Подаграта е типична болест на охолния живот, при която в ставите се отлагат кристали на пикочна киселина.
Оплаквания
Подагрен пристъп, обикновено на палеца на крака и на коляното: ставата се подува, почервенява и боли нетърпимо. Често това е съпроводено от температура.
Причини
Предразположеността да се развие това заболяване на обмяната на веществата е наследствена. Бъбреците не отделят в достатъчно количество образуващата се в организма пикочна киселина, така че концентрацията й в кръвта се покачва.
Риск от заболяване
Мъжете се разболяват десет пъти по-често от жените. Рискът от заболяване нараства при увеличаването на концентрацията на пикочна киселина в кръвта. За това способстват:
- обилното, мазно и богато на месо хранене
- алкохолът
- медикаменти като Isoniazid (при туберкулоза), Furosemidи етакринова киселина (и двата за обезводняване)
Възможни последици и усложнения
При концентрация над 9 милиграма в 100 милилитра кръв пикочната киселина кристализира. Ако това стане в ставите, последицата е подагрен пристъп. Ако не се лекува, той може да продължи дни и седмици.
При около една пета от засегнатите подаграта става хронична без предшестващи пристъпи. Тя атакува хрущяла и по този начин може да разруши ставите. В хрущяла, костта, сухожилните влагалища, кожата и бъбреците се появяват по-дагрени възли. Те възникват, когато тъканите се опитват да капсулират кристалите на пикочната киселина. При повече от 70% от болните от подагра вследствие на това се увреждат бъбреците.
Профилактика
Да се поддържа или постига нормално телесно тегло и да се спазва такъв хранителен режим, при който в кръвта не се събира много пикочна киселина.
Нужда от лекарска помощ
При първата проява на подагрен пристъп.
Самолечение
- бедна на пурин храна
- намаляването на теглото със седем до девет килограма понижава картината на пикочната киселина с 2 mg/100 ml
- да се приемат много течности, в случай че лекарят не възразява (минерална вода със слабо съдържание на минерални вещества)
Лечение
При остър подагрен пристъп
Ставите да се охлаждат със студени компреси или ледени торбички. Да се повика лекар. При повторен пристъп: да се вземе лекарството, което лекарят е предписал за подобен случай, според назначението.
Постоянно лечение
Тук се отнасят лекарствени средства, които или значително препятстват образуването на пикочна киселина (Allopurinol), или увеличават отделянето на пикочна киселина (Benzbromaron). Подаграта трябва да се лекува с медикаменти само когато:
- при нормално телесно тегло и бедна на пурин храна съдържанието на пикочна киселина в кръвта е повече от 9 mg/100 ml
- в допълнение на повишеното ниво на пикочната киселина е повишено и кръвното налягане
- наред с повишеното съдържание на пикочна киселина болният има и камъни в бъбреците
- настъпват многократни подагрени пристъпи
Подходящи медикаменти при остър подагрен пристъп
Колхицин – Colchicum Dispert, Colchysat, Tropfen
Индометацин – Amuno, Indocid
Фенилбутазон – Butazolidin
Медикаменти, понижаващи повишеното съдържание на пикочна киселина
Медикаменти, съдържащи Allopurinol: Bleminol, Remid, Epidropal, Uripurinol, Geapur, Urtias, Gichtex, Zyloric.
Медикаменти, съдържащи Benzbromaron: Benzbromaron, Uricovac. Комбинирани препарати от Allopurinol и Benzbromaron: Acifugan, Allomaron.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!