Нормално главата на бедрената кост и ставната ямка лежат така една срещу друга, че се подпомагат в своето оформяне.
При ставна дисплазия съотношенията в ставата са променени, така че това подпомагане отпада. В най-тежкия случай, луксацията на ставата, главата „изскача“ от ямката.
Оплаквания
Дисплазия на тазобедрената става: Нея обикновено разпознава само лекарят при профилактичен преглед. Един от признаците може да бъде затруднената абдукция на крачето: ако едно здраво кърмаче легне по гръб, неговите крака стоят широко разтворени. При малформация на тазобедрената става краката стоят по-близо до тялото.
Луксация на тазобедрената става: Кракът от страната на луксацията изглежда по-къс. Гънките на седалището и бедрата на детето не са симетрични.
Всички тези признаци лесно могат да бъдат пропуснати при кърмачето, особено ако едновременно са засегнати и двете тазобедрени стави.
Причини
Неизвестно защо главичката на бедрената кост и ставната ямка нямат контакт една с друга.
Риск от заболяване
Два до три процента от всички деца се раждат с малформация на тазобедрената става (дисплазия). Те са особено чести при децата:
- родени от тазово предлежание (т.нар. седалищно раждане)
- в чието семейство вече има такова заболяване
- имат пороци и аномалии в развитието на гръбначния стълб или краката, или стъпалата
Момичетата се засягат шест пъти по-често от момчетата. При всяко хилядно дете от дисплазията се развива луксация.
Възможни последици и усложнения
Ако аномалията остане нелекувана, по-късно се стига до затруднения в ходенето. Дори само при леки отклонения ставата по време на ходене така се натоварва, че рано дава признаци на износване (артроза).
Профилактика
Много е важно по възможност ранното лечение: Профилактичното изпъване встрани би могло да увреди главичката.
Необходимост от лекарска помощ
При съмнение за аномалия на тазобедрената става. С особен похват лекарят може да провери ставата. При всички съмнителни деца и такива с особен риск тазобедрената става би трябвало да се изследва с ултразвук. Това изследване е възможно от първия ден на живота до към края на първата година. Според сегашните представи ултразвукът не вреди на детето. За да получи валиден резултат е необходимо изследващият да има голям опит с този метод. Обичайните за по-рано рентгенови изследвания преди края на третия месец не предоставят никакъв сигурен резултат; така шансът за възможно ранно лечение остава неизползуван. Освен това рентгеновите лъчи застрашават половите жлези. При деца, чиито тазобедрени стави дълго време са били интензивно лекувани, след края на лечението трябва да се направи рентгеново изследване за контрол.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
По време на лечението краката на детето се разтварят широко встрани. По този начин главичката на бедрената кост се притиска към ставната ямка и се задържа там. Контактът между двете способства главичката и ямката да се изградят правилно. Това лечение трябва да продължи най-малкото до края на първата година от живота. За разтварянето на краката се използуват разкрачващи гащички, ремъци, гипс или шини. Първите уреди за разкрачване след това могат да бъдат заменени с други, с които детето да може да лази и дори да ходи. Всички тези помощни средства трябва да бъдат носени денем и нощем без прекъсване. При силно изразена тазобедрена луксация лечението трябва да се допълни с изпъване, което най-често се провежда в болница. Само при тежка аномалия е целесъобразно да се настоява за положение на детето по корем. Във всички останали случаи е напълно равнозначно дали детето ще лежи по корем или по гръб.
Ако всички тези опити останат безуспешни или ако лечението се започне твърде късно, тазобедрената става може да бъде наместена само с операция.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!