Макробиотичното хранене и философия – ключ към здравето и дълголетието

Напоследък древната макробиотическа система на хранене е много популярна сред любителите на здравословния начин на живот

OLYMPUS DIGITAL CAMERA В редиците на последователите на правилата й има много знаменитости и холивудски звезди, стремящи се задълго да запазят добрата си форма, красота и здраве – като Мадона, Гуинет Полтроу, Леонардо ди Каприо и др.

Във философски смисъл макробиотиката е система за хранене, опираща се на източната мъдрост, и по-точно върху принципите за равновесието между двете основополагащи житейски начала – Ин и Ян. Тя се прилага от древността в дзен-будистките манастири в Япония. Популяризацията й на Запад се дължи на японския философ и лекар Джордж Осава.

Според макробиотиката болестите се появяват заради нарушаване на вътрешното равновесие на процесите в организма. И подходът към оздравяването трябва да е цялостен и да включва не само здравословно хранене, но и определен начин на живот, система от физически упражнения (занимания с йога например) и духовно развитие. Основното правило на макробиотиката е: тя нищо не забранява, а само предлага определени препоръки. Защото всеки човек е индивидуален
и при коригиране на храненето трябва да се отчитат особеностите на неговия организъм, пол, възраст, здравословно състояние. В зависимост от съотношението на хранителните продукти в макробиотиката се открояват десет режима – от мек, „средностатистически“ до пълно вегетарианство (т.нар. „твърди“, манастирски диети).

Според макробиотиката всички продукти имат различна енергетична насоченост: някои се отнасят към стихията Ин и предизвикват киселинна реакция в организма (като захар, конфитюр, кисели и компоти, домашни консерви, мляко), други – към Ян и предизвикват алкална реакция (месо, риба, яйца, твърди сирена). Най-очевидният признак за преобладаването на Ин е наднорменото тегло. Характеристиките на Ян са стройност и мускули.

Много заболявания се появяват заради преобладаването на някоя от енергиите – или на Ин, или на Ян. Този дисбаланс може да се регулира, като:

– се използват определени хранителни продукти;
– се готвят правилно;
– се спазват някои правила при хранене;
– се избягват химически, хормонално и генетично модифицирани продукти.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *