Опасният за краката сезон започна. Искате ли да кажете сбогом на отеклите и болезнени глезени, на неприятното чувство за тежест и топлина? Някои растения съдържат множество активни вещества, които стимулират кръвообращението и облекчават венозната недостатъчност.
Индийският кестен намалява отоците
Всъщност негова родина са Балканите. Сапоносидите (вещества с противовъзпалително действие), съдържащи се в плодовете на това величествено дърво, намаляват кръвния приток, предпазват от отоци и намаляват болката, която съпътства възпалението на вените. Кумаринът стимулира кръвообращението. Всички тези полезни съставки се намират в кората на дървото, от която се приготвят различни фитопродукти. Кремът, с екстракт от индийски кестен, е много ефикасен за облекчавана на болезнени и натежали крака.
Кипарисът тонизира кръвообращението
Това дърво може да достигне 15-20 м височина. То е много богато на л , флавоноиди и танини, които действат свиващо на кръвоносните съдове и капилярите и стимулират кръвообращението. Във фитотерапията се използват връхчетата на клонките под формата на капсули или крем. Кипарисът е неподходящ за бременни жени, защото активните му вещества могат да увредят плода.
Хамамелисът заздравява вените
Хамамелисът е концентрат от танини, които действат „стягащо“ на венозната тъкан и увеличават устойчивостта на стените на кръвоносните съдове и капилярите. В резултат кръвопотокът е тонизиран. Растението е ефикасно и при купероза (зачервена кожа на лицето).
Прави се запарка от изсушени листа на хамамелис.
Жълтата комунига втечнява кръвта
Тя расте навсякъде по пасищата на Европа и е известна още като малка жълта детелина или дива люцерна. Растението, цъфти с жълти цветове от май до септември. Неговата тайна се крие в съставката му кумарин – лек естествен антикоагулант, който втечнява кръвта. Флавоноидите пък предпазват съдове. Жълтата комунига действа диуретично и против спазми.
Червената винена лоза укрепва кръвоносните съдове
Диетата на тази дива лоза през есента се оцветяват в червено. Те съдържат флавоноиди и танини – вещества, които укрепват тъканите, увеличават устойчивостта на кръвоносните съдове и капиляри и благоприятстват венозния поток. Много полезна е банята на краката в запарка от листата на червената лоза. За пиене по-подходящи са капсулите, защото отварата има леко лют вкус.
Рускусът намалява притока на кръв
Той обича варовикови почви. Листатата му са зелени и плоски, заострени на върха. Рускусът, богат на сапоносиди, намалява венозния поток и предпазва от подуване. Поради диуретичните си свойства той има отводняващо действие.
Отвара, капсули или мазило?
Освен че набавят акивните съставки на растенията, разтворени в горещата вода, отварите участват и в доброто хидратиране на организма.
Най-практични за приемане са капсулите, които дават възможност за пълно възползване от качествата на растенията, включително и на тези, които са горчиви на вкус и трудно се приемат под формата на отвара. Кремовете и лосионите на растителна основа са добре дошли през лятото, защото предизвикват чувството за свежест, но освен това се нанасят с масаж, което допълнително стимулира кръвообращението.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!