Когато някой спи сладък сън, използваме един симпатичен израз: „Спи като бебе“. Но защо тогава за много родители спокойният сън на детето остава само мечта? Оказва се, че причините за неспокойния детски сън са много.
Най-често проблеми със съня има при кърмачетата и децата до 3-годишна възраст. Всички нарушения на съня изискват задължителна консултация с невролог.
Първото нещо, което пита лекарят, е колко време спи детето? Да, това има значение. Сънят на новороденото може да заема до 18 часа на денонощие. Минималната норма е от 14 до 16 часа. Ако детето спи по-кратко, очевидно има нарушение. Това може да е свързано с перинатално (по време на раждането) увреждане на централната нервна система. Възможно е в края на бременността или при раждането при майката да е възникнал проблем със здравето и детето да е претърпяло асфикция (безсъзнание поради липса на кислород), хипоксия (недостатъчно снабдяване на клетките с кислород) или е получило инфекция.
Вторият задължителен въпрос е: как спи детето? Сънят на детето представлява повтарящи се цикли – средно по 45 минути, 15 от които са фазата на бързия сън, 30 – на бавния сън. При нарушения сънят на малкото е много крехък -увеличава се фазата на бързия сън и се съкращава бавният сън. Това се разпознава по леките потрепвания и движенията на очните ябълки под притворените клепачи.
Лошият сън на детето може да е свързан с…
- Нарушение на дишането
На свободното дишане могат да пречат както сухият въздух, при който лигавицата отича, така и по-сериозни заболявания. Например увеличен тимус (жлеза от двете страни на трахеята), рефлукс (който води до бронхосмазми), анатомични особености на въздушните пътища, инфекциозни или алергични заболявания на носоглътката.
- Дефицит на Витамин D3
Ако детето се е родило без усложнения, винаги е имало добър апетит и изведнъж на възраст 2-3 месеца (особено ако е зима или мрачно лято) започва да спи лошо, вероятно става дума за недостиг на витамин D3 (признак за това са и влажните ходила и длани). Най-често този проблем се среща при деца на 6-месечна възраст.
- Лактазна недостатъчност
От нея страдат кърмачета от 3-седмична до 1-месечна възраст. Лактазата е ензим, който помага да се усвои майчиното мляко. При някои деца този ензим не се отделя в достатъчни количества и това води до стомашни колики и подуване на корема.
- Вродено стесняване на носните пътища
Това е чест проблем при новородените. С израстването носните пътища се разширяват, но ако има вродена аномалия, може да се наложи операция.
- Рефлекс на Моро
Става дума за двигателен рефлекс, при който от шум или рязка смяна на положението детето разтваря ръцете и краката си, а после ги свива. Случва се детето да се събуди от самото движение. Проблемът може да се реши със специална възглавница тип „гнездо“, която създава комфорт на детето – меките стенички не му позволяват да разтвори ръцете си. Но ако този рефлекс продължи и след 5-месечна възраст, трябва да се обърнете към невролог.
- Развитие на двигателните умения
След навършване на 6 месеца детето започва да седи самостоятелно, а след още 2-3 месеца се опитва и да се надига само. Желанието да направи това е толкова силно, че мозъкът дава команда за тези действия дори нощем. Детето в съня си сяда или дори се надига в изправено положение и заради това се събужда.
- Рефлекс за задържане на урината
Към 9-месечна възраст децата започват да разбират кога им се пишка. Те усещат дискомфорт, но още не могат да свържат своите усещания и нужди с правилния начин за реализирането им, затова плачат, докато не направят това, което е необходимо. Ако родителите успеят да доловят връзката между плача и затоплянето на пелената (след което детето се успокоява), е важно в такива моменти да слагат малкото на гърне.
- Нарушение на водно-хранителния режим
Като навърши 6 месеца, детето вече спокойно може да се справя без храна и вода в продължение на 6 часа. Така че е най-добре по това време да се прекратят нощните кърмения. Същото се отнася и за шишето с вода. Ако това не се направи, стомашно-чревният тракт и бъбреците не могат да си почиват. Ако малкото има нужда от успокоение, по-добре е да се използва залъгалка.
- Различни заболявания
Кожни раздразнения, дерматити, стомашни и коремни болки, остри вирусни инфекции и всички здравословни проблеми, които не са свързани с нервната система, също могат да нарушават съня на детето.
Бренна след 40 години? Защо не!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!