Днес е добре известно, че хипертонията е свързана със свръхтеглото, наследствеността и начина на живот. Тя засяга милиони хора по света, но изненадващо малък процент от тях я смятат за сериозен проблем.
Знаете ли, че вашето кръвно налягане между 40 и 60 годишна възраст предопределя какво ще бъде състоянието на мозъка ви на 70 и повече години? Когато хипертонията не е лекувана правилно, тя може да доведе до инфаркт на миокарда, бъбречна недостатъчност, мозъчни васкуларни инциденти, но и до проблеми с паметта и деменция.
Смята се, че има признаци за хипертония, когато в спокойно състояние стойностите надхвърлят 140/90. Това зависи, разбира се, от обичайното кръвно налягане на човека и от други фактори като възрастта например. Налягането реагира също на консумацията на сол, алкохол, на тютюнопушенето и на липсата на физическа активност.
Мозъкът е един от човешките органи, които най-много страдат от хипертонията, на първо място, защото причинява така наречените васкуларни мозъчни инциденти – кръвоизлив, скъсване на кръвоносен съд в мозъка вследствие на запушването му. Освен това хипертонията постепенно и незабелязано влошава дейността на мозъка и води до нарушаването на някои негови функции като паметта и логическото мислене. Тези накърнени функции пък създават условия за възникване на болестта на Алцхаймер.
Многобройни изследвания доказват, че лекарствата против хипертония имат превантивен ефект срещу болестите на мозъка.
За да запазим невроните си здрави, трябва да спазваме няколко важни правила:
- Необходимо е да познаваме стойностите на кръвното си налягане.
- Винаги да разполагаме с предписаните лекарства.
- Да сложим край на цигарите.
- Да сме физически активни.
Какво е хипертонията?
За да може кръвта да се движи из тялото, е необходимо да има налягане в кръвоносните съдове – само така тя може да стигне до мускулите, кожата и тн. Ролята на помпа играе сърдечният мускул, който подава едновременно с ритъма и натиска върху стените на артериите. Максималната стойност се получава, когато сърцето се контрактира, за да изтласка кръвта – това е систоличното налягане. След тази фаза налягането не може да продължи да съществува, ако стените на кръвоносните съдове не окажат известна съпротива. Така между два удара на сърцето тяхната еластичност позволява на кръвта да продължи да циркулира – налягането, произведено в този момент, се нарича диастолично.
Кръвното налягане не е постоянна величина и варира през целия ден. То се повишава сутрин при ставане от леглото, спада за час-два по обяд и отново започва да се повишава в късните следобедни часове. През нощта стойностите му са до 15% по-ниски, отколкото през деня. Към тези естествени колебания се прибавят физически, интелектуални и психически фактори, които могат силно да повлияят на кръвното налягане. Страхът, безпокойството, интензивната умствена работа, шумът, болката и спортът повишават временно стойностите му.
Тези колебания се ръководят от вегетативната нервна система, която представлява автономна система, неподвластна на човешката воля. Тя се състои от симпатикови и парасимпати- кови нерви. Първите действат възбуждащо на сърдечносъдовата система, а вторите се стремят да я успокоят. Бъбреците също влияят на кръвното налягане. Те са натоварени с елиминацията на водата и солта и могат да променят обема на необходимото за тази цел количество кръв. Освен това бъбреците отделят веществото ренин, което повишава кръвното налягане.
Границата на нормалното кръвно налягане е стойността 140/90. При постоянното й надхвърляне можем да говорим за хипертония. Едно-единствено измерване не е достатъчно, за да може това да се твърди. Необходими са поне три в произволни моменти за период от няколко седмици, които да показват, че една от двете или и двете гранични стойности са надхвърлени.
Тиха болест
При 90% от хипертониците.не се открива никаква медицинска причина за високо кръвно налягане. Тогава говорим за първична или есенциалнахипертония. При повечето пациенти до това се стига поради комбинирането на различни фактори – излишни килограми, нездравословно хранене с повишена консумация на сол и животински мазнини, обездвижване, стрес. Кръвното налягане се повишава след 35 -годишна възраст, а при жените дори по-късно – след 50 години, тоест в началото на менопаузата.
Само в един на всеки 20 случая може да се определи конкретна причина за повишеното кръвно налягане. Тази т.н. вторична хипертония обикновено се дължи на лошо оросяване на бъбреците, на сърдечносъдови болести или на хормонален дисбаланс. Третирането на основното заболяване може да коригира и хипертонията. Високото кръвно налягане не се проявява непременно с явни симптоми. Всъщност, повечето хипертоници не чувстват никакво неразположение и заради това хипертонията е опасна – когато не се предприеме нищо срещу нея, тя влошава състоянието на артериите и вътрешните органи. При много повишени стойности на кръвното налягане могат да се появят оплаквания като главоболие, зрителни смущения, умора, шум в ушите, но всички те могат да говорят и за други здравословни проблеми.
Лекарства срещу хипертония
Стойностите на кръвното налягане трябва да бъдат под 140/90, а още по-добре – под 135/85. Ако за няколко месеца подобрена хигиена на живот това не се получава, лекарят ще предпише лекарства. Те ще позволят нормализирането на кръвното налягане при условие, че се взимат редовно. Освен това медикаментите не могат да унищожат хипертонията, а само да я контролират – затова в повечето случаи трябва да се приемат цял живот, но така се предпазва целият организъм и се удължава животът.
сп. „Здравен журнал”
Как да запазим сърцето си здраво?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!