„Струва ми се, че много хора не осъзнават колко значим проблем е артритът. Броят на тези хора ще нараства все повече.“
Софи Едуърдс, директор на съюз от британски организации, свързани с артритни и мускулно-скелетни заболявания
Жените боледуват от остеоартрит по-често от мъжете.
Според някои теории това се дължи на намаляващите с възрастта нива на женския полов хормон естроген. Учените вече са установили, че с по-ниските нива на хормона по време на менопаузата е свързана намалената костна плътност и повишената чупливост на костите. Според проучвания при жени, приемали допълнително естроген над 10 години, значително намалява рискът от остеоартрит на тазобедрената става в сравнение с онези, които са вземали естроген по-малко от 10 години. Нужни са повече данни, но със сигурност изследванията за ролята на хормона могат да допринесат за намаляване на случаите на артрит при жените в бъдеще.
Изследователите се занимават не само с причините за остеоартрита, а проучват и нови начини за лечение на пациенти, страдащи от ставни болки и скованост. Акупунктурата – древен лечебен метод, използван от хилядолетия за облекчаване на болезнени състояния, е особено ефикасен при остеоартрит на коляното. Според изследване от 1997 г. на университета в Мериленд, САЩ, при съчетание с традиционната медицина тази терапия намалява артритната болка в засегнатото коляно.
Нови открития за ревматоидния артрит
Учените установиха, че протеин, наречен тумор-некротизиращ фактор, който се среща обичайно в организма, играе първостепенна роля за възникването на възпалителните ставни увреждания. С помощта на генното инженерство учените са разработили нови лекарства като етанерцепт и ремикейд, блокиращи действието на тумор-некротизиращия фактор. Съвременните модифициращи болестта антиревматични средства (МБАРС) предизвикаха революция в лечението на ревматоидния артрит.
Напоследък много се говори за миноциклина, антибиотик от тетрациклиновата група, който първоначално се е използвал за лечение на акне. Вероятно лекарството може да блокира ензимите, разрушаващи ставния хрущял.
Освен това през 2000 г. се появиха съобщения за нов многообещаващ терапевтичен метод, който може да лекува ревматоидния артрит. През 2002 г. бяха изнесени допълнителни данни, подкрепящи първоначалните положителни резултати. Лечението, разработено от изследователи в „Юнивърсити Колидж“ в Лондон, включва отнемане на В-лимфоцитите от кръвта; тези имунни клетки образуват антитела, които са основни фактори на разрушаващото ставния хрущял възпаление при ревматоидния артрит.
СУПЕР КАЛЦИЙ ОТ ЧЕРВЕНИ КОРАЛОВИ ВОДОРАСЛИ
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!