Два до три дни след заразяването температурата се повишава до 41°С, прибавят се силни болки в гърлото и затруднения в гълтането. В много случаи детето повръща един-два пъти. Два-три дни по-късно температурата се покачва отново и се проявява типичният за скарлатината обрив: много разположени гъсто едно до друго, червени, грапави петънца, на големина колкото главичка на топлийка, подобно на „червено кадифе“. При притискане петната избледняват.
Обривът започва в областта на гърдите и слабините. След това се разпространява по цялото тяло. Типичен обрив – пъпчици в триъгълник около устните. След една-две седмици кожата се излющва, по ръцете и стъпалата най-горният слой на кожата може дори да се свлече на парцалчета. Други типични, признаци на скарлатината: оточен, обложен език с лъщящо червени места („малинов“ или „ягодов“); оточни, болезнени лимфни възли на врата и челюстта.
Причини
Бактериална инфекция (стрептококи)
Рискът от заболяване нараства
Ако в обкръжението на детето (напр. семейството или детската градина) се е появила скарлатина. Тя е по-честа през студените годишни времена.
Възможни последици и усложнения
Откакто скарлатината се лекува с антибиотици, тя почти не представлява вече заплаха. По-рано скарлатината е била опасна, тъй като често е протичала много тежко (токсична скарлатина) или са били засегнати отделни органи като лимфни възли, уши или синуси. Последица на скарлатината би могла да бъде ревматичната треска.
Профилактика
С приемането на антибиотици болното от скарлатина дете на петия ден вече не е заразно. Без прилагането на антибиотици опасността от заразяване продължава цели седмици. До края на този период на заплаха детето трябва да си остане вкъщи.
Понякога и лицата, които живеят с дете, болно от скарлатина, трябва да пият антибиотици.
Необходимост от лекарска помощ
- при съмнение за скарлатина. Поради опасността от зараза би трябвало предварително да телефонирате на детския лекар и да го предупредите за съмнението
Веднага при детския лекар или в детска клиника, ако:
- Въпреки медикаментите, понижаващи температурата на тялото, тя не спада под 40°С
- детето получи гърчове
- детето изглежда замаяно и много неспокойно
- детето повърне обилно и получи диария
Самолечение
При болки в гърлото – гърлото може да се охлади със студен компрес.
Лечение
При съмнение за скарлатина винаги би трябвало да се повика детският лекар. Болното от скарлатина дете би трябвало винаги да се лекува с антибиотици. Поради това детският лекар трябва стриктно да го наблюдава и преглежда (изследване на урината, секрет от фаринкса).
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!