Какво е на дефицит на растежен хормон?

Недостига на растежния хормон може да бъде пълен или частичен и е в резултат на нарушено физическо развитие. Растежния хормон е един от хормоните, който е произведен в хипофизната жлеза. Това е малка жлеза разположена върху долната страна на мозъка. Секрецията на растежния хормон се контролира от други хормони, освободени от различни части на мозъка. Когато растежния хормон навлиза в кръвообращението, стимулира черния дроб да отделя още един хормон, инсулино-подобен растежен фактор. Възрастните хора естествено произвеждат по-малко хормони на растежа от младите.

Причините, които водят до недостиг на растежния хормон са няколко:

  • Недостатъчното освобождаване на стимулиращ хормон от хипоталамуса.
  • Недостатъчно производство на растежен хормон от хипофизата.
  • Проблемите могат да бъдат причинени от дефекти в рецепторите, които получават хормона в клетките на организма.
  • Много рядко това състояние може да се дължи на генетичен дефект, който може да бъде наследствен.
  • Липса на кислород при раждането.
  • Заболявания в хипофизната жлеза, мозъка или черния дроб.
  • Автоимунни атаки.

Липсата на растежен хормон се открива още в най-ранна детска възраст. При раждането височината и теглото на бебето са нормални. Рэъстът му може да започне да намалява между 3 и 9 месеца. Наддаването на тегло пък започва да отслабва по-късно, забавя се развитието на зъбите и детето може да придобие дебел слой мазна кожа. Тези симптоми не винаги може да бъдат видими, ако недостатъчноста на растежния хормон е само частична. Ако подозирате, че детето ви има недостиг на растежния хормон трябва да го заведете на лекар, който чрез различни изследвания, които ще направи ще установи дали страховете ви са основателни. Ако се постави диагноза на детето ви недостиг на растежен хормон това може да се лекува и да се постигнат различни резултати в зависимост от това в какво степен е заболяването.

Лечението се извършва с помоща на синтетичен хормон на растежа, който се инжектира на детето всеки ден. Необходимо е дозата да се определи правилно за да има ефект от лечението, както и да се следи дали има странични ефекти от лечението, въпреки че това се случва много рядко. Когато лечението е завършено е необходимо да се проведат нови тестове за да се види дали детето ще има нужда от понататъшно лечение в зряла възраст.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *