При първия признак на заболяването незабавно се консултирайте с лекар, за да ви бъде предписано противовирусно лекарство.
Започнете приема му възможно най-рано. За облекчаване на болката вземайте парацетамол или ибупрофен в комбинация с терапевтичните средства, описани в тази глава. Но ако болката е нетърпима, помолете лекаря си да ви предпише други болкоуспокояващи медикаменти.
Бързи мерки за лечение на херпес зостер
- За облекчаване на обривите нанесете върху засегнатия кожен участък прясно изцеден гел от алое вера. Можете да използвате и готов препарат с екстракт от растението. Най-добрият избор е препарат със 100% съдържание на алое вера.
- Разтворете бакпулвер в малко вода до получаването на гъста каша и намажете обилно проблемния участък. Сместа ще изсуши мехурите и ще успокои сърбежа.
- Друго средство за изсушаване на мехурите и облекчаване на възпалението е английската сол. Добавете малко вода и нанесете сместа директно върху възпаленото място. Повтаряйте процедурата толкова често, колкото е необходимо.
- Според редица научни изследвания чаят от маточина (растение от семейство Устноцветни) също е ефикасно средство срещу херпесните вируси. Сварете на тих огън 2 ч. л. сушена билка в 250 мл вода. Охладете отварата и с помощта на памучен тампон я нанесете върху засегнатото място. За постигане на оптимален ефект някои фитотерапевти препоръчват билката да се комбинира с розово масло или с друг представител от същото растително семейство, например пиперлива мента или джоджен.
- Разбийте винен оцет с пчелен мед до получаването на гъста каша и нанесете обилно количество от сместа върху засегнатото място.
Защо се получава заболяването херпес зостер?
Заболяването настъпва, когато латентният херпесен вирус, причинител на варицелата, се активира в нервните ганглии и отново достигне до кожата. Около 20% от преболедувалите варицела развиват на по-късен етап херпес зостер (обикновено след 50-годишна възраст). Всичко, което отслабва имунната система, може да допринесе за провокиране на вирусната инфекция. Симптомите включват обрив, който най- често се появява по торса, лицето и шията под формата на ивица или възпален участък с релефна повърхност, придружен от умерен до силен сърбеж, парещо усещане или болка. До 1 седмица се оформят малки мехурчета, изпълнени с течност, които скоро изсъхват и образуват корички. Обривът отшумява за 2-4 седмици, но болката понякога продължава няколко месеца след това (т. нар. постхерпесна невралгия).
Херпес зостер – признаци и лечение
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!