Оплакванията могат да бъдат най-различни и в началото да се проявяват само мимолетно: слабост в ръцете или краката, изтръпване, треперене, неясен говор или зрителни смущения.
Най-често тези оплаквания изчезват, понякога за дълго.
Често оплакванията изплуват отново след период от месеци или дори години. Понякога тогава някои оплаквания не търпят пълно обратно развитие. Така всеки нов тласък на болестта може да означава нарастващо препятствие.
Причини
Петнисто разрушаване на миелина, който обгръща като миелинова обвивка нервите на много места в нервната система и е необходим за тяхното снабдяване с хранителни вещества и провеждането на нервните импулси. Увреждането може да се появи на различни места в главния и гръбначния мозък, но и отново да се възстанови. Ако обаче освен миелинът се разруши и нервът, една част от оплакванията остават.
Не е ясно все още защо се стига до тези увреждания на миелина. Възможно е причината да бъдат съвсем „бавни“, действуващи с години вируси.
Риск от заболяване
Мултиплената склероза започва във възрастта между двадесетата и четиридесетата година. Жените се засягат малко по-често от мъжете.
Възможни последици и усложнения
При много хора заболяването протича бавно и много умерено: отделните тласъци отстоят на много години един от друг.
Тъй като оплакванията по време на бременност се засилват, на жените, болни от мултиплена склероза, понякога се препоръчва да се откажат да имат деца.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
При съмнение за мултиплена склероза би трябвало да се потърси лекар. Чрез изследване на мо- зъчната течност той често може да установи, дали се касае за мултиплена склероза. В някои случаи освен това са нужни и послойни рентгенови снимки.
Самолечение
Движете се доколкото е възможно. В някои случаи упражненията за разхлабване могат да облекчат спазмите на парализираните мускули. В групите за взаимопомощ можете да намерите помощ и взаимообмен със също така пострадали.
Лечение
Мултиплената склероза е нелечима. Гимнастиката обаче е от централно значение за болния. Ерготерапевтките могат чувствително да допринесат за преодоляване трудностите на всекидневието. По време на болестен пристъп засегнатите се подлагат в някои случаи на кортизонови медикаменти. Тези средства имат без съмнение многобройни странични действия и с течение на времето губят своя ефект върху мултиплената склероза. Понякога миорелаксантите (препаратите за отпускане на мускулите, например Лиорезал) могат да предизвикат облекчение, в други случаи влошават оплакванията.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!