Първите алармени признаци могат да бъдат: промяна в нормалния за вас вид и честота на изпражненията – започват или продължителен запек, или диарии. Позивите по голяма нужда зачестяват. При освобождаването на газове се отделят и по малко изпражнения. Изпражненията съдържат незначителни следи от слуз и от тъмночервена до черна кръв, които рядко се забелязват. Едва по-късно се прибавят коремни болки, безапетитие, малокръвие и загуба на тегло. Ако ракът се развие в близост до ануса, при къпане той може да се опипа.
Причини
Вероятно ракът на червата има повече причини:
- едностранчиво, бедно на баластни вещества хранене
- увреждащи вещества в храната. Към тях се отнасят със сигурност нитрозамините, които се съдържат в пушените месни изделия и се образуват при печенето на пушено месо; могат да се съдържат и в питейната вода. Съмнителен за рак е и кадмият, който се натрупва във вътрешностите, особено в бъбреците и черния дроб.
Риск от заболяване
Ракът на червата се отнася към най-честите видове рак: при жените съставлява 15 процента, а при мъжете 12 процента от всички карциноми. Рискът е значително по-висок при хора, които страдат от полипи на дебелото черво или улцерозен колит. Той се повишава, ако в семейството вече има рак на дебелото черво.
Възможни последици и усложнения
Ако ракът на дебелото черво се открие, преди да е образувал дъщерни разраствания, и се оперира своевременно, почти всеки втори болен може да преживее десет и повече години след нужната операция. Ако са обхванати и лимфните възли, една четвърт от засегнатите имат шанс за преживяване пет години. Ако са заболели и други органи в организма, въпреки лъчелечението и/или противораковите средства само пет процента преживяват пет години. Нелеку- ван, в разстояние на една година ракът на дебелото черво води до смърт.
Профилактика
Разнообразната храна, по възможност с достатъчно баластни вещества, подпомага здравето на червата. Би трябвало след четиридесетата година редовно един път годишно да се подлагате на изследване на правото черво с пръст, а след петдесетата веднъж годишно да си правите теста за кръв в изпражненията (тест за окултни кръвоизливи). Ракът на правото черво може да се опипа много рано. След петдесетте се препоръчва оглед на правото черво. Ако два пъти тя е „без особености“, достатъчно е да я повтаряте на всеки три години.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага, след като се появят първите алармиращи признаци. Хората с хемороиди често не приемат достатъчно насериозно кръвта в изпражненията: при следи от кръв в изпражненията веднага при лекаря. Настоявайте за основно изследване.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
При съмнение за рак на червата дебелото черво трябва да бъде изследвано с ендоскоп.
Няма медикаментозно лечение. Раковото разрастване трябва да се отстрани оперативно. Ако е възможно, двата края на червото след това се свързват. Рядко ракът се враства толкова дълбоко в правото черво или ануса, че те трябва да се отстранят и да се постави изкуствен анус.
Последващото третиране с рентгенови лъчи или противоракови средства не предпазва успешно от нови тумори. Важно е редовното изследване след това, за да могат рецидивите или дъщерните образувания да бъдат своевременно разпознати и отстранени.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!