Ако имате тънки и чупливи нокти, приемайте хранителни добавки с биотин – витамин от групата В (познат и като витамин Н), използван във ветеринарната медицина за заздравяване на копитата на конете (също като човешките нокти, те са изградени основно от кератин). Вземайте по 300 мкг 3 пъти дневно по време на хранене. Не очаквайте бърз резултат – ще забележите разликата най-малко след 6 месеца. Сред хранителните източници на биотин са ечемикът, ядките, оризът и соята.
- Полският хвощ и копривата са богати на силициев диоксид и редица други минерали, които стимулират растежа на ноктите и подобряват състоянието им. И двете билки се продават в аптеките и в магазините за натурални продукти. Приемайте ги под формата на чай – по 1 чаша дневно.
Хранителен режим
- Ако ноктите ви са разслоени и чупливи, трябва да приемате повече мастни киселини. Те се съдържат в тлъстата риба (скумрия, сьомга, сардини) и лененото семе (консумирайте го смляно или използвайте сурово ленено масло вместо зехтин при приготвянето на салатени заливки).
- Маслото от едра пупалка е друг източник на незаменими мастни киселини. Вземайте 3 пъти дневно по 1000 мг (по време на хранене).
- Наличието на бели петна по ноктите е знак, че страдате от недостиг на цинк. Консумирайте повече месо, черен дроб, яйца, морски дарове и риба. Минералът се съдържа и в сиренето, боба, ядките и пшеничния зародиш.
Защитете ноктите си
- Ако ноктите ви са сухи и чупливи, всяка вечер непосредствено преди лягане ги намазвайте с плътен слой крем или вазелин, след което си слагайте тънки памучни ръкавици.
- Когато миете съдовете или изпълнявате други домашни задължения, свързани с употреба на почистващи препарати, задължително използвайте гумени ръкавици.
- Избягвайте лакочистители, съдържащи ацетон или формалдехид – те изсушават ноктите. Предпочитайте продукти на базата на ацетат.
Кога да потърсим лекарска помощ?
Чупливите нокти са по-скоро козметичен, отколкото здравословен проблем – освен в случай че се съмнявате за латентен недостиг на хранителни вещества. Колкото до лечението на гьбичните инфекции по ноктите, не разчитайте да се излекуват от само себе си. Понякога за това са необходими месеци или дори години, така че най-разумно е да се консултирате с лекар, за да ви бъде предписано адекватно медикаментозно лечение.
Изкуствени нокти
За жените с меки и чупливи нокти изкуственият маникюр е изкусителна възможност, но ако не искате да си причините гьбична инфекция, по-добре се откажете от тази идея. Пространството между изкуствените и естествените нокти е отлична среда за размножаване на патогенни микроорганизми. Статистиката сочи, че изкуственият маникюр е най-честата причина за гъбични инфекции на ноктите при жените. Нещо повече – може да се стигне и до болезнена бактериална инфекция.
Погрижете се за здравето на ноктите си!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!