Често лежим с часове в леглото и се въртим, а сънят не идва. Или пък се будим посред нощ и отново сънят бяга от очите ни. Предлагаме ви няколко лесни съвета, които ще ви помогнат да преборите безсънието.
Понякога е достатъчно само да променим някои навици, за да спим по-добре.
1. Например един час преди лягане да превключим на режим почивка:
- да изключим телевизора.
- да си легнем с книжка в ръка, чаша чай и спокойна музика.
2.Помагат и упражнения за концентрация и отпускане, като например автогенен тренинг.
З.В никакъв случай не трябва да използва ме леглото за работа, хранене или гледане на телевизия. Това място е само за почивка и сън.
4. Оптималната температура в спалнята трябва да е между 15 и 18 градуса.
5.Добре е да разтребим помещението и да махнем нещата, които ни притесняват само като ги гледаме – например неплатените сметки или коша с дрехи за гладене. Нека да направим спалнята уютна и красива.
Що се отнася до храната, добре е да избягваме на вечеря мазни и обилни ястия. Следобед не трябва да пием напитки, съдържащи кофеин. От алкохола вечерно време може да ни се приспива, но се нарушава ритъмът на съня, така че не е за препоръчване.
Има билкови чайове, които наистина помагат да спим добре. Използвайте ги – след две до четири седмици редовно приемане ще забележите разликата. Ето няколко предложения:
Валериана – две лъжичкисчукани корени от валериана се заливат с чаша вряща вода, запарват се за 5 минути и се прецеждат. Пие се на глътки по няколко чаши на ден. Не е особено вкусно, затова добавете малко маточина.
Хмел – една лъжичка цвят от хмел са залива с чаша вряща вода, запарва се за 10 минути и се прецежда. Пие се по една чаша обед и вечер.
Лавандула – две лъжички лавандула цвят се заливат с чаша вряща вода, запарват се за 10 минути и се прецеждат. Пие се по няколко чаши на ден.
Маточина – две лъжички листа от маточина се заливат с чаша вряща вода, запарват се за 5 минути и се прецеждат. Пие се по няколко чаши дневно.
Ако след четири седмици все още не спите добре, потърсете професионална помощ от личния си лекар или от психолог. Нерядко проблемите със съня се дължат на заболявания – депресии,сърдечни или белодробни проблеми, болести на щитовидната жлеза, високо кръвно налягане. Някои медикаменти (например за намаляване на апетита), както и злоупотребата с алкохол също предизвикват безсъние.
Какво можем да направим още:
Проблемите със съня, депресиите и страховете се преодоляват по-лесно, когато физически сме във форма. Затова е добре е да започнем да спортуваме – плуване, колоездене, тичане или бързо ходене. Такива спортове за издръжливост имат много позитивно влияние върху организма. Активира се обмяната на веществата, повишава се настроението, вечер сме приятно уморени. След време ще бъдем в по-добра кондиция, а това помага в трудни моменти, например при страхова невроза.
Възглавница чудо – Biomagnetic Power лекува безсънието настина!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!