Най-новата тенденция в храненето е свързана с намаляването на киселинността в организма. Колко е ефикасна може да се види по силуета на Виктория Бекъм, нейна гореща почитателка!
Възстановяване на алкално-киселинния баланс
Алкалната диета се нарича още противокиселинна. Нейната главна цел е да поддържа равновесие между основите и киселините в организма, за което се съди по стойността на величината рН. Тя изразява химическата активност нахидрогенните йони, чието натрупване води до повишаване на киселинността в мускулите. Стойностите варират от 0 до 14, като нормата е между 7,35 и 7,45. Тази норма се поддържа по естествен начин в организма, освен в случайте на остра метаболитна ацидоза, неконтролиран диабет, продъл-жителнажълтени-ца, силно стомашно разстройство, отравяне с аспирин.
Алкалната диета се състои в ограничаване на храните, които имат по-скоро киселинен ефект, и предимство за продуктите, които са по-скоро алкализиращи.
Дали вашето меню не е прекалено „кисело“?
Хранителните продукти са по-скоро алкализиращи или киселинно-повишаващи в зависимост от това какво е съдържанието им на протеини и някои минерални соли.
Месото и всички други храни, богати на животински протеини, повишават киселинността в организма. Те съдържат освен това хлор, сяра и фосфор, които подсилват този ефект, а и отделят кисели отпадъци. Подобна характеристика имат повечето индустриални продукти, сладките храни, алкохолните напитки, кафето.
Алкализиращо действие имат главно плодовете и зеленчуците благодарение на съдържащите се в тях магнезий, калций, натрий и калий.
Полезна или опасна е алкалната диета?
Нейните привърженици препоръчват да се започне с измерване на рН наурината няколко пъти през деня. Потопената в малко урина специална хартия променя цвета си според нивото на рН – колкото оцветяването е по-червено, толкова по-голяма е киселинността на изследваната проба.
Ако храненето е бедно на алкализиращи продукти, организмът си набавя основните минерали от самия себе си – например калций взима от костите и зъбите, където той се „складира“. Това е едно от обясненията за появата на остеопорозата – болестта на ниската костна плътност.
Съществува разбиране, че на прекалено високата киселинност в организма се дължат повечето болести на тялото, включително сърдечносъдовите и онкологичните, но освен това стресът и умората, както и напълняването. Клинични изследвания доказват без съмнение, че хората, хранещи се предимно с плодове и зеленчуци, са оптимално хидратирани, което понижава значително риска от редица патологии. Неправилно и опасно е обаче млечните храни да се премахнат напълно от менюто, защото те са ценен източник на калций. Месото също има право да присъства редовно в храната, тъй като животинските протеини са от основно значение за обновяването на тъканите в организма.
Ползите от алкалната диета се установяват лесно от тези, които я прилагат: оптимизирано храносмилане и освобождаване от подут корем, подобрен тонус на кожата, повишени енергийни нива, подобряване в паметта и концентрацията, заглушаване на острите желания за алкохол, цигари, кафе, сладко и някои стимуланти.
Киселинно-повишаващи храни:
червено и пилешко месо, сладкиши, бисквити, торти, хлябове, съдържащи мая, бяло брашно, сол, захар, консерванти, газирани безалкохолни напитки и алкохол, чай, кафе, шоколад.
Киселинно-понижаващи (алкални) храни:
лимон, грейпфрут, кайсия, праскова, авокадо, копър, целина, карфиол, лук, чесън, джинджифил, червено цвекло, семена и масла от слънчоглед, тиква и сусам, бадеми, орехи, овес, кафяв ориз, просо, елда, смокиня, домат, ябълка, круша, манго, папая.
Кои са правилата за прилагането на алкалната диета?
1. Увеличена консумация на плодове и зеленчуци на всяко хранене.
2. Пълна забрана върху индустриалните продукти, сладките храни и напитки.
3. Ограничена консумация на червени меса и колбаси. Ако това ви изглежда много трудно, продължавайте да хапвате любимия си говежди стек, но не по-често от един-два пъти седмично. Можете успешно да го замените с яйца и риба, които повишават по-малко киселинността в организма. Включете повече сурови салати и зеленчукови супи, които засищат и заемат място в стомаха.
4. Във всяко хранене включете млечен и зърнест продукт.
5. Тези правила всъщност описват един балансиран начин на хранене, с което се обяснява защо алкалната диета води до строен силует.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!