонни пресни зеленчуци. Всички те са богати на влакнини, витамини и минерални вещества. Кореноплодните са идеални за задушаване, тъй като тяхната влакнеста сърцевина не се разварява толкова лесно. Съществуват и други начини за приготвяне на кореноплодни.
Запечени. Нарежете зеленчуците на филийки по 2,5 см, напръскайте ги със зехтин и ги запечете на 230 °С 30-45 минути, докато омекнат и образуват коричка,
На пюре. Сварете нарязаните кореноплодни в малко вода, намачкайте ги и добавете мляко или бульон, щипка сол, смлян черен пипер и малко краве масло,
Задушени в бульон. Нарежете зеленчуците на кубчета по 2,5 см, сложете ги в тенджера и налейте толкова бульон, колкото да ги покрие. Варете на слаб огън под капак, докато зеленчуците не омекнат и поемат течността, около 15 минути.
БУЛЬОНИ
Бульоните са незаменима част от здравословната диетична кухня. Те придават на ястията сочност и аромат с малко калории.
Най-вкусен домашен бульон може да се приготви от кости на пиле, говеждо или телешко, риба, зеленчуци. Водата при варенето трябва само леко да покрива продуктите,
От зеленчуците за бульон най-подходящи са морковите, лукът, празът, целината и чесънът. Не използвайте зеле и родствените му зеленчуци: те придават горчивина на бульона. Зеленчуците с остър вкус като пащърнака, цвеклото и брюкселското зеле се открояват сред общия букет вкусове,
Ако нямате време за бульона, можете да използвате предварително приготвени в домашни условия концентрати.
Паста
Кой не обича макарони и юфка? Съветваме ви да се откажете от кетчупа и да преоткриете вкуса на любимата си храна.
Паста примавера (2 билярдни топки) Италианска салата (2 билярдни топки)
410 ккал, 13 г мазнини (от които 3 г наситени), 11 мг холестерол, 690 мг натрий, 54 г въглехидрати, 7 г влакнини, 18 г белтъчини, 235 мг калций
Паста ПРИМАВЕРА
За 4 порции
140 г цветно зеле (малки съцветия)
140 г броколи (малки съцветия)
200 г фетучини или талятеле (със спанак или обикновени)
2 чаени лъжички зехтин
малка глава червен лук, нарязана на кубчета
скилидки чесън, ситно накълцани
225 г гъби, нарязани на тънки филийки
половин чаена лъжичка сол
половин чаена лъжичка сух розмарин, стрит
1 среден домат, нарязан на кубчета по 1 см
2 чаени лъжички брашно
250 мл нискомаслено мляко
25 г настърган пармезан
15 г магданоз, нарязан
Бланширайте цветното зеле и броколите за 2 минути и ги извадете в чиния.
Сложете фетучините във вряла вода и ги варете според указанията на опаковката. Изсипете в гевгир и прехвърлете в голяма купа.
Докато пастата се вари, загрейте на среден огън една чаена лъжичка зехтин в голям тиган с незалепващо покритие. Сложете лука и чесъна и запържете с постоянно бъркане 5 минути, докато омекнат. Добавете гъбите и пържете, докато бъркате, около 3 минути.
Налейте в тигана останалия зехтин. Сложете цветното зеле и броколите, поръсете със солта и розмарина и пържете, като бъркате, докато се загреят добре. Добавете домата и запържвайте, докато всички съставки омекнат.
Поръсете зеленчуците с брашното, като ги обръщате, за да се овалят хубаво от всички страни. Налейте млякото и оставете да заври (варете на тих огън, като бъркате, докато гозбата се сгъсти). Поръсете с кашкавала и магданоза. Полученият сос добавете към горещата паста и разбъркайте.
Допълнително: увеличете количеството на зеленчуците.
Италианска салата
За 4 порции
1 маруля, накъсана на удобни за ядене парченца
70 г черни маслини с костилки
85 г червени чушки, нарязани на кубчета
85 г зелени чушки, нарязани на кубчета
35 г кедрови ядки
85 г консервиран или сварен нахут
Смесете всички съставки в голяма купа.
Подправете с нискомаслен сос и поднесете.
Как да готвим паста
При варене на паста най-важното е да не я оставите да се слепне. Следвайте съветите ни за отличен резултат:
Варете пастата в голямо количество вода – 3 л на 225 г сух продукт.
Сипвайте пастата, когато водата е напълно завряла. Можете да добавите сол по желание. Мазнината не предотвратява слепването.
Регулирайте температурата, така че водата да продължава да ври, но без да извира, и бъркайте често.
Пастата е готова, когато е леко жилава (италианците наричат това състояние „ал денте“). Изсипете я в гевгир, но не измивайте. Запазете 125 мл от водата.
Смесете пастата със соса незабавно или прехвърлете в купа, добавете запазената вода и похлупете.
Паста примавера
Голямото количество зеленчуци прави пастата примавера много полезна.
Приготвено по нашата рецепта, ястието съдържа 25% от дневната норма на витамин А, повече от 100% на витамин С и 15% на желязото.
Броколите са звездите сред пролетните зеленчуци. Те заемат първо място по съдържание на витамини А и С и на фолиева киселина.
За да увеличите съдържанието на влакнини, пригответе ястието с макаронени изделия от пълнозърнесто или елдено брашно.
Когато няма пресни зеленчуци, използвайте замразени, които също са богати на витамини и минерали.
Готвене в пакет
Методът за готвене в пакет е учудващо прост, а резултатът е вкусна храна. Поставете всичко, което е нужно за приготвянето на здравословното ястие, в пакет за готвене, добавете подправки, затворете го плътно, поставете го във фурната или на грила – и ето че вечерята е готова.
1 пакет морски костур с грах
Испански ориз (билярдна топка)
430 ккал, 5,5 г мазнини (от които 1 г наситени), 65 мг холестерол, 610 мг натрий, 50 г въглехидрати, 3 г влакнини, 44 г белтъчини, 120 мг калций
Рецепта за костур с грах
За 4 порции
450 г млад грах с шушулките
2 супени лъжици лимонов сок
2 супени лъжици зехтин
сол и черен пипер на вкус
филе от морски костур, 4 парчета по 170 г
Загрейте фурната на 230 °С.
Смесете граха, лимоновия сок, зехтина, солта и пипера.
Отрежете 4 листа фолио, дълги по 37 см, и ги напръскайте със спрей мазнина. Сложете филето върху фолиото, а върху него – една четвърт от граха. Плътно загънете пакета от всички страни.
Поставете пакетите в тавичка във фурната или направо на решетката и гответе 10-12 минути.
Испански ориз
За 4 порции
1 средна глава лук, ситно нарязана
1 средна зелена чушка, ситно нарязана
1 стрък керевиз, ситно нарязан
2 скилидки чесьн, ситно нарязани
115 г гъби, нарязани на филийки
125 г дългозърнест бял ориз
250 мл доматен сок
250 мл пилешки бульон
1/2 чаена лъжичка сол
1/4 чаена лъжичка черен пипер
1 дафинов лист
4 малки домата, разполовени и с отстранени семена, след което нарязани на кубчета
Леко напръскайте със спрей мазнина дълбок тиган с незалепващо покритие. Запържете с постоянно бъркане лука, зелената чушка, керевиза и чесъна за около 3 минути. Добавете гъбите и ориза и запържвайте, докато оризът стане златист.
Добавете доматения сок, бульона, солта, черния пипер и дафиновия лист и разбъркайте. Похлупете, намалете огъня и гответе на тих огън 15 минути, като бъркате от време на време. Добавете доматите.
Гответе под капак още 10 минути, докато оризът омекне и поеме цялата течност. Разбъркайте го с вилица. Поднесете топъл, като махнете дафиновия лист
Вместо морски костур
Калкан и палтус (200 г за порция). Готвенето в пакет е особено подходящо за крехка риба, която иначе се разпада. Подправете с лимонов сок, сол и пипер, филе от сьомга (115 г за порция). Добавете източни подправки, например соев сос или сусамово масло. Стекът от сьомга се готви по-дълго, отколкото филето.
Скариди (170 г за порция) и морско гребенче (200 г за порция). Този начин на готвене ще запази морските деликатеси сочни. Добавете ситно нарязан чесън и напръскайте със зех-тин.
Пилешки гърди (170 г за порция). Нарежете на хапки и смесете със сладък пипер и лук, подправете с чаена лъжичка салца и ястието ще придобие мексикански привкус.
Нетлъсто говеждо месо (115 г за порция). Остава сочно и ароматно, ако се нареже на хапки и му се добави ситно нарязан лук. Подправете с малко сос терияки.
Тофу (115 г за порция). Нарежете го на кубчета по 2,5 см и добавете грах с шушулките и гъби. За да му придадете по-силен вкус, предварително го мариновайте.
Как да готвим в пакет
Храната, приготвена в пакет, остава сочна и ароматна, а освен това не ви се налага да миете съдове.
Използвайте фолио, пергамент или намаслена хартия.
Може изобщо да не добавяте течност, тъй като в пакета се запазва почти всичкият сок, отделян от продуктите.
Гответе във фурна или на барбекю с живи въглени. Необходимото време зависи от вида на продуктите. Кореноплодните се готвят по-дълго от гъбите и граха.
Пресните картофи се запичат много добре в пакет. Почистете кората, после ги намажете с 2 чаени лъжички зехтин, поръсете със сол, пипер и розмарин. Плътно загънете пакета и ги гответе, докато омекнат (времето зависи от големината на картофите).
Паста по азиатски
В Азия обичат макаронените изделия не по-малко, отколкото в Италия. Смесени с вкусни и неочаквани съставки, те са прекрасна вечеря от едно ястие.
За 4 порции
225 г оризова паста
1 чаена лъжичка фъстъчено олио
2 скилидки чесън, ситно накълцани
1 средна глава лук, тънко нарязана
4 супени лъжици зеленчуков бульон
25 г пресен лук
160 г консервирани главички брюкселско зеле (измити)
85 г фъстъчено масло
4 супени лъжици обезмаслено кокосово мляко
450 г зелена салата
15 г пресен кориандьр, нарязан
сокът на 2 зелени лимона
2 супени лъжици накълцани фъстъци
Сварете пастата според указанията на опаков ката. Изсипете в гевгир и отцедете. Запазете 125 мл от водата. Прехвърлете пастата в съд със запазената вода.
Загрейте фъстъченото олио в голям тиган с незалепващо покритие. Запържете чесъна за около 30 секунди. Добавете лука и бульона, пасирайте, докато лукът омекне – около 5 минути. Изсипете в тигана и пастата.
Добавете пресния лук и брюкселското зеле и разбъркайте.
Смесете фъстъченото масло с кокосовото мляко и ги добавете към пастата. Разбъркайте, така че сосът да я покрие цялата. Преди сервирането разделете на 4 равни порции (билярдна топка), останалото приберете в хладилник.
Във всяка чиния сложете по равно количество зелена салата. Отгоре изсипете пастата, подправете с кориандъра, сока от зелените лимони и фъстъците.
430 ккал, 16 г мазнини (от които 3,5 г наситени), 0 холестерол, 250 мг натрий, 64 г въглехидрати, 3 г влакнини,11 г белтъчини, 150 мг калций
Вместо брюкселско зеле
Ако не обичате брюкселско зеле, опитайте рецептата с други пресни зеленчуци, които придават на храната източен колорит. Нарежете ги на ситно (с изключение на кресона), задушете ги леко или ги загрейте в микровълнова фурна, докато цветът им не стане по-ярък. Можете да използвате и консервирани бамбукови стръкчета.
Други предложения
Зеле пак-чой – Дебели светлозелени стъбла, тъмнозелени листа, мек аромат на зеле;
Китайска горчица – Ситни листа, вкус на лимонена кора (старите едри листа са по-лютиви);
Пекинско зеле – Светлозелени листа с фини жилки, нежен аромат на зеле;
Кресон – Дребни листа, хрупкави стъбла, остър свеж вкус;
Аспержов боб – Много дълъг, на вкус прилича на зеления фасул.
ЯДКИ И „МАСЛА“ ОТ ЯДКИ
Ако досега сте избягвали ядките, има причина да преразгледате отношението си към тях. Все повече специалисти ги препоръчват като здравословна храна. Мононенаситените мазнини в тях помагат за намаляването на нивото на холестерола. Както и месото, те са богати на белтъчини, но и на влакнини, каквито липсват в него. Все пак не забравяйте: в 1 г ядки калориите са 3 пъти повече, отколкото в 1 г месо, затова не прекалявайте с тях.
Ядки и тяхната калорийност на 2 супени лъжици
Кашу – 94
Фъстъци – 97
Бадеми – 104
фъстъчено масло – 187
Пастет от кашу – 188
фино фъстъчено масло – 190
Пастет от бадеми – 203
ИЗТОЧНИ ПОДПРАВКИ
Дори кухните на съседни страни могат значително да се различават. В Азия всяка държава има неповторими сосове и подправки. В нашата рецепта са използвани класически подправки от Тайланд, но вие можете да опитате и с други.
Китай: соев сос, смес „пет подправки“, сос хойсин, сос от стриди, чесън
Япония: соев сос, оризово вино, захар, рибен бульон, джинджифил
Корея: соев сос, сусамово масло, чесън, пипер чили, ферментирал соев пастет
Виетнам: рибен сос, лимоново сорго, кориандър, чесън, скариден пастет
Индонезия: тамаринд, джинджифил, гъст соев сос, кокосов орех, лимоново сорго
Филипини: кокосово мляко, чесън, джинджифил, оцет, ферментирал скариден пастет
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!